Filmy animowane nie dla dzieci
Wyświetlane na ekranach kin Sausage Party podbija serca widzów. Wato przyjrzeć się innym produkcjom animowanym skierowanym do dorosłego widza.
Wyświetlane na ekranach kin Sausage Party podbija serca widzów. Wato przyjrzeć się innym produkcjom animowanym skierowanym do dorosłego widza.
Akira
Anime powstałe na podstawie mangi Katsuhiro Ōtomo, za którego powstanie odpowiada sam autor mangi. Oczywiście animacja jest jedynie adaptacją komiksowego pierwowzoru, posiada odmienny klimat, który jednak urzeka tak samo jak ten z papierowych kart mangi. Akcja rozgrywa się w 2019 roku w mieście Neo-Tokio, 30 lat po wybuchu III wojny światowej.
Fabuła skupia się na Tetsuo, który był członkiem gangu Capsule. Pewnego razu podczas potyczki gangów chłopak ulega wypadkowi na motorze. Niespodziewanie pojawiają się wojskowi, zabierają go i poddają eksperymentowi, który jednak wymyka się spod kontroli i daje chłopakowi niesamowite moce, dzięki którym zdolny jest do zniszczenia całego miasta.
Anime zachęca przede wszystkim ciekawą fabułą. Pod względem technicznym również się broni, mimo że od premiery minęło już prawie 30 lat. Ciekawe tła i scenografie są nadal przyjemne dla oka, a jedynym zarzutem mogą być brzydkie modele postaci, charakterystyczne jednak dla Ōtomo. W ucho wpada również przyjemna ścieżka dźwiękowa. Animacja wpasowuje się w klimaty cyberpunku i jest obok Ghost in the Shell jednym z najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku wśród anime.
A Scanner Darkly
Bob Arctor jest agentem tropiącym handlarzy narkotyków, który nie do końca zdaje sobie sprawę, że sam uzależnił się od zaburzającej świadomość substancji D. Podczas wykonywania obowiązków maskuje się pod specjalnym strojem, jednak nie jako jedyny ukrywa prawdziwe oblicze. Tak naprawdę sam nie wie, jak ono wygląda i czy w ogóle istnieje. Cały czas wątpi w swoją tożsamość, a przyjaciele, wśród których się obraca, nie potrafią mu pomoc, sami zagubieni i dręczeni rozmaitymi obsesjami. Wykorzystanie animacji rotoskopowej sprawdza się tutaj fenomenalnie, podkreślając ekranową rzeczywistość i powodując, że wątpliwości bohaterów co do prawdziwego kształtu udzielają się również widzowi.
Hotaru no haka
Historia rodzeństwa, Seity i Setsuko, które walczy o przetrwanie w Japonii podczas II wojny światowej. Gdy w trakcie jednego z nalotów w wybuchu ginie ich matka, trafiają pod opiekę ciotki. Ta jednak nie przestaje narzekać na zachowania rodzeństwa. Nie mogący dłużej jej znieść, Seita postanawia zabrać siostrę i odejść od ciotki. Znajdują oni azyl w opuszczonym schronie, jednak bohaterowie będą musieli zmierzyć się z kolejnymi przeciwnościami losu. Dzieło stworzone jest klasyczną metodą animacji, która obecnie jest rzadziej spotykana, lecz nadal bardzo przyjemna dla oka i bardzo szczegółowa. To właśnie główny czynnik, któremu Grobowiec świetlików zawdzięcza sukces, szczególnie że dzięki świetnej historii jest to anime nie tylko dla wielbicieli gatunku.
Vals im Bashir
Obraz przedstawia wspomnienia wojenne reżysera Ariego Folmana. Odbywał on obowiązkową służbę w wojsku izraelskim. Był rok 1982, Izrael wkroczył do Libanu, a w obozach Sabra i Szatila pod Bejrutem oddziały libańskiej milicji dokonały masakry na palestyńskich uchodźcach. Folman jednak służbę wojskową wyparł z pamięci i dopiero po skończeniu 40 lat, po rozmowie z psychologiem, powracał do tamtych czasów w myślach. Proces przypominania sobie tych traumatycznych wydarzeń zawarł właśnie w Walcu z Baszirem. W produkcji tej doświadczyć możemy połączenia animacji z dokumentem oraz osobliwej narracji, w której autor obnaża przed widzem swoje największe słabości, wynikające jednak z faktu bycia człowiekiem, które tworzą coś unikalnego.
Mary and Max
Animacja, w której bohaterami są: 8-letnia dziewczynka i 40-letni mężczyzna. Mary Daisy Dinkle to otyła dziewczynka z pryszczami mieszkająca w Melbourne. Australijka ma nieszczęśliwe dzieciństwo, jej matka jest alkoholiczką, a ojciec spędza całe dnie w szopie z wypchanymi zwierzętami; jakby tego było mało, cierpi ona również z powodu braku przyjaciół. Jednego dnia, zaintrygowana pewnym tematem, Mary postanawia napisać list do przypadkowo wybranego Maksa Horowitza z Nowego Jorku. Ten okazuje się mężczyzną chorym na Aspergera, lubiącym się objadać, który rzadko opuszcza swoje mieszkanie. Wspólna wymiana listów odmienia jednak ich życia. Mamy tutaj wykorzystanie bardzo rzadko spotykanej narracji epistolarnej. Listy płyną między kontynentami przez kilkadziesiąt lat, niosąc za sobą wiele emocji, którymi bardzo umiejętnie operuje reżyser. Styl plastelinowej animacji sprawia, że niektóre drastyczniejsze elementy są bardziej znośne.
Fantastic Mr. Fox
Fantastyczny pan Lis to historia pewnego sprytnego lisa, który ma problemy z ustatkowaniem się, jego dzieci trapione są egzystencjalnymi problemami, a dalsza rodzina wykazuje dość dziwaczne cechy charakteru. Reżyser Wes Anderson w umiejętny sposób przeniósł na duży ekran powieść Roalda Dahla. Podczas seansu bardzo trudno znaleźć granice pomiędzy wizją autora książki a reżysera animacji. To jednak nie przeszkadza w czerpaniu przyjemności z oglądania bardzo dobrej produkcji, pełnej dziwacznego humoru, świetnie napisanych dialogów czy egzystencjalnych absurdów, które bardzo trafnie odwzorowują nas samych.
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat