Repertuar kin Nowość Program TV

Najlepsze pierwsze odcinki znanych seriali

Pilotowy odcinek serialu często nadaje ton całej produkcji, stając się najznamienitszym przykładem jej wielkości. Zdarza się niestety i tak, że jest on jedynym imponującym momentem w historii danego formatu. W poniższym zestawieniu prezentujemy wam najciekawsze, naszym zdaniem, pierwsze odcinki mainstreamowych seriali.

Twórcy seriali wiedzą, jak ważną rzeczą jest dobrze zrealizowany pilot. Z jednej strony powinien przekonać producentów i wydawców, aby dali zielone światło emisji całego sezonu, z drugiej, już później, musi zainteresować widza, skłaniając go do dalszego oglądania serialu. Wiele dobrze zapowiadających się produkcji wykłada się właśnie na pierwszym odcinku, przez co później trudno im ustabilizować zadowalającą oglądalność. Poniżej prezentujemy listę dwudziestu najlepszych  naszym zdaniem premierowych epizodów. Dajcie znać w komentarzach, jakby wyglądało wasze zestawienie w tym temacie.

Miasteczko Twin Peaks

Pierwszy odcinek kultowego serialu Davida Lyncha nie tylko rozpoczął jedną z najważniejszych produkcji odcinkowych w historii telewizji, a również dał początek nowej epoce w popkulturze. Pilot Twin Peaks przedstawił nam wszystkich głównych bohaterów historii, nakreślił fabułę, zarysował wątki i zaprezentował świat serialu. Nie to jednak było najważniejsze. Davidowi Lynchowi już w pierwszych minutach jego najważniejszego dzieła udało się wprowadzić ten unikatowy klimat, towarzyszący nam przez wiele kolejnych odcinków. Ta specyficzna atmosfera, gdzie humor mieszał się z niewyobrażalną grozą, to esencja Twin Peaks, która w pilocie była wyjątkowo intensywna.

Z Archiwum X

Pilot Z Archiwum X to wprowadzenie do świata, który przez kolejne sezony tak się rozbudował i ewoluował, że w świetle tego pierwszy odcinek wydaje się mieć wręcz kameralny charakter. Ci, którym dane było obejrzeć pilot na początku lat dziewięćdziesiątych, zapewne pamiętają poruszenie wywołane przez fabułę epizodu. Tak realistyczna opowieść o kosmitach, w dodatku oparta na wielu naukowych  lub – jak kto woli – pseudonaukowych twierdzeniach, naprawdę przerażała i niepokoiła. Dziś, po setkach podobnych produkcji, nie wywołuje już takich emocji, ale nie da jej się odebrać klimatu i umiejętnego położenia podwalin pod jedną z największych serialowych mitologii w historii.

Rodzina Soprano

Anthony Soprano, głowa mafii w New Jersey, rozpoczyna terapię u psychiatry. Jego schorowana matka odmawia przeniesienia do domu opieki. Żona i dzieci Tony’ego starają się normalnie żyć, podczas gdy dalsza rodzina Soprano uskutecznia taniec śmierci na ulicach miasta. Pilotowy odcinek Rodziny Soprano jasno daje nam do zrozumienia, że nie mamy tu do czynienia z typową mafijną opowieścią. Kluczowe do zrozumienia fabuły jest zanurkowanie w podświadomość Tony’ego i pojęcie mechanizmów rządzących jego zachowaniem. Dalej to już czysta poezja.

Czarne lustro

Aby móc się delektować dystopijnymi wizjami z serialu Black Mirror, trzeba przebrnąć przez TEN odcinek. Epizod rozpoczynający serię jest bardzo kontrowersyjny. Część fanów serialu go kocha, inni nienawidzą. Brytyjski premier zostaje zmuszony do odbycia stosunku seksualnego ze świnią podczas transmisji na żywo. Wszystko po to, aby uratować z rąk porywczy członkinię rodziny królewskiej. Mimo że pomysł wydaje się mocno przesadzony, idealnie pasuje do konwencji produkcji, ponieważ piętnuje fascynację ludzi wszelkiego rodzaju podglądactwem.

Herosi

Serial bardzo szybko stracił na jakości, ale pilotowy epizod miał niesamowitą poetykę zapowiadającą naprawdę niezwykłe widowisko. Doza intrygujących postaci, szczypta tajemnicy, krztyna magicznej muzyki i garść pięknych zdjęć. Pilot serialu Heroes zapowiadał niepowtarzalną przygodę i takową w pierwszym sezonie rzeczywiście dostaliśmy. Co było później, należy przemilczeć.

Źródło: zdjęcie główne: ABC
Strony: 1234

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
spoilery
-

Daredevil: sezon 3. – recenzja spoilerowa

3. sezon serialu Daredevil to prawdziwa jazda bez trzymanki. Żadnego Diabła Stróża tu nie znajdziecie…

Ocena recenzenta:
9
Piotr Piskozub
spoilery
-

Daredevil – showrunner wyjaśnia finał. Czy…

Shorunner serialu Daredevil, Erik Oleson, zabrał głos na temat tego, co zobaczyliśmy w 3. sezonie,…

Norbert Zaskórski
spoilery
-

Nawiedzony dom na wzgórzu: sezon 1…

Nawiedzony dom na wzgórzu to nowy serial grozy Netflixa oparty na popularnej powieści autorstwa Shirley…

Ocena recenzenta:
9
Dawid Muszyński
-

Czemu warto iść na Pierwszego Człowieka…

Bardzo często wybór kina definiuje, czy będziemy zadowoleni z oglądanego filmu czy nie. Czemu? Ponieważ…

Tymoteusz Wronka
-

Omen: przeczytaj fragment horroru

Omen to klasyczny filmowy horror. Przeczytajcie fragment powieści Davida Seltzera, autora scenariusza filmu.

Adam Siennica
-

Godzilla: Król Potworów – kim są…

Godzilla: Król Potworów to oczekiwana kontynuacja filmu z 2014 roku. Reżyser Mike Doughtery wyjawił nowe…

Co o tym sądzisz?