TOP 50: Najlepsze polskie filmy wszech czasów
Prezentujemy przegląd przez historię rodzimej kinematografii. Oto najlepsze polskie filmy wszech czasów według Tomasza Ciesiołki.
Prezentujemy przegląd przez historię rodzimej kinematografii. Oto najlepsze polskie filmy wszech czasów według Tomasza Ciesiołki.
15. Przypadek (1981)
reż. Krzysztof Kieślowski
Filmografię Kieślowskiego możemy podzielić na dwa etapy. Etap pierwszy: reżyser jako społecznik z kamerą portretujący dramat jednostki w obliczu ustroju, nienaganny obserwator. Etap drugi: reżyser jako metafizyk niczym Ingmar Bergman badający granice czasu i przestrzeni. W Przypadku polski twórca stoi na rozdrożu tych ścieżek, lecz nie można tutaj mówić o żadnym rozdarciu pod względem poziomu. Najpewniejszy film w jego filmografii.
14. Dzień świra (2002)
reż. Marek Koterski
Definicja Polaka XXI wieku. Więcej słów nie trzeba.
13. Krótki film o miłości (1988)
reż. Krzysztof Kieślowski
Kieślowski już jedną nogą w Europie, drugą wciąż w Polsce. Kiedy maluje obraz niespełnionej miłości, to jednocześnie pokazuje nam brudne, obdarte, puste kamienice. Dokładnie jak serca głównych bohaterów. Ten kontrast jest sednem tego obrazu i przyciąga, hipnotyzuje widza. Krótki film, a ile w nim życiowej prawdy.
12. Amator (1979)
reż. Krzysztof Kieślowski
Symbol kina moralnego niepokoju. Najbardziej soczysty owoc współpracy na linii Kieślowski-Stuhr. Przede wszystkim dla nich się to ogląda. Jeden rozumie drugiego, wykorzystując do perfekcji język filmowy. Duet idealny. Oprócz tego metakomentarz dotyczący kondycji polskiego artysty filmowego w czasach PRL-u. Brutalnie prawdziwy.
11. Psy (1992)
reż. Władysław Pasikowski
Polska pulpa narodowa, która urosła do miana kultu i stała się chyba najczęściej cytowanym polskim filmem wszech czasów. Warto jednak zapomnieć o ciężarze kulturowym, który narósł wokół tego obrazu, i przypomnieć go sobie z czystą głową. Król nadal jest mocny, a Linda to twardziel idealny.
10. Konopielka (1981)
reż. Witold Leszczyński
W centrum filmografii Leszczyńskiego znajduje się przede wszystkim natura i zderzenie środowisk. Nie inaczej jest w kultowej Konopielce, w której nauczycielka z dużego miasta przyjeżdża na wieś z zamiarem uczenia miejscowych dzieci. Oczywiście jej pojawienie się wywołuje niechęć u „starszyzny”. Komediowe spojrzenie na galopujący postęp technologiczny i na ludzi, którzy muszą tym zmianom stawić czoła.
9. Perła w koronie (1971)
reż. Kazimierz Kutz
Oglądając filmy Kutza, każdy z nas chciałby być Ślązakiem. Jeden z tych filmów, które są tak mocno i grubo nakreślone rysem kulturalnym danego regionu, że mógłby pozostać nieodczytany przez przypadkowego widza. Mógłby, ale nie tutaj. Kutz to na szczęście reżyser kompletny, który pokazuje dramat danej wspólnoty w sposób, który każdy z nas pokocha.
Źródło: fot. Vision Film Distribution
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat