Największe filmowe franczyzy
Filmowe cykle zarabiają miliardy - ale które najwięcej? Ile pieniędzy zarobił do dziś Marvel, a ile Gwiezdne wojny? Oto bieżące zestawienie.
Filmowe cykle zarabiają miliardy - ale które najwięcej? Ile pieniędzy zarobił do dziś Marvel, a ile Gwiezdne wojny? Oto bieżące zestawienie.
Lista filmowych franczyz wciąż oczywiście żyje, a za półtora miesiąca z pewnością będzie wyglądała inaczej niż teraz. Czy Bond da radę przeskoczyć o oczko wyżej dzięki Spectre - nie wiadomo. Na pewno na tej liście znajdą się Igrzyska Śmierci, które dzięki ostatniej, czwartej części wskoczą do pierwszej dwudziestki – dziś są dwudzieste drugie. No i oczywiście nie zapominajmy o kończącej rok premierze nowych Gwiezdnych wojen. Tymczasem jednak pierwsza dwudziestka najbardziej dochodowych filmowych franczyz na świecie wygląda tak (wartości w dolarach):
20. Iron Man – 2,42 mld
Trzy filmy z lat 2008-2015 z pełnym uroku Robertem Downeyem Jr. Oczywiście poza tym, że stanowią osobną franczyzę, są też częścią Kinowego Uniwersum Marvela (ale o tym potem).
19. Minionki – 2,68 mld
Zaczęło się od filmu Despicable Me. Do dziś mamy trzy filmy i czwarty w planach. Urocze animowane stworki w kilka lat zawojowały świat i dopiero się rozkręcają.
18. Epoka lodowcowa – 2,777 mld
Tu też franczyza animowana. Piąty film z cyklu pojawi się w przyszłym roku. To jedna z tych amerykańskich franczyz, które znacznie popularniejsze są poza USA. Ważne, że działa, więc kręcą dalej.
17. Avatar – 2,784 mld
Niby dopiero siedemnaste miejsce, ale trzeba wziąć pod uwagę, że mówimy o franczyzie, która na dziś składa się tylko z jednego filmu. Kolejne oczywiście są w planach, ale to pieniądze z jednego, jedynego Avatar. James Cameron rządzi!
16. Mission: Impossible – 2,8 mld
Tom Cruise wziął się za stary serial sensacyjny z lat 60. i w ciągu ostatnich dwóch dekad stworzył pięć filmów bawiących się tym gatunkiem. Kawał porządnej roboty.
15. Hobbit – 2,932 mld
I znowu (jak przy Iron Manie) przypadek franczyzy będącej również częścią innej. Trylogia Hobbit (w całości oparta na jednej cienkiej książeczce) w reż. Petera Jacksona to miejsce piętnaste, a wszystkie filmy Jacksona oparte na prozie Tolkiena to oczywiście franczyza znacznie większa, która na liście znalazła się wyżej.
14. X-Men – 3,058 mld
Do dziś pięć filmów z X-Men i dwa z Wolverine'em, a w przyszłym roku Deadpool, szósta opowieść o marvelowskich mutantach, i jeszcze Gambit. Słowem – franczyza bardzo rozwojowa i z pewnością za rok o tej porze będzie już w pierwszej dziesiątce takiego zestawienia.
13. Zmierzch – 3,317 mld
Pięć filmów z lat 2008-2012, ekranizacja cyklu powieściowego Stephenie Meyer. Jeśli już zapomnieliście (ja się staram uparcie), to rzecz o dziewczynie, która musi wybierać, czy bardziej kocha wampira, czy wilkołaka. A obaj ładni.
12. Shrek – 3,541 mld
I znowu animacja. Pierwszy Shrek (z 2001 roku) okazał się potężnym sukcesem – pierwszym wielkim animowanym sukcesem spoza Disneya. Do dziś powstały trzy kolejne filmy plus osobny o Kocie w Butach. Za dwa lata Kot powróci, czyli mamy pięć filmów i szósty w drodze. Niezły wynik.
11. Jurassic Park – 3,692 mld
Do pierwszej dziesiątki brakuje raptem koło 10 milionów dolarów, ale myślę, że i tak goście od dinozaurów bardzo się w tym roku cieszyli. Trochę już zapomniana marka z lat 90., efekt powieści Michaela Crichtona i filmu Stevena Spielberga, odżyła tego lata po długiej przerwie i w swej czwartej odsłonie pobiła mnóstwo rekordów box office. A co za tym idzie – piąty film oczywiście w drodze.
Film The Hunger Games: Mockingjay - Part 2 zadebiutuje w polskich kinach już 20 listopada.
- 1 (current)
- 2
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat