Repertuar kin Nowość Program TV

Najlepsze filmowe prequele. Oto nasze propozycje

Mam wrażenie, że zapowiedź kolejnych filmowych prequeli przyjmowana jest przez widzów z dystansem, żeby nie powiedzieć, że z niechęcią. Czasami jednak warto było dać danej produkcji szansę, bo istnieje też wiele udanych obrazów, których akcja osadzona jest przed wydarzeniami z oryginalnego filmu.

Lista prequeli jest naprawdę pokaźna i co roku dostajemy ich jeszcze więcej. Niedawno mieliśmy przecież film Han Solo: Gwiezdne wojny – historie, a w przyszłym roku dostaniemy chociażby Bumblebee, które będzie prequelem serii Transformers. Kino polubiło zatem tworzenie rebootów i prequeli, bo jest to świetna okazja powrotu do znanej marki i wyciśnięcia z niej jeszcze paru groszy. Bywa też, że twórcy zmierzają do tego, co było wcześniej, bo mają na to naprawdę świetny pomysł i są przekonani, że taka historia uzupełni całość. Oto zestawienie najlepszych prequeli.

Indiana Jones i Świątynia Zagłady (prequel filmu Poszukiwacze zaginionej Arki)

Zaczniemy od mało znanego faktu. Okazuje się, że film Indiana Jones i Świątynia Zagłady, który miał swoją premierę trzy lata po Poszukiwaczach zaginionej Arki, nie jest jego kontynuacją. Akcja tej drugiej produkcji dzieje się rok przed wydarzeniami z pierwszej i na początku bardzo trudno to zauważyć. Właściwie cechy prequela widzimy w znakomitym prologu.

Geneza planety małp (prequel filmu Planeta Małp)

Od 1968 roku, kiedy to premierę miała Planeta Małp, wielu twórców powracało do adaptowania na różne sposoby powieści Pierre’a Boulle’a. Były one mniej lub bardziej udane, ale w 2011 roku Rupert Wyatt postanowił powrócić do klasyku i pokazać, gdzie owa planeta miała swój początek. Udało się też stworzyć inteligentne kino sci-fi w naprawdę efektowny sposób.

X-Men: Pierwsza klasa (prequel filmu X-Men)

W tej produkcji przenosimy się do okresu, gdzie Charles Xavier jeszcze nie łysy i na własnych nogach wyrywa dziewczyny z kampusu na ciekawostki genetyczne, a Eryk Lehnsherr zaczyna powoli przekonywać samego siebie, że ludzie są powodem nieszczęść mutantów. Obraz Matthew Vaughna jest właśnie tym prequelem, który znakomicie dopełnia całość i pokazuje naprawdę ważne wydarzenia w życiu kluczowych bohaterów, które utworzyło pomiędzy nimi napięte relacje i różnice w światopoglądzie.

Uniwersytet potworny (prequel filmu Potwory i spółka)

Wydawało się, że powrót do młodzieńczych lat znanych z filmu Potwory i spółka bohaterów, to pójście na łatwiznę. Okazuje się jednak, że udało się twórcom stworzyć naprawdę ciekawy film w stylu kampusowej komedii.

Ojciec chrzestny 2 (prequel filmu Ojciec chrzestny)

Druga część znakomitej trylogii Francisa Forda Coppoli. W uznaniu wielu krytyków jest to najlepszy sequel w historii kina, bo dostajemy tutaj kontynuację moralnego upadku Michaela Corleone, ale to także prequel, ponieważ powracamy do historii ojca rodu Vita Corleone, gdzie pokazana zostaje nam jego droga do szczytu. Klasyk nad klasyki.

Źródło: Zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.