Najlepsze filmy motywacyjne. Co warto obejrzeć?

Istnieje pewna kategoria, do której – niezależnie od gatunku – wpisuje się cały szereg produkcji. Mowa o filmach motywacyjnych i inspirujących. Takich, po których seansie długo jeszcze czujemy się uskrzydleni.

Każdy z nas ma zapewne własne ulubione tytuły, które są w stanie podbudować duchowo. Wbrew pozorom, zaliczają się do nich nie tylko dramaty, ale często także komedie, co jest dowodem na to, że w każdym gatunku filmowym może znaleźć się jakiś motywacyjny przedstawiciel. I choć trudno jednoznacznie zdefiniować tę kategorię, w głębi duszy wiecie na pewno, o czym mówię – o filmach, w których główni bohaterowie przekraczają własne granice i udowadniają, że w życiu warto dążyć do czegoś więcej. W dzisiejszym zestawieniu przygotowałam dla Was 20 moim zdaniem najbardziej inspirujących tytułów i liczę na Wasze propozycje w komentarzach.

Wszystko za życie

Niezwykła i inspirowana faktami historia Christophera McCandlessa, który po zakończeniu szkoły z wyróżnieniem, postanawia odciąć się od cywilizacji i wszelkich jej owoców. Porzuca więc telefon, portfel i samochód, by wyruszyć samodzielnie na duchową wyprawę życia. Mając za towarzysza tylko plecak z niezbędnym ekwipunkiem, chłopak zmierza w kierunku Alaski, po drodze ucząc się, co to znaczy życie w zgodzie z naturą. Wszystko za życie to jeden z filmów, który po zakończonym seansie jeszcze bardzo długo gościł w mojej głowie. Mówi o tym, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalne ideały i że każdy z nas powinien spełniać swoje marzenia, nawet mimo krzywych spojrzeń i wielu przeciwności losu.

Billy Elliot

Głównym bohaterem filmu jest kilkunastoletni Billy, który wywodzi się z prostej rodziny górniczej. Jego ojciec wiąże z nim duże nadzieje i chce, by syn zrobił karierę w sporcie. Chłopiec jednak marzy tylko o tym, by tańczyć w balecie. Film porusza nie tylko kwestie dążenia do ustalonych przez siebie celów wbrew wszystkiemu i wszystkim, ale także zastanawia się nad stereotypami i uprzedzeniami, czy też relacją ojcowsko-synowską. Poruszające i niezwykle wdzięczne kino, które potrafi pozostawić widza przepełnionego pozytywnymi emocjami.

Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Wielokrotnie nagradzany dramat z lat 80., który rozgrywa się w konserwatywnym środowisku licealnym. Głównym bohaterem jest nauczyciel języka angielskiego, przed którym trudne zadanie – chce wpoić swoim uczniom miłość do poezji i umiejętność samodzielnego myślenia, co okazuje się prawdziwym wyzwaniem w dobie surowego systemu nauczania. Postać nauczyciela jest uosobieniem motywacji i wszystkie jego rady i lekcje uderzają nie tylko w chłopców, ale także w samego widza, niejednokrotnie prowokując do myślenia. W roli głównej niezastąpiony Robin Williams.

Nietykalni

Film, który stał się hitem tak szybko, że sześć lat po premierze rodzi się jego amerykański remake. Francuski komediodramat opowiada o niezwykłej przyjaźni między sparaliżowanym milionerem, a byłym czarnoskórym więźniem, który dopiero co wyszedł z więzienia. Ta nietypowa relacja ma w sobie prawdziwe serce i przejmujące ciepło, które aż bije od ekranu podczas seansu. Duet przeżywa wspólną codzienność, raz po raz pakując się w rozmaite przygody. Nietykalni udowadniają, że życie naprawdę może być piękne.

Rocky

Klasyczna rola Sylvestra Stallone’a, z którą przez wielu aktor kojarzony jest aż do dzisiaj. Rocky to historia Rocky’ego Balboy, mało znanego boksera, który marzy o mistrzowskiej karierze. Gdy nadarza się okazja by wejść na ring i zmierzyć się ze znanym Apollo Creedem, młody pięściarz robi wszystko, by stać się jak najlepszym i pokazać, ile jest wart. Opis filmu mówi sam za siebie – mamy tu do czynienia z niezwykle motywującą historią, która niejednemu doda skrzydeł. Filmowy Rocky doczekał się aż pięciu kontynuacji, obrastając własną popkulturową legendą.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 1234

Najlepsze z 24h

naEKRANIE
0 -

Najlepsze książki 2017 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze książki 2017 roku. Lista będzie stale aktualizowana, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy…

Michalina Reda
0 -

Matt Damon twierdzi, że nie każdy…

Matt Damon odniósł się do głośnych spraw dotyczących molestowania seksualnego, udzielając kontrowersyjnego wywiadu. Aktorki już…

naEKRANIE
0 -

Najlepsze komiksy 2017 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze naszym zdaniem komiksy 2017 roku. Lista będzie regularnie aktualizowana o pozycje, które przypadną…

Adam Siennica
spoilery
0 -

Kylo Ren mógł być łysy. Szkice…

Do sieci trafiają pierwsze szkice koncepcyjne pokazujące brane pod uwagę pomysły przy produkcji filmu Gwiezdne…

Adam Siennica
spoilery
0 -

Gwiezdne Wojny: ostatni Jedi – reżyser…

Z uwagi na premierę filmu Gwiezdne Wojny: ostatni Jedi reżyser i scenarzysta, Rian Johnson zaczyna…

Michalina Reda
0 -

Tak mogli wyglądać bohaterowie Justice League:…

Joseph Kahn podzielił się ze światem niepublikowanymi dotąd szkicami koncepcyjnymi filmu Justice League: Dark. Zobaczcie…

Co o tym sądzisz?