Nowe książki polecane przez redakcję – premiery na sierpień 2019
Prezentujemy nasz comiesięczny przegląd książkowych nowości. Oto najciekawsze premiery książkowe z sierpnia 2019 r.
Prezentujemy nasz comiesięczny przegląd książkowych nowości. Oto najciekawsze premiery książkowe z sierpnia 2019 r.
Mark Lawrence - Święta siostra
część serii / fantasy / zagraniczny autor
Nona Grey staje przed ostatni wyzwaniem, któremu musi sprostać, by zostać pełnoprawną siostrą swego zakonu. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, by Nona i jej przyjaciółki zdołały osiągnąć ten cel, zanim pod ich drzwi przybędzie wojna.
Korytarz staje się coraz węższy, cesarstwo od wschodu zaatakowali Scithrowlanie, od zachodu zaś Durnijczycy. Na wszystkich frontach armie cesarza są w odwrocie.
Nawet taka wojowniczka jak Nona nie zdoła odwrócić losów wojny. Statkowe serca dają moc możliwą do wykorzystania do obrony tych, których kocha, ale ta moc niszczy każdego, kto się nią posługuje. Nadchodzi ostatnia bitwa, w której będzie zmuszona do wyboru między przyjaciółkami, nie mogąc uratować wszystkich. Wojna, w której jej własne demony będą próbowały ją zniszczyć. Wojna, w której serca zostaną złamane, kochankowie zginą, a trony spłoną.
„Święta Siostra” jest ostatnim tomem trylogii „Księga Przodka”, rozpoczętej „Czerwoną Siostrą” i „Szarą Siostrą”. Ta trylogia potwierdziła, że Mark Lawrence jest jednym z najbardziej ekscytujących nowych głosów we współczesnej fantasy.
Niels Lunde - Lego
non-fiction / przemysł / zabawki
Dziś Lego to znakomicie działająca korporacja odnosząca sukcesy na całym globie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w 1978 roku losy tego niezwykłego przedsiębiorstwa mogły się potoczyć zupełnie inaczej. W tym właśnie roku stery w firmie przejął młody idealista i wnuk założyciela Lego – Kjeld Kirk Kristiansen.
Na ponad 300 stronach poznajemy największych managerów i dyrektorów finansowych drugiej połowy XX wieku, z których każdy próbował złamać i zrozumieć istotę najsłynniejszego klocka wszechczasów. Jesteśmy świadkami dramatycznych decyzji i wypadków, które zaprowadziły ten duński skarb narodowy na skraj sprzedaży i upadku. Wreszcie poznajemy Jørgena Viga Knudstorpa, który postanowił na nowo rozbudzić ducha Lego i zataczając ogromne koło przywrócić w pewnym sensie wartości, które wyznawał Kjeld Kirk Kristiansen, a które są do dziś tak drogie wszystkim wielbicielom tej cudownej zabawki.
Autorem „Lego” jest Niels Lunde, redaktor naczelny duńskiej gazety biznesowej Børsen, który przeprowadził ponad sto wywiadów z kluczowymi postaciami w firmie LEGO i poza nią.
Anne Griffin - Pięć toastów Hannigana
obyczajowa / zagraniczna autorka / historia życia
Historia jednej nocy. Opowieść o całym życiu.
Gdybyście musieli wybrać pięć osób, które podsumowałby wasze życie, kogo byście wybrali? W hotelowym barze w małym irlandzkim miasteczku 84-letni Maurice Hannigan zamawia pięć drinków. Przy każdym z nich wznosi toast za najważniejsze osoby w swoim życiu: ukochanego starszego brata, nietuzinkową szwagierkę, córkę, z którą spędził zaledwie piętnaście minut, syna mieszkającego w Stanach Zjednoczonych i za zmarłą, żonę, z której odejściem nie umie się pogodzić. Z historii ludzi, którzy go opuścili układa opowieść o swoim burzliwym życiu, o tym czego żałuje, o tragediach, miłościach i małych zwycięstwach.
Opowieść Maurice’a Hannigana rozgrzewa serce i budzi silne emocje, a jego głos rozbrzmiewa na długo po tym, gdy wszystko zostaje już wypowiedziane.
Alvin Schwartz - Upiorne opowieści o zmroku
groza / opowiadania / ekranizacja
Witamy w przerażającym świecie „Upiornych opowieści”. Czy jesteś wystarczająco odważny, by je przeczytać?
„Upiorne opowieści po zmroku” zawierają jedne z najbardziej przerażających opowieści o makabrze, mrocznej zemście i nadprzyrodzonych wydarzeniach wszech czasów. Chodzące zwłoki, tańczące kości, szaleńcy z nożami i ucieczki krętymi uliczkami przed śmiercią – wszystkie te motywy znajdziemy w tym mrożącym krew w żyłach zbiorze opowieści o duchach.
Klasyczna kolekcja niesamowitych opowieści, zebranych i opowiedzianych przez zbieracza folkloru Alvina Schwartza i zilustrowanych przez cenionego artystę Stephena Gammella. Połączenie klimatu serialu „Stranger Things” z motywami znanymi z klasyki opowieści grozy spod znaku Stephena Kinga.
Max Czornyj - Rzeźnik
thriller / kryminał / inspirowane faktami
Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefa Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa.
Wszystko, co przychodzi na świat musi też z niego odejść. Kto nie dopuszcza do siebie tej myśli, jest głupi albo szalony. Poza tym, czy w umieraniu jest coś złego?
Rzeźnikowi z Niebuszewa, dzielnicy Szczecina, przypisano potworne zbrodnie. Zwłoki swoich ofiar wywoził do opuszczonego gmachu magazynów dzisiejszej szkoły rolniczej. Tam przerabiał je na mięso. Po spuszczeniu wody w stawie przy ulicy Słowackiego odnaleziono kilkadziesiąt ludzkich czaszek, przeważnie dzieci. Rzeźnikowi udowodniono jednak tylko jedno morderstwo. Został skazany na karę śmierci. Wyrok na Józefie Cyppku wykonano 3 listopada 1952 roku o godzinie 17.45. Do końca nie okazał skruchy. W miejscu, w którym mieszkał Rzeźnik z Niebuszewa do dziś nikt nie mieszka.
Bez owijania w bawełnę przyznałem się do wszystkiego, o co mnie oskarżono. Ale gdyby tylko mieli pojęcie, co naprawdę zrobiłem… Nie pozwoliliby mi tak łatwo umrzeć.
Źródło: fot. Rebis
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat