Nowe książki polecane przez redakcję - premiery na wrzesień 2022 r.
Prezentujemy nasz comiesięczny przegląd książkowych nowości. Oto najciekawsze premiery książkowe z września 2022 r.
Prezentujemy nasz comiesięczny przegląd książkowych nowości. Oto najciekawsze premiery książkowe z września 2022 r.
Paweł Ciołkiewicz - Moje komiksy vol. 1 i vol. 2
komiks / non-fiction / autorski wybór
Książka „Moje komiksy. Vol. 1. Od Tajfuna do Supermana” zabiera czytelnika w nostalgiczną, ale także pełną odniesień do współczesności, podróż przez fantastyczne światy. Wszystko zaczyna się na odległej planecie, terroryzowanej przez straszliwe monstrum, a kończy w świecie opanowanym przez superbohaterów. W trakcie tej wyprawy dowiecie się, co Tytus zawdzięcza radzieckiemu Sputnikowi, czym Łamignat zezłościł Swaroga oraz dlaczego Superman zakłada majtki na rajtuzy!
* * *
Tym razem, chciałbym zaproponować pewne odczytanie kilkudziesięciu komiksów, które być może okaże się interesujące zarówno dla odbiorcy zaznajomionego z tym medium, jak i czytelnika, który dopiero zaczyna swoją przygodę. Nie mam ambicji przeprowadzania szczegółowych analiz, nie chcę tworzyć precyzyjnych definicji, nie mam wreszcie zamiaru formułowania ostatecznych wniosków. Zamiast tego dzielę się z Wami subiektywnymi refleksjami, stronniczymi wrażeniami, tendencyjnymi skojarzeniami i chaotycznymi przemyśleniami z lektury, mając nadzieję, że ukażą one opowieści w nowym świetle. Przede wszystkim chodzi o frajdę. Frajdę porównywalną do tej, jaka towarzyszyła mi podczas czytania komiksów i pisania o nich. Jeśli choć w niewielkim stopniu udzieli się ona czytelnikowi, to będę mógł uznać, że zadanie zostało wykonane.
Charles Yu - Ucieczka z Chinatown
świat filmu / scenariuszowa forma / kino kopane
Satyra na kształtowaną przez Hollywood wizję świata autorstwa prozaika, którego szersza publiczność zna jako współscenarzystę i redaktora serialu „Westworld”. Czy Drugoplanowy Azjata może zostać obsadzony jako Gość od Kung Fu? Czy odtwarzamy tylko narzucone przez społeczeństwo role? „Interior Chinatown” to najważniejsza współczesna książka o tym, jak pozostać sobą w świecie, który za wszelką cenę chce opakować nasze życie w proste etykiety. Charles Yu, jeden z czołowych młodych głosów literatury amerykańskiej, gra z konwencją hollywoodzkiego filmu kung-fu, pełnymi garściami czerpiąc z popkultury, by przyjrzeć się takim zagadnieniom, jak rasa, emigracja, cena awansu społecznego, „amerykański sen” czy asymilacja kulturowa. A wszystko to w przezabawnej, jak zgodnie podkreślają krytycy, i inteligentnej prozie zapisanej w formie scenariusza filmowego.
Isaac Asimov - Koniec wieczności
klasyka / science fiction / seria Wehikuł Czasu
Andrew Harlan żyje w Wieczności, miejscu istniejącym poza Czasem. Elitarna organizacja Wiecznościowców wprowadza dla dobra całej ludzkości drobne, precyzyjnie zaplanowane zmiany w historii. Podczas jednej z misji Harlan poznaje Noys Lambent, arystokratkę z 482 Stulecia. Wbrew etyce zawodowej zakochuje się w niej. Kiedy się dowiaduje, że po następnej zmianie Noys może przestać istnieć, Harlan podejmuje decyzję, która może zmienić jego przeszłość i zagrozić istnieniu Wieczności.
Serhij Żadan - Bic Mac
mainstream / ukraiński pisarz / wewnętrzna pustka
Żadan chętnie zapuszcza się w zaułki rzeczywistości. „Big Mac” to historie z życia outsiderów, wiernych kompanów narratora, kumpli od meczów, wódki, szaleństwa i porno. Razem z nimi przemierzamy Europę, podróżujemy samochodem, pociągami i autostopem. Spacerujemy ulicami starych europejskich miast. Słuchamy ich rozmów, szczerych i zwyczajnych, o tym, jak ci pozorni hedoniści próbują radzić sobie z rozpaczą, samotnością i pustką. Pomiędzy haustami piwa, w obłokach dymu z papierosów, ich słowa brzmią niczym poezja.
Arkadij Strugacki, Borys Strugacki - Maszyna życzeń i inne opowiadania
klasyka / fantastyka / opowiadania
Arkadij i Borys Strugaccy, prawdziwi światowi giganci science fiction, właściwie nie pisali opowiadań. Jedynie na początku drogi twórczej popełnili trochę krótkiej formy, zebranej potem w tomie „Sześć zapałek”. Ale na przykład książki „Południe. XXII wiek” i „Lot na Amalteę” czy „Stażyści” to tak naprawdę opowiadania składające się w jedną całość, przez co traktowane są te teksty jako powieści. W związku z kłopotami z cenzurą i wydawcami, Bracia prawie wszystkie swoje utwory powieściowe kreślili, poprawiali, pisali kolejne wersje, dopisywali lub usuwali fragmenty. Przez bibliografów czasem owe fragmenty są traktowane jako opowiadania.
W Polsce nie mieliśmy dotąd takiego wyboru ich krótkiej formy – poza rozrzuconymi po antologiach perełkami, poza zbiorem „Z zewnątrz” czy tomem „Południe, XXII wiek”, składającym się z opowiadań snujących opowieść o przyszłości ludzkości, gdzie bohaterami są przyszli progresorzy, znani potem z wielu powieści ABS. Tylko że wspomniany tom wyszedł w Polsce – nie wiadomo dlaczego – bez kilku opowiadań. Teraz, w naszej edycji, dostaniecie wszystkie niepublikowane. A także fragment pierwszego scenariusza do filmu Tarkowskiego „Stalker” czy kawałki wyrzucone z powieści z powodów cenzuralnych itd.
Książkę poprzedza obszerna przedmowa Pawła Laudańskiego.
Czy będzie to absolutnie wszystko z krótkiej formy ABS? Nie, bo zalicza się tu np. teksty z „Lotu na Amalteę” czy „Stażystów” – a te pozycje wyszły w Polsce kompletne. Nie będzie też niektórych wprawek, odrzuconych wersji czy wstępów do powieści.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat