Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

 

 

Najlepsze filmowe prequele. Oto nasze propozycje

Mam wrażenie, że zapowiedź kolejnych filmowych prequeli przyjmowana jest przez widzów z dystansem, żeby nie powiedzieć, że z niechęcią. Czasami jednak warto było dać danej produkcji szansę, bo istnieje też wiele udanych obrazów, których akcja osadzona jest przed wydarzeniami z oryginalnego filmu.

Lista prequeli jest naprawdę pokaźna i co roku dostajemy ich jeszcze więcej. Niedawno mieliśmy przecież film Han Solo: Gwiezdne wojny – historie, a w przyszłym roku dostaniemy chociażby Bumblebee, które będzie prequelem serii Transformers. Kino polubiło zatem tworzenie rebootów i prequeli, bo jest to świetna okazja powrotu do znanej marki i wyciśnięcia z niej jeszcze paru groszy. Bywa też, że twórcy zmierzają do tego, co było wcześniej, bo mają na to naprawdę świetny pomysł i są przekonani, że taka historia uzupełni całość. Oto zestawienie najlepszych prequeli.

Indiana Jones i Świątynia Zagłady (prequel filmu Poszukiwacze zaginionej Arki)

Zaczniemy od mało znanego faktu. Okazuje się, że film Indiana Jones i Świątynia Zagłady, który miał swoją premierę trzy lata po Poszukiwaczach zaginionej Arki, nie jest jego kontynuacją. Akcja tej drugiej produkcji dzieje się rok przed wydarzeniami z pierwszej i na początku bardzo trudno to zauważyć. Właściwie cechy prequela widzimy w znakomitym prologu.

Geneza planety małp (prequel filmu Planeta Małp)

Od 1968 roku, kiedy to premierę miała Planeta Małp, wielu twórców powracało do adaptowania na różne sposoby powieści Pierre’a Boulle’a. Były one mniej lub bardziej udane, ale w 2011 roku Rupert Wyatt postanowił powrócić do klasyku i pokazać, gdzie owa planeta miała swój początek. Udało się też stworzyć inteligentne kino sci-fi w naprawdę efektowny sposób.

X-Men: Pierwsza klasa (prequel filmu X-Men)

W tej produkcji przenosimy się do okresu, gdzie Charles Xavier jeszcze nie łysy i na własnych nogach wyrywa dziewczyny z kampusu na ciekawostki genetyczne, a Eryk Lehnsherr zaczyna powoli przekonywać samego siebie, że ludzie są powodem nieszczęść mutantów. Obraz Matthew Vaughna jest właśnie tym prequelem, który znakomicie dopełnia całość i pokazuje naprawdę ważne wydarzenia w życiu kluczowych bohaterów, które utworzyło pomiędzy nimi napięte relacje i różnice w światopoglądzie.

Uniwersytet potworny (prequel filmu Potwory i spółka)

Wydawało się, że powrót do młodzieńczych lat znanych z filmu Potwory i spółka bohaterów, to pójście na łatwiznę. Okazuje się jednak, że udało się twórcom stworzyć naprawdę ciekawy film w stylu kampusowej komedii.

Ojciec chrzestny II (prequel filmu Ojciec chrzestny)

Druga część znakomitej trylogii Francisa Forda Coppoli. W uznaniu wielu krytyków jest to najlepszy sequel w historii kina, bo dostajemy tutaj kontynuację moralnego upadku Michaela Corleone, ale to także prequel, ponieważ powracamy do historii ojca rodu Vita Corleone, gdzie pokazana zostaje nam jego droga do szczytu. Klasyk nad klasyki.

Źródło: Zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 12

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
spoilery
-

Avengers 4 – co wiemy o…

W ostatnich dniach do sieci wyciekło kilka grafik z Avengers 4. Czas zebrać w jednym…

Piotr Piskozub
-

Avengers w 3. fazie MCU –…

Film Avengers 4 zakończy 3. fazę MCU - to więc dobry moment na to, aby…

Adam Siennica
-

Hellboy – wyciekł zwiastun nowej wersji…

Hellboy powraca w kompletnie nowej adaptacji komiksów Mike'a Mignoli, która nie jest związana z poprzednimi…

Adam Siennica
-

Piotr Adamczyk zagrał w serialu Madam…

Piotr Adamczyk pojawi się w odcinku popularnego amerykańskiego serialu Madam Secretary. Miał wspólne sceny z…

Michalina Reda
Plotka
-

Superman i Batman – Cavill i…

Nowy raport Variety wskazuje, że Henry Cavill i Ben Affleck nie zagrają już Supermana i…

Adam Siennica
-

Arrowverse – Superman w czarnym kostiumie.…

Arrowverse składa się z seriali Arrow, Flash, Legends of Tomorrow oraz Supergirl. Obecnie trwają zdjęcia…

Co o tym sądzisz?