Nie tylko Gra o tron. Oto seriale fantasy z akcją w alternatywnym świecie

Fantasy to bardzo wdzięczny gatunek dla produkcji telewizyjnych. Oferta jest naprawdę bogata w bardzo różne pozycje, ale my skupimy się na serialach fantasy, które osadzone są w świecie wykraczającym poza znany nam czas.

Fantasy to bardzo wdzięczny gatunek dla produkcji telewizyjnych. Oferta jest naprawdę bogata w bardzo różne pozycje, ale my skupimy się na serialach fantasy, które osadzone są w świecie wykraczającym poza znany nam czas.

Michał Kujawiński
Michał Kujawiński
Tagi:  fantasy 

Seriali fantasy jest całe mnóstwo i można oczywiście wykonać ranking i zestawiać ze sobą takie seriale jak Stranger Things, Zagubieni czy Grę o tron, ale chcemy podejść do tematu nieco inaczej. Wybraliśmy zatem takie seriale, które nie mają nic wspólnego z naszymi realiami i naprawdę trudno byłoby osadzić je w naszej rzeczywistości.

Kiedy bowiem oglądamy takie seriale jak Nie z tego świata, Flash, Magicy czy Lucyfer, mimo wielu cudowności i elementów wpływających na gatunek fantasy, możemy patrzeć te produkcje w taki sposób, jakby były osadzone bliżej ziemi. Inaczej sprawa ma się z kolei z serialami, których czas się nie ima i osadzone są często w epokach, które istnieć mogą tylko w fikcyjnych światach. Oto zestawienie produkcji telewizyjnych fantasy osadzonych poza znanym nam czasem:

The Outpost

Takim serialem z pewnością jest też The Outpost, który zadebiutuje w Polsce wraz z 2. sezonem 15 sierpnia na SCI FI. Mamy tu bardziej młodzieżowe podejście do fantasy, ale całość znajduje swoich fanów. Serial opowiada historię Talon, ostatniej żyjącej przedstawicielki rasy Czarnokwistych. Wioska dziewczyny została lata temu zniszczona przez najemników, w związku z czym jej jedynym pragnieniem jest zemsta. Podczas swojej podróży Talon odkrywa, że posiada nadprzyrodzone moce. Jeśli nauczy się poprawnie je wykorzystywać, będzie mogła uratować świat. 

Gra o tron

Hitowa produkcja HBO i zdecydowanie najlepszy serial fantasy w historii telewizji. Dwa mniej udane ostatnie sezony nie zmienią tego obrazu i zapewne długo będziemy czekać na drugą taką produkcję, która tak wpłynie na telewizję i postrzeganie serialowych superprodukcji. Całość opiera się oczywiście na świecie wykreowanym przez George'a R.R. Martina i znakomicie udało się go zaprezentować na małym ekranie. 

Przygody Merlina

Polskim widzom dobrze znany serial, który był emitowany w naszej telewizji. Opowiada historię tytułowego Merlina, ale jeszcze bez siwej brody i niebieskiej czapki. Śledzimy więc przygody młodego czarodzieja, którego historia luźno osadzona została w świecie przedstawianym w legendach arturiańskich. 

Outlander

Fantasy w przypadku tej produkcji jest tylko jednym z gatunków, który twórcy biorą na tapet. Są tutaj też mocno widoczne elementy romansu, science fiction czy wreszcie przygodowe. Jest to jednak także fantasy, które skupia się na bohaterce Claire - pielęgniarce opiekującej się rannymi żołnierzami podczas II wojny światowej. Niespodziewanie przenosi się jednak w czasie do roku 1743. Nie ma zatem tutaj smoków i czarów, ale jest wystarczająca ilość paranormalnych zjawisk, aby móc zamieścić tę produkcję w tym zestawieniu. 

Dawno, dawno temu

Tu także bywa przyziemnie, ale serial ten mocno korzysta z najpopularniejszych baśni i łączy je z równie znanymi mitami. Produkcja stacji ABC zahaczała w kolejnych sezonach m.in. o legendy arturiańskie. Co warte odnotowania, ta interesująca mieszanka znalazła uznanie wśród widzów oraz krytyków.

Herkules

Przestarzała produkcja, której dziś w zalewie tylu interesujących produkcji, nikt nie tknie. We wspomnieniach wielu jest to jednak wciąż niezła produkcja z odpowiednią dawką przygód i zabawy w klimatach fantasy. Jak wskazuje sam tytuł, mamy tutaj bazowanie na greckiej mitologii i historiach o bohaterze imieniem Herkules. Serial doczekał się też dwóch spin-offów, a o jednym z nich będzie jeszcze okazja wspomnieć. 

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: Materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV