„James Bond Jr.” – przygody agenta 003½
Choć Ian Fleming do śmierci uważał, że James Bond był jedynakiem, pewnego dnia świat poznał jego bratanka. Naturalnie młody Bond poszedł w ślady słynnego wujka.
Choć Ian Fleming do śmierci uważał, że James Bond był jedynakiem, pewnego dnia świat poznał jego bratanka. Naturalnie młody Bond poszedł w ślady słynnego wujka.
Choć filmowa seria o agencie Jej Królewskiej Mości w trakcie swojej 50-letniej egzystencji miewała swoje wzloty i upadki, trudno znaleźć produkcję, którą można by uznać za niezbyt popularną. Jednym z mniej znanych projektów był serial animowany James Bond Jr., w Polsce do dziś nieemitowany i zupełnie nieznany, na świecie pamiętany przez nielicznych.
Pomysł na młodego Jamesa Bonda pojawił się kiedy filmowa saga dopiero się rozwijała. Przygodami agenta z licencją na zabijanie próbowana zainteresować wszystkich, także młodszych widzów. W roku 1967 wraz z kinową premierą "Żyje się tylko dwa razy" na półki sklepowe trafiła książka "The Adventures of James Bond Junior 003½". Spin-off słynnej serii nie wyszedł jednak spod pióra Iana Fleminga - podpisany pseudonimem R. D. Mascott autor powieści po dziś dzień pozostaje nieznany. Jego tożsamości zresztą zapewne już nie poznamy, bo choć książka spotkała się z pozytywnymi reakcjami krytyków, nie znalazła wielu czytelników. Jako że wciąż dostrzegano jednak potencjał w postaci młodego agenta 003½, postanowiono podjąć kolejną próbę.
Serial James Bond Jr. na ekrany amerykańskich telewizorów trafił 30 września 1991 roku. Produkcja opowiadało losach bratanka lub siostrzeńca Jamesa Bonda - wiadomo jedynie, że agent 007 był dla Juniora wujkiem. Fleming zawsze uważał agenta Jej Królewskiej Mości za jedynaka, ale już wcześniej pojawiali się krewni głównego bohatera jego książek. W filmowym "Żyje się tylko dwa razy" okazuje się, że nieświadomie w Japonii dorobił się potomka, który pojawił się też potem w opowiadaniu Raymonda Bensona (który kontynuował serię brytyjskiego pisarza).
"Bond. James Bond. Junior" - tak przedstawiał się w serialu główny bohater. I tak Bond Junior w ramach zajęć pozaszkolnych walczył przeciwko organizacji terorystycznej SCUM (ang. szumowiny). W walce z przestępcami pomagali mu IQ, wnuk specjalisty od gadżetów Q oraz Gordo Leiter, syn Felixa, agenta CIA. Animowany 007, czy też raczej 003½, często odwoływał się do słynnej filmowej serii. W serialu pojawiło się mnóstwo gadżetów, niejednokrotnie jeszcze bardziej nierealistycznych niż te znane z wielkiego ekranu. Nie zabrakło także szalonych naukowców, pragnących zapanować nad światem lub rozpętać III wojnę światową - czasem również tych, których już widzieliśmy jak choćby Dr No, Auric Goldfinger czy Buźka. To, czego w telewizyjnym Bondzie za to nie uświadczymy to przemoc. Animacja tworzona była głównie z myślą o dzieciach i młodzieży, stąd ograniczenia.
Przygody Bonda Juniora trwały 65 odcinków i choć początkowo odniosły spory sukces, ostatecznie szybko o nich zapomniano. Produkcji towarzyszyły książki (również przeznaczone dla młodych odbiorców), gry wideo na NES-a, komiksy i zabawki. Dziś serial jest jedynie ciekawostką dla bondologów.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1952, kończy 72 lat