Nowy Huawei MateBook 13 chce być twoim komputerem na wakacje i do pracy
Huawei we współpracy z AMD udowadnia, że nowoczesny laptop do pracy zdalnej może być lekki, poręczny i wszechstronny, a przy okazji przystępny dla naszego portfela. Takim graczem ma być Huawei MateBook 13 z procesorem AMD RYZEN na pokładzie.
Huawei we współpracy z AMD udowadnia, że nowoczesny laptop do pracy zdalnej może być lekki, poręczny i wszechstronny, a przy okazji przystępny dla naszego portfela. Takim graczem ma być Huawei MateBook 13 z procesorem AMD RYZEN na pokładzie.
Miniaturyzacja branży technologicznej doprowadziła nas do pięknych czasów, w których komputery przenośne stały się naprawdę poręczne, nie musimy już polegać na ciężkich i topornych maszynach zasilanych za pośrednictwem równie nieporęcznych ładowarek. Huawei dołożyło swoją cegiełkę do tej technologicznej ewolucji – najnowszy MateBook 13 z procesorem AMD Ryzen ma wszystko to, czego oczekujemy od przenośnego, wielozadaniowego komputera.
W tej 1,3-kilogramowej formie zmieszczono bowiem wszechstronne narzędzie przystosowane do pracy zdalnej, oglądania filmów i odpalania prostych gier. To jeden z tych laptopów, który ma zastąpić nam zarówno biuro podczas wyjazdu służbowego, jak i centrum domowej rozrywki w trakcie wakacji.
Proste wzornictwo i jakość premium
Aby stworzyć tak poręczny komputer – MateBook 13 ma tylko 1,5 cm grubości – wykorzystano materiały z górnej półki. Projektanci zamknęli podzespoły w wytrzymałej, aluminiowej obudowie, która nadaje laptopowi elegancji, a przy okazji zapewnia wysoką odporność. Dzięki niej można bez obaw nosić komputer zawsze przy sobie, nawet bez korzystania z futerału ochronnego.
Po otwarciu pokrywy wyświetlacza naszym oczom ukaże się klawiatura o niskim skoku, rozciągająca się na całą szerokość obudowy. Klawisze są duże i mają krótki dystans aktywacji, co pozwoli szybko i sprawnie pisać nawet bardzo długie teksty w każdych warunkach: w trakcie podróży pociągiem, na spotkaniu biznesowym w kawiarni czy w hotelowej poczekalni. Pracę zdalną ułatwi także duży, centralnie ulokowany touchpad – umiejscowiono go w taki sposób, że pozwala na swobodne oparcie dłoni o obudowę i ustabilizowanie MateBooka 13, kiedy korzystamy z niego na kolanach.
Projektanci tego modelu postawili na ekran o nietypowych wymiarach – wyświetlacz w MateBooku 13 ma format 3:2 i pracuje przy rozdzielczości 2160 x 1440 pikseli. Takie proporcje sprawdzą się zwłaszcza w pracy biurowej oraz podczas przeglądania internetu w trakcie wakacji – wyświetlimy na nim więcej treści niż na klasycznych laptopach z ekranem 16:9. Z kolei wąskie, 4-milimetrowe ramki wokół matrycy odchudzają optycznie całą konstrukcję – ekran komputera zajmuje aż 88% powierzchni górnej części obudowy.
Funkcje, które uprzyjemnią pracę i zabawę
Inżynierowie Huawei nie oszczędzali przy wyborze matrycy dla MateBooka 13 – zastosowano tu panel o jasności 300 nitów ze 100-procentowym pokryciem palety sRGB. Oznacza to, że niemal w każdych warunkach możemy liczyć na wyrazisty obraz przepełniony żywymi barwami. Użytkownicy docenią to m.in. podczas oglądania filmów i przeglądania zdjęć w plenerze. Mając do dyspozycji tego laptopa podczas pracy w słoneczny letni dzień, nie trzeba chować się w cieniu, aby widzieć to, co wyświetla się na ekranie.
