TOP 10: Najlepsze dodatki do gier

Dodatki do gier nie muszą kojarzyć się tylko z odcinaniem kuponów. Przed Wami lista najciekawszych DLC do gier ostatnich lat.

Dodatki do gier nie muszą kojarzyć się tylko z odcinaniem kuponów. Przed Wami lista najciekawszych DLC do gier ostatnich lat.

Mateusz Uberman
Mateusz Uberman
Tagi:  gry 

Wielu graczy uważa, że zmorą dzisiejszej branży gier wideo jest m.in. ich dodatkowa zawartość oferowana po premierze. Nie znaczy to, że wspieranie już „pseudo” pełnoprawnego produktu jest czymś złym, wydłuża to z pewnością jego żywotność, natomiast świadome jego okrajanie już tak. Niestety często nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy zabieg ten był zamierzonym wybrakowaniem produktu.

Dodatki do gier nie są niczym nowym. Zazwyczaj przybierały one formę kilku zadań bądź przedmiotów, które można było wykorzystać w czasie rozgrywki. Jednak obecnie powszechne stało się umyślne wycinanie pewnych fragmentów w celu ich późniejszego wykorzystania. Oczywiście nie postępują tak wszyscy deweloperzy. Niektórzy praktykują taką politykę jedynie w celach finansowych. W takich sytuacjach najczęściej dodawane są wyłącznie nowe pojazdy, bronie czy mapy do trybów sieciowych. Często taka zawartość mogła pojawić się już w wersji podstawowej. Szanujący się producenci traktują jednak graczy w należyty sposób i mniejsze akcesoria udostępniają do pobrania za darmo. Inni chodź w podobnym celu, jednak bardziej etycznie, po zakończeniu prac nad daną grą tworzą jej kolejną zawartość.

Z tego powodu postanowiliśmy przyjrzeć się naszym zdaniem tym najbardziej ambitnym DLC, które oferują niekiedy więcej zawartości niż wiele innych kompletnych produkcji. Skupiliśmy się głównie na dodatkach fabularnych, nie biorąc w ogóle pod uwagę gier nastawionych wyłącznie na aspekt sieciowy. Lista jest oczywiście subiektywnym wyborem. W komentarzach czekamy na waszą listę.

Crysis: Warhead

Crysis to drugi duży sukces firmy Crytek głownie znanej z rewelacyjnej pierwszej części Far Cry. Prawa do marki przejął Ubisoft, a twórcy postanowili stworzyć nowy tytuł, który do dzisiaj charakteryzuje się niesamowitą oprawą graficzną. W przeciwieństwie do kolejnych części Crysisa jedynka potrafiła wyróżnić się całkiem znośną fabułą oraz mapami nie najmniejszych rozmiarów, które sprawiały niezłe wrażenie iluzorycznej wolności oraz nieliniowości. Warhead to dodatek, który czerpie garściami z jedynki i opowiada historię pierwowzoru, prezentując ją z nieco innej perspektywy. Misje są znacznie bardziej intensywne przyprawione dużą dawką akcji. Sam bohater, w którego przyjdzie nam się wcielić ma również ciekawszy charakter. Ponadto rozgrywkę urozmaicono także o efektowne etapy np. jazda poduszkowcem.

Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City

Po doskonałej dodatkowej zawartości do Grand Theft Auto IV chyba każdy z Nas oczekiwał również dobrego fabularnego dodatku do piątki. Niestety deweloperzy zmienili swoją politykę, skupiając się jedynie na aspekcie sieciowym. Fabularne rozszerzenia do GTA IV, podobnie jak podstawowa wersja gry, rozgrywają się w nieistniejącym mieście Liberty City wzorowanym na Nowym Jorku i oferują szereg nowych niekiedy dużo ciekawszych misji i bohaterów. W skład Episodes from Liberty City wchodzą dwa rozszerzenia - The Lost and Damned oraz The Ballad of Gay Tony. Obydwa dodatki są zupełnie od siebie różne pomimo, że łączy ich to samo miejsce akcji. W pierwszym z nich przejmujemy kontrolę nad członkiem gangu motocyklowego, a podstawowymi pojazdami, którymi będziemy poruszać się po ulicach fikcyjnego Nowego Jorku, są właśnie motocykle. W drugim rozszerzeniu wcielamy się w asystenta właściciela klubów nocnych. W dodatku tym czeka nas szereg spektakularnych misji oraz dynamicznych sekwencji walk. Obydwa rozszerzenia można nabyć osobno w pakiecie bez podstawki, która nie jest wymagana do ich działania.

Red Dead Redemption: Undead Nightmare

Niektórzy z nas już odliczają dni do premiery Red Dead Redemption 2. Pierwsza część do dzisiaj nie pojawiła się na PC. Sytuacja ta z pewnością przyczyniła się do wzrostu sprzedaży konsol poprzedniej generacji. Jest to tytuł, dla którego wielu graczy nabyło Playstation 3 i Xboxa 360. Nic więc dziwnego, że powstał również dodatek (samodzielny), który przejmuje mechanikę gry i umieszcza ją w zupełnie nowym kontekście. Alternatywna rzeczywistość i zombie to całkowite odejście od rozgrzanego słońcem dramatu oryginału. Rezultatem jest zabawna kampania, która umieszczona jest przed epilogiem pierwowzoru, w czasie gdy John Marston wraca do swojej rodziny. Głównym czekającym go zadaniem jest znalezienie lekarstwa na trwającą plagę zombie.

BioShock Infinite: Burial at Sea Episode One & Two

Dodatek do najnowszej części Bioshocka - Burial at Sea został podzielony na dwie części. Podobnie jak w przypadku np. epizodów do Half-Life 2 obydwa odcinki stanowią spójną całość, dlatego potraktowanie ich osobno nie ma najmniejszego sensu. Gra wyszła również w edycji kompletnej - z wszystkimi dodatkami. Z podniebnego miasta wracamy z powrotem do Rapture – podwodnej metropolii czyli miejsca akcji dwóch pierwszych odsłon. Nie zdradzając zbyt wiele warto jednak zaznaczyć, że pierwszy epizod pod względem rozgrywki w znacznej części przypomina podstawkę i o ile kładzie on nacisk na dynamiczną walkę, tak epizod drugi skupia się głównie na aspekcie skradankowym. Dodatki przeznaczone są wyłącznie dla osób, które ukończyły oryginał. Dla niezaznajomionych z podstawką graczy czeka mnóstwo spoilerów psujących ostatecznie wartość historii.

inFAMOUS First Light

Samodzielny dodatek, który jest prequelem podstawowej wersji gry - inFamous: Second Son. Grywalną postacią jest tym razem dobrze znana z podstawowej wersji gry Abigail Walker (dla znajomych Fetch). Akcja nadal rozgrywa się w Seattle, natomiast teren został ograniczony w stosunku do oryginału. Poruszamy się po nieco mniejszym wycinku miasta na którego obszarze dokonano jednak pewnych zmian. Ulice nie są jeszcze patrolowane przez opancerzone oddziały D.O.Z (organizacji, której celem jest wyłapywanie osób z nadprzyrodzonymi mocami). W rozszerzeniu tym pojawią się również nowe lokacje, przeciwnicy oraz moce. Dodatek pod względem zawartości może i nie oferuje wiele, nie jest również zbyt długi, ale jak na samodzielne doświadczenie wart swojej ceny. Warto również zaznaczyć, że gra od pewnego czasu została wzbogacona o funkcje HDR, co zdecydowanie wzbogaca doświadczenia płynące z rozgrywki.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: fot. Rockstar Games

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robin Wright

Robin Wright

ur. 1966, kończy 54 lat

Katee Sackhoff

Katee Sackhoff

ur. 1980, kończy 40 lat

Patricia Arquette

Patricia Arquette

ur. 1968, kończy 52 lat

Taylor Kitsch

Taylor Kitsch

ur. 1981, kończy 39 lat

Sung Kang

Sung Kang

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV