Repertuar kin Nowość Program TV

TOP 10: Najlepsze dodatki do gier

Dodatki do gier nie muszą kojarzyć się tylko z odcinaniem kuponów. Przed Wami lista najciekawszych DLC do gier ostatnich lat.

Wielu graczy uważa, że zmorą dzisiejszej branży gier wideo jest m.in. ich dodatkowa zawartość oferowana po premierze. Nie znaczy to, że wspieranie już „pseudo” pełnoprawnego produktu jest czymś złym, wydłuża to z pewnością jego żywotność, natomiast świadome jego okrajanie już tak. Niestety często nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy zabieg ten był zamierzonym wybrakowaniem produktu.

Dodatki do gier nie są niczym nowym. Zazwyczaj przybierały one formę kilku zadań bądź przedmiotów, które można było wykorzystać w czasie rozgrywki. Jednak obecnie powszechne stało się umyślne wycinanie pewnych fragmentów w celu ich późniejszego wykorzystania. Oczywiście nie postępują tak wszyscy deweloperzy. Niektórzy praktykują taką politykę jedynie w celach finansowych. W takich sytuacjach najczęściej dodawane są wyłącznie nowe pojazdy, bronie czy mapy do trybów sieciowych. Często taka zawartość mogła pojawić się już w wersji podstawowej. Szanujący się producenci traktują jednak graczy w należyty sposób i mniejsze akcesoria udostępniają do pobrania za darmo. Inni chodź w podobnym celu, jednak bardziej etycznie, po zakończeniu prac nad daną grą tworzą jej kolejną zawartość.

Z tego powodu postanowiliśmy przyjrzeć się naszym zdaniem tym najbardziej ambitnym DLC, które oferują niekiedy więcej zawartości niż wiele innych kompletnych produkcji. Skupiliśmy się głównie na dodatkach fabularnych, nie biorąc w ogóle pod uwagę gier nastawionych wyłącznie na aspekt sieciowy. Lista jest oczywiście subiektywnym wyborem. W komentarzach czekamy na waszą listę.

Crysis: Warhead

Crysis to drugi duży sukces firmy Crytek głownie znanej z rewelacyjnej pierwszej części Far Cry. Prawa do marki przejął Ubisoft, a twórcy postanowili stworzyć nowy tytuł, który do dzisiaj charakteryzuje się niesamowitą oprawą graficzną. W przeciwieństwie do kolejnych części Crysisa jedynka potrafiła wyróżnić się całkiem znośną fabułą oraz mapami nie najmniejszych rozmiarów, które sprawiały niezłe wrażenie iluzorycznej wolności oraz nieliniowości. Warhead to dodatek, który czerpie garściami z jedynki i opowiada historię pierwowzoru, prezentując ją z nieco innej perspektywy. Misje są znacznie bardziej intensywne przyprawione dużą dawką akcji. Sam bohater, w którego przyjdzie nam się wcielić ma również ciekawszy charakter. Ponadto rozgrywkę urozmaicono także o efektowne etapy np. jazda poduszkowcem.

Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City

Po doskonałej dodatkowej zawartości do Grand Theft Auto IV chyba każdy z Nas oczekiwał również dobrego fabularnego dodatku do piątki. Niestety deweloperzy zmienili swoją politykę, skupiając się jedynie na aspekcie sieciowym. Fabularne rozszerzenia do GTA IV, podobnie jak podstawowa wersja gry, rozgrywają się w nieistniejącym mieście Liberty City wzorowanym na Nowym Jorku i oferują szereg nowych niekiedy dużo ciekawszych misji i bohaterów. W skład Episodes from Liberty City wchodzą dwa rozszerzenia – The Lost and Damned oraz The Ballad of Gay Tony. Obydwa dodatki są zupełnie od siebie różne pomimo, że łączy ich to samo miejsce akcji. W pierwszym z nich przejmujemy kontrolę nad członkiem gangu motocyklowego, a podstawowymi pojazdami, którymi będziemy poruszać się po ulicach fikcyjnego Nowego Jorku, są właśnie motocykle. W drugim rozszerzeniu wcielamy się w asystenta właściciela klubów nocnych. W dodatku tym czeka nas szereg spektakularnych misji oraz dynamicznych sekwencji walk. Obydwa rozszerzenia można nabyć osobno w pakiecie bez podstawki, która nie jest wymagana do ich działania.

