Książki dla fanów Wikingów

Jeśli lubicie Wikingów i po zakończeniu obecnego sezonu serialu produkowanego przez History nadal chcecie pozostać w tych klimatach, to mamy dla was kilka książkowych propozycji.

Jeśli lubicie Wikingów i po zakończeniu obecnego sezonu serialu produkowanego przez History nadal chcecie pozostać w tych klimatach, to mamy dla was kilka książkowych propozycji.

Wikingowie i szerzej, mitologia nordycka, cieszą się zainteresowaniem twórców i czytelników od dawna, ale Wikingowie stacji History jeszcze bardziej rozbudził zainteresowanie tą tematyką. W związku z właśnie zakończonym 4. sezonem tej produkcji przygotowaliśmy dla Was zestaw książek (i komiksów), które umilą wam czas po zakończeniu oglądania.

Wybraliśmy pozycje nie tylko beletrystyczne, ale także kilka książek popularnonaukowych, które pomogą Wam w zrozumieniu świata wikingów i poszerzą wiedzę na ten temat. Choć zaznaczamy, że nie wszystkie te tytuły są obecnie łatwo dostępne.

Bernard Cornwell - cykl Wojny wikingów

Bernard Cornwell jest autorem popularnych powieści historycznych - znamy go chociażby ze stworzenia granej później przez Seana Beana postaci Richarda Sharpe'a czy bardzo interesującej Trylogii arturiańskiej. W swym dorobku ma także cykl o wikingach (w Polsce Wojen wikingów wyszło pięć tomów), w którym stawia przede wszystkim na fabułę i wyraziste postaci. Jeśli znacie i lubicie książki Cornwella, to i tu się nie rozczarujecie.

ostatnie królestwo - okładka
Źródło: Erica

Neil Gaiman - Mitologia nordycka

Popularny pisarz fantastyki w swoich utworach wielokrotnie czerpał z mitologii nordyckiej aż... postanowił spisać jej własną wersję. Książka na naszym rynku ukaże się co prawda dopiero 1 marca, ale już teraz warto uwzględnić ją w swoich tematach, bo, znając lekkie pióro Gaimana, będzie to z pewnością zajmująca i przyjemna lektura.

mitologia nordycka - okładka
Źródło: Mag

Snorri Kristjansson - Saga o Walhalli

Islandzki pisarz stworzył trzytomową sagę (I popłynie krew, Miecze dobrych ludzi, Ścieżka bogów) o wikingach, w której czerpie zarówno z faktów historycznych, jak i dodaje do nich mistycznych, fantastycznych elementów. Wynikająca z tego mieszanka jest całkiem intrygująca i zapewnia sporą dawkę rozrywki.

i popłynie krew - okładka
Źródło: Rebis

Elżbieta Cherezińska - cykl Północna droga

Pierwsza dama polskiej powieści historycznej ma na koncie także cykl o wikingach, który rozpoczyna się powieścią Saga Sigrun - każdy z czterech tomów jest opowieścią innego narratora żyjącego w tamtych czasach. To opowieść osadzona na przełomie X i XI wieku w Norwegii. Dużą rolę, jak to u tej autorki, pełnią postaci kobiece.

Saga Sigrun - okładka
Źródło: Zysk i S-ka

Seria Kah-Aniel

Trochę z przymrużeniem oka, ale w zestawieniu przecież nie mogło zabraknąć chyba najpopularniejszego w Polsce wikinga, nawet jeśli jego rodowód sięga gwiazd. Oczywiście tylko niektóre tomy dzieją się w przetworzonej przez Rosińskiego i Van Hamme'a krainie wikingów, ale motyw tej jest istotny, szczególnie w początkowych tomach serii (oraz niektórych z serii pobocznych).

Thorgal. Wilczyca - okładka
Źródło: mat. prasowe

Edda poetycka

Jeśli się chce się naprawdę poznać wierzenia wikingów, to nie można pominąć Eddy poetyckiej. Ten zbiór pieśni stanowi jeden z najstarszych zapisów w tym temacie i do dzisiaj pozostaje kopalnią wiedzy i inspiracją na współczesnych pisarzy. Tekst ten nie zawsze jest łatwy w obiorze, ale to nie powinno zrazić fanów wikingów.

edda poetycka
Źródło: Ossolineum

Farley Mowat – Wprawy Wikingów

Farley Mowat to doświadczony żeglarz i rybak, a także miłośnik historii. W Wyprawach Wikingów autor skupia się na wyprawach wikingów, w trakcie których zasiedlono Islandię i Grenlandię, a także na długo przed Kolumbem odkryto Amerykę. Jest to zupełnie inne podejście do podbojów wikingów, gdyż autora bardziej interesują techniki żeglarskie stosowane przez ludzi północy oraz warunki jakie doprowadziły do tych wypraw.

Wyprawy wikingów - okładka
Źródło: Książnica

Radosław Lewandowski – Wikingowie. Wilcze dziedzictwo

Wikingowie Radosława Lewandowskiego to pozycja stosunkowo nowa, bo wydane w ubiegłym roku, a Wikingowie. Wilcze dziedzictwo jest pierwszą powieścią większego cyklu. Jest to powieść przygodowa rozgrywająca się w Europie Północnej X wieku i napisana z doskonałą znajomością kultury i historii wikingów. Wartka i trzymająca w napięciu akcja, świetnie napisane sceny batalistyczne to najmocniejsze elementy tej powieści. Tom drugi Wikingów – Najeźdźcy z północy jest już także dostępny w księgarniach.  

Wikingowie Wilcze dziecictwo - okładka
Źródło: Akurat

Brian Wood – Northlanders 

Northlanders Briana Wooda to rozpisany na 50 zeszytów komiks traktujący, jak już sam tytuł wskazuje, o ludziach północy. Niestety do tej pory jeszcze nie został wydany w naszym kraju. Mam jednak cichą nadzieję, że z czasem się to zmieni, gdyż warto się z nim zapoznać. Northlanders to zbiór wielu historii o Wikingach, rozgrywanych na przestrzeni wieków. Dynamiczna akcja, ciekawi bohaterowie i znakomite rysunki to tylko wierzchołek góry lodowej. Brian Wood stworzył ciekawy komiks o Wikingach, który powinien poznać każdy miłośnik tego okresu w historii Europy.

northlanders - okładka
Źródło: mat. prasowe

Jerzy Cepik – Wikingowie

Powieść Jerzego Cepika Wikingowie po raz pierwszy pojawiła się na półkach w 1969 roku, wiec ma już swoje lata. Pomimo tego nadal przyjemnie się ją czyta. Duża w tym zasługa pióra autora i świetnie nakreślonych postaci, a także ciekawej historii. Autor przedstawia perypetie wojów w Wolina, którzy nawet służyli pod dowództwem Mieszka I, który jest tutaj bardzo ważną postacią. Wikingowie to fikcja literacka ocierająca się o historie państwa Polan. Przyjemna lektura dla każdego.

jerzy cepik wikingowie
Źródło: Lubimy Czytać

Artur Szrejter – Mitologia Germańska

Przygodę w Wikingami najlepiej zacząć od poznania ich wierzeń i najlepszym tego przykładem będzie Mitologia Germańska Artura Szrejtera. Jest to solidne opracowanie mitów o Thorze, Lokim, Odynie i innych bogach, które powinien poznać każdy miłośnik kultury ludzi północy.

mitologia germańska
Źródło: Wyd. Oskar

Makoto Yukimura - Saga winlandzka

Mamy też w naszym zestawieniu coś dla fanów mangi. Saga winlandzka Makoto Yukimury to jeden ze słynniejszych przedstawicieli w tym gatunku. To epopeja, w której nie brak intryg, pokazanych z rozmachem scen walk. Czytelnicy w naszym kraju niedługo będą mogli sami się o tym przekonać, bo wkrótce do księgarń ma trafić pierwszy tom tej serii.

Saga winlandzka, tom 1, okładka
Źródło: Hanami

Władysław Duczko – Ruś Wikingów

Jak już sam tytuł wskazuje Ruś Wikingów traktuje o powstaniu państwa staroruskiego i skupia się na jego strukturze i kulturze. Autor przedstawia obszerny materiał archeologiczny związany z ekspansją Wikingów w Europie Wschodniej i łączy go z informacjami z materiałów źródłowych. Książka Władysława Duczki jest także napisana językiem przystępnym, zrozumiałym dla każdego czytelnika.

ruś wikingów - okładka
Źródło: Trio

Źródło: fot. główna: materiały prasowe

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV