Oscary – filmy, które nie powinny dostać statuetki

Najlepszy film to najważniejsza kategoria w czasie gali rozdania Oscarów. Oto produkcje, które nie powinny dostać Oscara, a otrzymały go kosztem lepszych.

Najlepszy film to najważniejsza kategoria w czasie gali rozdania Oscarów. Oto produkcje, które nie powinny dostać Oscara, a otrzymały go kosztem lepszych.

Oscary często wzbudzają skrajne emocje. Czasami decyzje Akademii, jeśli chodzi o zwycięzcę w kategorii Najlepszy film są zaskakujące lub kompletnie niezrozumiałe (oczywiście nie mam na myśli Green Book, ponieważ z tej decyzji się bardzo cieszę). Zdarza się, że wygrywa produkcja, która nie była najlepsza, a nawet nie była brana pod uwagę przez środowisko jako przyszły laureat. W historii oscarowych gali było kilka przypadków, gdzie słabszy pod względem jakościowym film zwyciężał nad murowanym faworytem do tryumfu. Oto lista filmów, które nie powinny dostać nagrody Akademii w kategorii Najlepszy film.

How Green Was My Valley

O filmie

Film jest opowieścią Huwa Morgana - najmłodszego syna w rodzinie górniczej. Wspomina on swoje dzieciństwo, kiedy to jego bracia i ojciec pracowali w kopalni, aby zapewnić mu lepsze życie. Czytaj więcej

Gdy słyszymy Citizen Kane, oczywiście wszyscy wiemy, o jakim filmie mowa, prawdziwym klasyku światowego kina. Jednak kapituła oscarowa nie zauważyła w 1942 roku wielkości tej produkcji i przyznała statuetkę w kategorii Najlepszy film Zielonej dolinie Johna Forda. Opowieść o najmłodszym przedstawicielu górniczej rodziny, który wspomina swoje dzieciństwo zgromadziła 5 nagród, jednak historia zweryfikowała tę decyzję. Dziś zwycięzca nie jest wymieniany w żadnych zestawieniach produkcji kinowych wszech czasów, natomiast Obywatel Kane jest zgodnie uznawany za jeden z najlepszych, jeżeli nie najlepszy film w historii X muzy.

Sprawa Kramerów

O filmie

Młody mąż i ojciec Ted Kramer kocha nie tylko swą rodzinę, ale i pracę, która pochłania mu większość czasu. Gdy pewnego wieczora wraca do domu, jego żona Joanna nie szczędzi... Czytaj więcej

Sprawa Kramerów jest filmem dobrym, jednak z perspektywy czasu wiadomo, że tego dnia na gali wręczenia Oscarów mógł być tylko jeden zwycięzca. W 1980 roku jednak kapituła oscarowa nie dostrzegła wyjątkowości Apocalypse Now i postanowiła dać statuetkę filmowi w reżyserii Roberta Bentona. Sprawa Kramerów jest bardzo dobrze zrealizowanym i świetnie zagranym filmem, jednak to dzisiaj Czas Apokalipsy jest pamiętany i sięgnął już wymiaru kultowości.

Jak zostać królem

O filmie

Jest to opowieść o człowieku, który zostanie królem Jerzym VI (ojciec obecnej królowej Anglii, Elżbiety II). Po tym, jak jego brat abdykuje, Jerzy VI (Firth) przejmuje tron. Ciąży na nim... Czytaj więcej

Jedna  z największych oscarowych pomyłek, nie tylko w moim odczuciu, ale również większości środowiska filmowego. Produkcja Toma Hoopera opowiadająca o królu Jerzym VI i jego niekonwencjonalnej współpracy ze specjalistą od dykcji zdobyła uznanie Akademii, jednak było to spore zaskoczenie. Wszyscy bowiem obstawiali, że David Fincher doczeka się swojego pierwszego Oscara dla najlepszego filmu za genialne The Social Network. Produkcja zdobyła wcześniej Złotego Globa i wydawała się murowanym faworytem do zwycięstwa w oscarowej rywalizacji. Mówi się, że w tym wypadku bardziej niż względy czysto filmowe zaważyła mocna kampania oscarowa w wykonaniu Harveya Weinsteina, producenta Jak zostać królem.

Miasto gniewu

O filmie

Prokurator okręgowy i jego wiecznie rozzłoszczona żona. Sklepikarz arabskiego pochodzenia. Detektywi, których łączy coś więcej niż przywiązanie do pracy. Czarnoskóry reżyser i jego żona. Meksykański robotnik. Dwóch złodziei samochodów. Policjant... Czytaj więcej

Być może jest to największe zaskoczenie w historii oscarowej rywalizacji. Miasto gniewu jest filmem porządnie zrobionym, z ciekawą, wciągającą historią, jednak umówmy się, wypada blado przy Brokeback Mountain, również nominowanej w 2006 roku. Obraz Anga Lee był zdecydowanym faworytem i wszyscy tylko czekali, aż podczas gali zostanie odklepana formalność z wyczytaniem produkcji jako najlepszego filmu. Tak się jednak nie stało, a dzisiaj Miasto gniewu jest filmem, o którym mało kto pamięta, że otrzymał najważniejszą statuetkę w branży kinowej.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV