Najlepsze filmowe prequele. Oto nasze propozycje
Mam wrażenie, że zapowiedź kolejnych filmowych prequeli przyjmowana jest przez widzów z dystansem, żeby nie powiedzieć, że z niechęcią. Czasami jednak warto było dać danej produkcji szansę, bo istnieje też wiele udanych obrazów, których akcja osadzona jest przed wydarzeniami z oryginalnego filmu.
Mam wrażenie, że zapowiedź kolejnych filmowych prequeli przyjmowana jest przez widzów z dystansem, żeby nie powiedzieć, że z niechęcią. Czasami jednak warto było dać danej produkcji szansę, bo istnieje też wiele udanych obrazów, których akcja osadzona jest przed wydarzeniami z oryginalnego filmu.
Lista prequeli jest naprawdę pokaźna i co roku dostajemy ich jeszcze więcej. Niedawno mieliśmy przecież film Solo: A Star Wars Story, a w przyszłym roku dostaniemy chociażby Bumblebee, które będzie prequelem serii Transformers. Kino polubiło zatem tworzenie rebootów i prequeli, bo jest to świetna okazja powrotu do znanej marki i wyciśnięcia z niej jeszcze paru groszy. Bywa też, że twórcy zmierzają do tego, co było wcześniej, bo mają na to naprawdę świetny pomysł i są przekonani, że taka historia uzupełni całość. Oto zestawienie najlepszych prequeli.
Indiana Jones and the Temple of Doom (prequel filmu Raiders of the Lost Ark)
Zaczniemy od mało znanego faktu. Okazuje się, że film Indiana Jones i Świątynia Zagłady, który miał swoją premierę trzy lata po Poszukiwaczach zaginionej Arki, nie jest jego kontynuacją. Akcja tej drugiej produkcji dzieje się rok przed wydarzeniami z pierwszej i na początku bardzo trudno to zauważyć. Właściwie cechy prequela widzimy w znakomitym prologu.
Rise of the Planet of the Apes (prequel filmu Planet of the Apes)
Od 1968 roku, kiedy to premierę miała Planeta Małp, wielu twórców powracało do adaptowania na różne sposoby powieści Pierre'a Boulle'a. Były one mniej lub bardziej udane, ale w 2011 roku Rupert Wyatt postanowił powrócić do klasyku i pokazać, gdzie owa planeta miała swój początek. Udało się też stworzyć inteligentne kino sci-fi w naprawdę efektowny sposób.
X-Men: First Class (prequel filmu X-Men)
W tej produkcji przenosimy się do okresu, gdzie Charles Xavier jeszcze nie łysy i na własnych nogach wyrywa dziewczyny z kampusu na ciekawostki genetyczne, a Eryk Lehnsherr zaczyna powoli przekonywać samego siebie, że ludzie są powodem nieszczęść mutantów. Obraz Matthew Vaughna jest właśnie tym prequelem, który znakomicie dopełnia całość i pokazuje naprawdę ważne wydarzenia w życiu kluczowych bohaterów, które utworzyło pomiędzy nimi napięte relacje i różnice w światopoglądzie.
Monsters University (prequel filmu Monsters, Inc)
Wydawało się, że powrót do młodzieńczych lat znanych z filmu Potwory i spółka bohaterów, to pójście na łatwiznę. Okazuje się jednak, że udało się twórcom stworzyć naprawdę ciekawy film w stylu kampusowej komedii.
The Godfather: Part II (prequel filmu The Godfather)
Druga część znakomitej trylogii Francisa Forda Coppoli. W uznaniu wielu krytyków jest to najlepszy sequel w historii kina, bo dostajemy tutaj kontynuację moralnego upadku Michaela Corleone, ale to także prequel, ponieważ powracamy do historii ojca rodu Vita Corleone, gdzie pokazana zostaje nam jego droga do szczytu. Klasyk nad klasyki.
- 1 (current)
- 2
Źródło: Zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1969, kończy 55 lat