A jeśli zabierzemy ze sobą MateBooka 13 na wakacje, katalogowanie zdjęć ułatwi nam funkcja Huawei OneHop, unikatowa dla urządzeń Huawei. Korzystając z niej, można łatwo przesłać fotografie z telefonu do pamięci laptopa, wystarczy tylko zbliżyć smartfon Huawei z modułem NFC do obudowy komputera, aby nawiązać bezprzewodowe połączenie. Przy pomocy OneHop prześlemy nawet do 500 zdjęć na minutę; za tak wysoką prędkość transferu odpowiada m.in. nośnik SSD domyślnie zainstalowany we wszystkich MateBookach 13.
Komputer przejmie również kontrolę nad sprzętem mobilnymi od Huawei za pomocą funkcji Multi-Screen Collaboration. Po jej uruchomieniu w systemie otworzy się okno, w którym wyświetlimy zawartość smartfona bądź tabletu i uzyskamy nad nimi pełną kontrolę. Z poziomu Windowsa odpalimy aplikacje androidowe, przejrzymy skrzynkę z wiadomościami czy zalogujemy się do mobilnych wersji serwisów społecznościowych. Tym samym nie będziemy musieli sięgać po telefon, kiedy np. otrzymamy SMS-a, na wiadomość odpowiemy bezpośrednio z komputera.
Multi-Screen Collaboration pozwoli czerpać korzyści z obu systemów operacyjnych jednocześnie i tak np. zdjęcia przechowywane na telefonie obrobimy w edytorze od Huawei, po czym przerzucimy je do katalogu na MateBooku 13. Niezwykle istotne jest to, że transfer danych działa dwustronnie, dlatego jeśli na komputerze mamy bibliotekę e-booków bądź katalog z muzyką, wybrane dokumenty prześlemy bezpośrednio do wybranych folderów na naszym telefonie, bez konieczności odpalania dodatkowego okna z managerem plików.
Miłośnicy cyfrowej rozrywki również znajdą tu coś dla siebie. MateBook korzysta co prawda ze zintegrowanej karty graficznej, ale ta poradzi sobie z odpaleniem prostszych gier, które uprzyjemnią nam np. deszczowe wakacyjne dni. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić bardziej wymagające tytuły za pośrednictwem chmurowych usług gamingowych, które w ostatnich miesiącach zyskują na popularności. W utrzymaniu stabilnego połączenia z serwerami pomoże dwuzakresowa karta Wi-Fi.
Dobrze wyposażony i gotowy na wyzwania
Sercem urządzenia jest 4-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 5 3500U zasilany 41,8-watową baterią przystosowaną do wielogodzinnej pracy oraz błyskawicznego ładowania. Kiedy laptop rozładuje się w najmniej odpowiednim momencie – np. w trakcie wyjazdu wakacyjnego po kilku godzinach pracy zdalnej – krótka sesja z ładowarką szybko przywrócić do go życia. Wystarczy podpiąć go do 65-watowej ładowarki i zrobić krótką przerwę na kawę bądź zebranie myśli, aby zyskać dodatkowe godziny nieprzerwanej pracy na baterii.
Taki system zasilania jest nie tylko poręczniejszy, ale i wszechstronniejszy niż rozwiązania stosowane w tradycyjnych laptopach. Nie dość, że ładowarka działa bardzo sprawnie, to jeszcze ma kompaktowe, smartfonowe rozmiary. Z łatwością zmieści się zarówno w plecaku podróżnym, teczce jak i torbie na ramię.
Producent zadbał także o bezpieczeństwo użytkowników i zintegrował czytnik linii papilarnych z włącznikiem komputera. Nawet jeśli zostawimy MateBooka 13 bez opieki w biurze bądź zgubimy go na wakacjach, przechowywane na nim dane będą zabezpieczone odciskiem palca i osoby niepowołane nie otrzymają do nich dostępu.
Na koniec warto wspomnieć o tym, że największą zaletą Huawei MateBooków 13 z procesorem AMD Ryzen jest ich stosunek jakości do ceny. Za podstawowy model z 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB na przechowywanie danych trzeba zapłacić 2999 zł, zaś model z nośnikiem 512 GB wyceniono na 3199 zł. W tej cenie otrzymamy świetnego partnera do podróży służbowych, który w trakcie wyjazdów wakacyjnych ułatwi nam pracę zdalną i zapewni odrobinę rozrywki.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1982, kończy 42 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1990, kończy 34 lat
ur. 1979, kończy 45 lat