Repertuar kin Nowość Program TV

 

Klan kończy 20 lat. Pamiętacie, że ci aktorzy pojawili się w serialu?

Serial Klan pojawił się na antenie Telewizji Polskiej dokładnie 16 czerwca 1997 roku. Na przełomie 20 lat w produkcji wielu znanych aktorów, których przypomnimy w dzisiejszym artykule.

16 czerwca 1997 roku Telewizja Polska wyemitowała pierwszy z trzech pilotowych odcinków telenoweli Klan. Bardzo dobrze przyjęły się w telewizji, pokonując w konkursie na serial produkcje takie jak Złotopolscy, Siedlisko czy Zaklętą. Nowa telenowela, która okazała się sukcesem, rozpoczęła regularną emisję we wrześniu tego samego roku i utrzymała się na antenie przez kolejnych dwadzieścia lat. Dziś wciąż jeszcze ma swoich sympatyków.

Z okazji 20-lecia Klanu, przygotowaliśmy dla Was zestawienie z drugoplanowymi aktorami, którzy wzięli udział w poszczególnych odcinkach. Sprawdźcie, czy pamiętaliście o każdym z nich.

Izabela Kuna i Grazyna Wolszczak

Choć Izabela Kuna robi dziś karierę na wielkim ekranie, u progu swojej kariery wystąpiła także w słynnej telenoweli. Aktorka wcieliła się w postać Ewy Kowalik, czyli biologicznej mamy Maćka. Dopiero po jej śmierci Grażyna i Rysiek adoptowali chłopca, który od tamtej pory był dla nich jak syn. Przy okazji wątku Lubiczów, na ekranie pojawiła się także Grazyna Wolszczak, która odegrała panią psycholog Szafrańską z dziecięcego Ośrodka Adopcyjnego. Pomagała bohaterom podczas adopcji Bożenki.

Mikolaj Krawczyk i Katarzyna Glinka

Krawczyk grał w serialu cale trzy lata, podczas których wcielał się w postać Tomka – kolegi (a następnie chłopaka) Agnieszki Lubicz. Zrezygnował z produkcji w roku 2005 na rzecz pracy przy Pierwszej miłości, skąd najlepiej kojarzymy go aż do dnia dzisiejszego. Wraz z Tomkiem, w serialu pojawiła się także Dominika, koleżanka Agnieszki ze studiów. W tej zupełnie pobocznej roli wystąpiła Katarzyna Glinka.

Joanna Jabłczyńska, Mateusz Damiecki i Przemysław Cypryański

Młodzi aktorzy – Joanna Jabłczyńska i Mateusz Damiecki – wcielili się w brata i siostrę nazwiskiem Marczyńscy. Ich rodzicami byli dobrzy znajomi Lubiczów, Alicja i Andrzej. Rodzeństwo nawiązywało relacje koleżeńskie z córkami państwa Lubiczów, jednak nie zabawiło na ekranie długo. Jednego z kolegów Oli zagrał także Przemysław Cypryański, który odszedł z serialu w roku 2005.

Edyta Herbuś

Jako famme fatale, Marta Orłowska, Edyta Herbuś próbowała podbić serce Miłosza, narzeczonego Bożenki. Po tym, jak mężczyzna wybrał jednak młodą Lubiczównę, Orłowska stała się wrogiem numer jeden całej rodziny. Sama Bożenka wymierzyła jej nawet sprawiedliwość w pamiętnej scenie na lodowisku. Nie była to co prawda duża rola Herbuś, ale mogła zapaść niektórym widzom w pamięć.

Jan Wieczorkowski

Aktor wcielił się w postać Michała Chojnickiego, jednak po siedmiu latach zrezygnował z udziału w produkcji. Jego bohater nie został uśmiercony, jak to często w takim przypadku bywa. Od momentu odejścia Wieczorkowskiego, w Michała wciela się Daniel Zawadzki. Tak naprawdę to właśnie Klan wypromował aktora na małym ekranie i dopiero potem Jan Wieczorkowski stał się rozpoznawalny w telewizji, a następnie świecie filmowym.

Jan Wieczorkowski w serialu Klan
fot. TV

Joanna Brodzik i Katarzyna Zielinska

Joanna Brodzik wystąpiła w charakterze Renaty Grajewskiej, czarnowłosej pielęgniarki współpracującej z doktorem Lubiczem i jego kolegą po fachu, Andrzejem. Podobnie jak Edyta Herbuś, wcieliła się w typową łamaczkę serc, jednak po pewnym czasie odeszła z produkcji i poświęciła się między innymi serialowi Magda M. Katarzyna Zielinska natomiast zagrała postać Natalii Turskiej. Rola, choć poboczna, pozwoliła aktorce zaistnieć na ekranie, jeszcze zanim przeszła do grania w Barwach Szczęścia. Turska była znajomą wspomnianego już Michała Chojnickiego, który prowadził wtedy szkółkę piłkarską. Jej siedmioletni syn natomiast uczęszczał do niego na lekcję gry w piłkę.

Krzysztof Tyniec i Karol Strasburger

Kolejne znane twarze, które przez moment zabłysnęły w telenoweli Klan. Tyniec odegrał rolę Krzysztofa Bąka, sąsiada Chojnickich. Jako były właściciel cyrku, posiadał nawet wielbłąda. Prowadzący Familiady także miał swój udział w serialowej fabule. Strasburger wcielił się w postać Marka Wagnera, który pojawił się w pierwszym roku emisji serialu. Wagner był ściśle związany ze sprawą Moniki Ross. Pamiętacie te zaskakujące wątki?

Jerzy Zelnik i Daniel Olbrychski

Swego czasu serialowa Elżbieta miała kochanka. W jego roli wystąpił nie kto inny, jak Jerzy Zelnik, którego znamy między innymi z filmu Faraon (wcielał się w postać Ramzesa III). Absztyfikant zwał się Krzysztof Malicki i powrócił do fabuły także w późniejszych odcinkach. Swojego adoratora miała także Grażynka, która była zainteresowana nauczycielem muzyki swojego syna. Arkadiusz Nowik pojawił się w serialu już po śmierci Ryśka, jednak nie zabawił w fabule długo. W tej epizodycznej roli wystąpił Daniel Olbrychski.

Zofia Merle, Roma Gasiorowska, Antoni Pawlicki

Pani Stenia w wykonaniu Zofii Merle była sprzątającą, która później pracowała także w domu doktora. Roma Gasiorowska mignęła na drugim planie jako młoda klientka księgarni. Antoni Pawlicki natomiast był jednym z uczniów liceum, do którego chodziła Agnieszka. Tak małe epizodyczne występy także się liczą!

Ewa Gawryluk, Teresa Lipowska i Jacek Kawalec

Ewa Gawryluk wcieliła się w postać Lidii Szulc, zaś Jacek Kawalec, odegrał rolę fotografa Marcela. Wśród pobocznych ról znalazło się także miejsce dla Teresy Lipowskiej, która pojawiła się w Klanie już w 1997 roku. Aktorka wcielała się wówczas w pracownicę apteki i znajomą Elżbiety, Helenę Frączak.

Na drugim, czy nawet trzecim planie serialu przewinęło się znacznie więcej znanych twarzy. Podczas gdy te najważniejsze pokrótce Wam scharakteryzowaliśmy, warto przynajmniej wspomnieć o pozostałych. Swego czasu w telenoweli mignęli między innymi Anna Dereszowska jako fryzjerka Marysia, Magdalena Różczka jako pielęgniarka w przychodni, czy Borys Szyc w roli studenta Krystyny Lubicz. Jacek Cygan natomiast był pasażerem taksówki, a Marek Kondrat pojawił się w produkcji w roli… samego siebie.

Był taki jeden wyjątkowy odcinek specjalny, którego akcja rozgrywała się we śnie Pawła Lubicza. Wtedy również w serialu pojawiły się znane twarze, o których występie możemy dziś już nie pamiętać. W słynnej telenoweli wystąpił między innymi Zbigniew Wodecki, który wcielił się w postać księdza. Jako duchowny, udzielił ślubu seniorowi rodu Lubiczów i pani Władysławie. W tym samym odcinku pojawił się także Cezary Pazura – bezwzględny Kiler zastrzelił Leszka, brata pani Krystyny. Znalazło się też miejsce dla Andrzeja Grabowskiego, który w roli producenta nazwiskiem Super zaproponował kontrakt muzyczny uzdolnionej wokalnie Oli Lubicz. To dopiero cameo!

A może pamiętacie jeszcze jakieś charakterystyczne twarze, które pojawiły się w serialu? Dajcie znać w komentarzach.

 

 

 

Źródło: zdjęcie główne: TVP
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Jazda bez trzymanki. Ant-Man i Osa…

W sieci pojawił się już finałowy zwiastun filmu Ant-Man i Osa. Mamy również okazję zobaczyć…

Adam Siennica
-

Rocky Balboa powraca. Zwiastun Creed 2

Do sieci trafił pierwszy zwiastun filmu Creed 2, czyli kontynuacji spin-offa serii Rocky, której bohaterem…

Piotr Piskozub
-

Przed czy po Wojnie bez granic?…

James Gunn potwierdził już, kiedy będzie rozgrywać się akcja filmu Strażnicy Galaktyki vol. 3.

Piotr Piskozub
spoilery
-

My mamy Hulka. Avengers: Wojna bez…

W sieci pojawiło się kilka nowych materiałów dokumentujących proces powstania filmu Avengers: Wojna bez granic…

Wiktor Fisz
-

Najlepsze genezy superbohaterów w filmach i…

Na ekranach naszych telewizorów króluje właśnie świetny serial Cloak & Dagger, który bardzo skrupulatnie i…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Supergirl: sezon 3, odcinek 23 (finał…

Finał 3. sezonu Supergirl już za nami. Pytanie o to, czy odcinek Battles Lost and…

Ocena recenzenta:
1

Co o tym sądzisz?