Red Dead Redemption: Undead Nightmare

Niektórzy z nas już odliczają dni do premiery Red Dead Redemption 2. Pierwsza część do dzisiaj nie pojawiła się na PC. Sytuacja ta z pewnością przyczyniła się do wzrostu sprzedaży konsol poprzedniej generacji. Jest to tytuł, dla którego wielu graczy nabyło Playstation 3 i Xboxa 360. Nic więc dziwnego, że powstał również dodatek (samodzielny), który przejmuje mechanikę gry i umieszcza ją w zupełnie nowym kontekście. Alternatywna rzeczywistość i zombie to całkowite odejście od rozgrzanego słońcem dramatu oryginału. Rezultatem jest zabawna kampania, która umieszczona jest przed epilogiem pierwowzoru, w czasie gdy John Marston wraca do swojej rodziny. Głównym czekającym go zadaniem jest znalezienie lekarstwa na trwającą plagę zombie.

BioShock Infinite: Burial at Sea Episode One & Two

Dodatek do najnowszej części BioshockaBurial at Sea został podzielony na dwie części. Podobnie jak w przypadku np. epizodów do Half-Life 2 obydwa odcinki stanowią spójną całość, dlatego potraktowanie ich osobno nie ma najmniejszego sensu. Gra wyszła również w edycji kompletnej – z wszystkimi dodatkami. Z podniebnego miasta wracamy z powrotem do Rapture – podwodnej metropolii czyli miejsca akcji dwóch pierwszych odsłon. Nie zdradzając zbyt wiele warto jednak zaznaczyć, że pierwszy epizod pod względem rozgrywki w znacznej części przypomina podstawkę i o ile kładzie on nacisk na dynamiczną walkę, tak epizod drugi skupia się głównie na aspekcie skradankowym. Dodatki przeznaczone są wyłącznie dla osób, które ukończyły oryginał. Dla niezaznajomionych z podstawką graczy czeka mnóstwo spoilerów psujących ostatecznie wartość historii.

inFAMOUS First Light

Samodzielny dodatek, który jest prequelem podstawowej wersji gry – inFamous: Second Son. Grywalną postacią jest tym razem dobrze znana z podstawowej wersji gry Abigail Walker (dla znajomych Fetch). Akcja nadal rozgrywa się w Seattle, natomiast teren został ograniczony w stosunku do oryginału. Poruszamy się po nieco mniejszym wycinku miasta na którego obszarze dokonano jednak pewnych zmian. Ulice nie są jeszcze patrolowane przez opancerzone oddziały D.O.Z (organizacji, której celem jest wyłapywanie osób z nadprzyrodzonymi mocami). W rozszerzeniu tym pojawią się również nowe lokacje, przeciwnicy oraz moce. Dodatek pod względem zawartości może i nie oferuje wiele, nie jest również zbyt długi, ale jak na samodzielne doświadczenie wart swojej ceny. Warto również zaznaczyć, że gra od pewnego czasu została wzbogacona o funkcje HDR, co zdecydowanie wzbogaca doświadczenia płynące z rozgrywki.

Źródło: fot. Rockstar Games
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zdjęcia zabawek…

Do sieci trafiły kolejne materiały promujące Avengers: Koniec gry. Premiera w kwietniu.

Michalina Reda
-

Gra o tron – buty Adidasa…

Adidas wypuścił na amerykański rynek serię butów inspirowanych serialem Gra o tron. Zobaczcie oficjalne zdjęcia.

Michalina Reda
-

Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy…

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze -…

Adam Siennica
-

The Walking Dead – będzie zaskoczenie…

Oficjalny Twitter The Walking Dead wrzucił zapowiedź odcinka, nawiązując do kultowego wydarzenia z serialu Gra…

Michalina Reda
-

Hellboy – dlaczego powstał reboot? Nowe…

Hellboy to nadchodzący film z Davidem Harbourem w roli głównej. Dziennikarze portalu Comicbook byli na…

Michalina Reda
-

Fan Gwiezdnych Wojen ma protezę inspirowaną…

Mark Hamill osobiście pogratulował na Twitterze nastolatkowi, który pochwalił się sztuczną bioniczną ręką inspirowaną BB-8.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.