Filmy animowane nie dla dzieci
Wyświetlane na ekranach kin Sausage Party podbija serca widzów. Wato przyjrzeć się innym produkcjom animowanym skierowanym do dorosłego widza.
Wyświetlane na ekranach kin Sausage Party podbija serca widzów. Wato przyjrzeć się innym produkcjom animowanym skierowanym do dorosłego widza.
Shiki
W środku upalnego lata Sotoba, prowincjonalne miasteczko, które zamieszkuje ledwo ponad tysiąc osób, staje się świadkiem niewyjaśnionych zgonów kolejnych mieszkańców. Ofiar przybywa w zastraszającym tempie, a miejscowy lekarz podejrzewa, że to epidemia jakiejś niezidentyfikowanej choroby, gdyż wszyscy mają podobne objawy. Czy ze sprawą może mieć coś wspólnego fakt, iż do nowo wybudowanego domu na wzgórzu, które góruje nad miasteczkiem, wprowadziła się tajemnicza rodzina? Opis fabuły nie brzmi może zbyt przekonująco, ale na pewno warto dać tej pozycji szansę.
Anime zostało stworzone na podstawie mangi oraz powieści Fuyumi Ono, która z kolei swoje dzieło oparła na powieści Stephena Kinga Miasteczko Salem. Anime oferuje wciągającą fabułę, która rozwija się jednak swoim tempem, poświęcając wiele uwagi szczegółom. Niektórych odstraszyć może też sam styl animacji, bogaty w udziwnienia i niekonwencjonalne rozwiązania, jednak z drugiej strony nadaje on unikalnego klimatu całości. Warto sięgnąć po Shiki ze względu na głębię zawartą w opowieści i świetnie wykreowane postacie, które zachwycają swoimi różnorodnymi charakterami.
Trio z Belleville
Bohaterką filmu jest starsza kobieta, Madame Souza, samotnie wychowująca swojego wnuka, Championa, który jest świetnie zapowiadającym się kolarzem, przygotowującym się pod okiem babci do Tour de France. Podczas wyścigu Champion zostaje porwany przez tajemniczych mężczyzn w czarnych płaszczach, którzy uprowadzają sportowców do znajdującego się za oceanem miasta Belleville. W pościg za nimi wyrusza niezłomna staruszka. Choć fabuła może nie jest zbyt wymagającą, a sama produkcja prawie pozbawiona jest dialogów, to obraz zasługuje na uwagę głównie dzięki animacji. Utrzymana w ciemnych i ponurych barwach, przypominająca stare filmy Maxa Fleischera, przykuwa uwagę. Dzieło dostało nominację do Oscara, jednak statuetki nie udało się zdobyć.
Perfect Blue
Fabuła opowiada o Mimie Kirigoe, młodej gwiazdce muzyki pop występującej w zespole o swojsko brzmiącej nazwie CHAM. W chwili, gdy poznajemy dziewczynę, jej kariera znajduje się w punkcie zwrotnym – opuszcza grupę i postanawia szukać szczęścia w przemyśle filmowym. Największym atutem anime jest scenariusz, który trzyma widza w napięciu i niepewności aż do ostatnich chwil, kiedy to wszystko zostaje rozwiązane. Obraz obfituje w nagość i brutalność, a historia nie należy do lekkich. Niecodzienny montaż, przepełniony nagłymi, przerywanymi przeskokami, początkowo wprowadza w zakłopotanie, jednak jest on istotnym elementem produkcji. Przystępna kreska i przyjemna ścieżka dźwiękowa również zachęcają do sięgnięcia po Perfect Blue.
Życie świadome
Życie świadome to podróż nie tylko w głąb podświadomości głównego bohatera, ale i w głąb całego świata metafizycznego; nie można być do końca pewnym, czy mamy tu do czynienia ze snem stworzonym przez jego umysł, czy może po prostu naszym realnym światem ujętym w groteskowym klimacie. Zastosowanie animacji rotoskopowej, czyli techniki polegającej na przerobieniu całego filmu na animację, buduje unikalny klimat. Sama animacja również nie jest standardowa i nie każdemu przypadnie do gustu. Dużym atutem jest również zakończenie - całkowicie niejednoznaczne i zmuszające widza do refleksji.
Kôkaku kidôtai
Akcja rozgrywa się w 2029 roku; świat został w pełni skomputeryzowany, co całkowicie zmieniło społeczeństwo. Najgorszym przestępstwem jest nielegalne włamywanie się do sieci. Głównym wątkiem jest misja pani major Motoko Kusanagi i jej partnera, Batô, polegająca na schwytaniu groźnego hakera zwanego Władcą Marionetek.
Klasyk z 1995 roku osadzony w klimatach cyberpunku. Wciągająca fabuła i ciekawie napisane postacie podbiły serca fanów, stając się niezwykle popularną marką. Ciężka atmosfera całości, nagość, przemoc i egzystencjalne rozterki głównej bohaterki to główne aspekty anime, które przyciągają. Dodając do tego fantastyczną ścieżkę dźwiękową i szczegółowość świata, otrzymujemy pozycję niemal obowiązkową.
Persepolis
Persepolis to produkcja Marjane Satrapi, która opowiada o jej przeżyciach z dzieciństwa z rodzinnego kraju. Dziewięcioletnia Marjane dorasta w domu lewicujących intelektualistów, czyta komiksy o materializmie dialektycznym i marzy o zostaniu prorokinią. Nadchodzi jednak rok 1979 i władze przejmuje islamski reżim, a świat, jaki znała Marjane, odchodzi do przeszłości. Dwuwymiarowa czarno-biała animacja buduje unikalną atmosferę, która przyciąga do ekranu. Przepełniona melancholią, nostalgią i humorem, daje bardzo ciekawą mieszankę. Największym atutem całości pozostaje jednak główna bohaterka – szalona, zbuntowana i niepokorna.
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1960, kończy 65 lat
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1968, kończy 57 lat