Wielkie niewielkie role – top 10 kreacji małych ludzi
Czterdzieste piąte urodziny obchodzi dziś Warwick Davis, angielski aktor charakterystyczny. No właśnie – nawet tę jego charakterystyczność trudno dziś nazwać jednym słowem.
Czterdzieste piąte urodziny obchodzi dziś Warwick Davis, angielski aktor charakterystyczny. No właśnie – nawet tę jego charakterystyczność trudno dziś nazwać jednym słowem.
Żyjemy w czasach rozmaitych mniejszych i większych poprawności. Każde słowo, którym określamy jakąś mniejszość społeczeństwa, prędzej czy później staje się obelgą. Taki świat. Dziś więc, by dokładnie i kulturalnie opisać niewielki wzrost (1 metr i 7 centymetrów) Warwicka, nie mówi się już raczej karzeł, tylko dokładnie wymienia powody jego schorzenia i naukowe medyczne nazwy. Acz z drugiej strony – nie ma co ukrywać, jak świetnie to opisał George R.R. Martin w „Grze o tron”, mali ludzie zwykle robili w rozrywce. Tak było w kulturach średniowiecznych, tak jest i dzisiaj (bo czymże innym jest zeszłoroczne reality show kanału Lifetime pt. „Little Women: LA”). Ale nie zmienia to wszystko faktu, że czasem w filmach i serialach pojawiają się takie role i są aktorzy, z Warwickiem na czele, którzy po prostu są w nich świetni. Oto więc nasze ulubione wielkie role małych ludzi:
Nick Nack („Człowiek ze złotym pistoletem”, 1974)
Herve Villechaize
Idealny kontrapunkt dla Christophera Lee jako tytułowego przeciwnika Bonda w dziewiątej części cyklu o 007. Ten duet bawił i przerażał równocześnie. Komediowy potencjał francuskiego aktora doceniono kilka lat później, gdy Herve został zatrudniony w stałej obsadzie „Fantasy Island” - zagrał w 131 odcinkach tego mało znanego, acz niezłego serialu z przełomu lat 70. i 80. Aktor zmarł w 1993 roku w wieku 50 lat.
[video-browser playlist="658111" suggest=""]
R2D2 („Gwiezdne wojny”, od 1977 do dziś)
Kenny Baker
Czasem naprawdę trudno uwierzyć, że w środku najsłynniejszego robota w historii popkultury ktoś jest, ale Kenny siedzi tam już blisko 40 lat. No dobra, z małymi przerwami. To aktor, który jest wzorcowym przykładem, że można nadać osobowość roli, mimo że aktora nie widać, nie słychać i właściwie gra on coś nieorganicznego.
[video-browser playlist="658133" suggest=""]
Wicket („Powrót Jedi”, 1983)
Warwick Davis
I tu po raz pierwszy w naszym zestawieniu pojawia się Warwick. Wtedy ledwie 13-letni aktor całkowicie schowany pod futrzanym kostiumem Ewoka uwiódł publiczność i ukradł praktycznie każde ujęcie, w którym się pojawił. Nic dziwnego, że w dwóch kolejnych latach powtórzył rolę Wicketa w filmach telewizyjnych.
[video-browser playlist="658139" suggest=""]
Willow („Willow”, 1988)
Warwick Davis
I kolejna świetna rola Warwicka – tym razem już nawet tytułowa. Wielka filmowa baśń fantasy, na której pomysł wpadł George Lucas, a rozmach przebijał nieomal wszystko, co wówczas kręcono. Wtedy jednak, ponad ćwierć wieku temu, gdy chciano pokazać wioskę krasnoludów, nie bawiono się - jak później w filmach Petera Jacksona - efektami, tylko po prostu zatrudniano wszystkich dostępnych aktorów bardzo małego wzrostu. A przede wszystkim Warwicka do głównej, tytułowej roli.
[video-browser playlist="658141" suggest=""]
Leprechaun („Karzeł” i 5 kolejnych części, od 1993)
Warwick Davis
I Warwick po raz trzeci. Trzeba przyznać, że pod koniec ubiegłego wieku Davis miał w Hollywood monopol na role tego typu. Tu – znowu w tytułowej roli – jako groźny i morderczy bohater horroru. Kolejne części cyklu powstawały przez całą następną dekadę. Zobaczcie zwiastun pierwszego filmu - to były czasy, gdy nazwisko Davisa pojawiało się w napisach przed Jennifer Aniston.
[video-browser playlist="658144" suggest=""]
Mini-Me („Austin Powers 2” i kontynuacja, od 1999)
Verne Troyer
W tej trylogii Mike'a Myersa parodiującej Bondy i mnóstwo innych popkulturowych tropów głównym czarnym charakterem był Dr. Evil. W drugim filmie pojawiła się towarzysząca mu miniaturowa wersja jego samego, która jako postać idealnie odnalazła się w konwencji i do dziś jest jednym ze znaków rozpoznawczych cyklu. Oczywiście Mini-Me powrócił w kolejnej części.
[video-browser playlist="658147" suggest=""]
Finbar „Fin” McBride („Dróżnik”, 2003)
Peter Dinklage
To zdecydowanie najmniej popowy tytuł w tym zestawieniu, ale tu właśnie po raz pierwszy zobaczyliśmy potencjał Petera Dinklage'a, do którego za chwilę będziemy wracać. Niskobudżetowy film obyczajowy o odludku, który chowając się przed ludzkimi drwinami ze swego wzrostu, zaszywa się na prowincji, gdzie powoli zdobywa przyjaciół. Dinklage pokazał, że bez trudu jest w stanie udźwignąć dużą rolę i świetnie gra na emocjach widzów, rozśmieszając czy wzruszając nieomal każdego.
[video-browser playlist="658149" suggest=""]
Tyrion Lannister („Gra o tron”, od 2011)
Peter Dinklage
Gdy HBO przystąpiło do ekranizacji sagi George'a R.R. Martina w formie serialu, nikt nie dziwił się, że w roli Tyriona obsadzono tego właśnie aktora - i szybko okazał się on idealnym wyborem do skomplikowanej oraz jednej z ulubionych przez czytelników postaci z tej fabuły. Z sezonu na sezon jest jeszcze lepiej i już odliczamy dni do kolejnego powrotu Tyriona (czyli Petera) na ekrany naszych telewizorów.
[video-browser playlist="658151" suggest=""]
Warwick Davis („Life's Too Short”, 2011)
Warwick Davis
Tymczasem Warwick zagrał samego siebie w serialu BBC2 i HBO. Połączył siły z jednym z najlepszych popkulturowych prześmiewców, ironistów i podpuszczaczy, Rickym Gervaisem (oraz jego stałym współpracownikiem, Stevenem Merchantem), i nakręcili wspólnie serial o tym, jak trudno w Hollywood i w codziennym życiu być tak niewielkim człowiekiem. W trakcie realizacji wkręcili w absurdalne sytuacje sporo gwiazd, pewnie też trochę wkręcają nas – widzów. Nie zmienia to faktu, że to zabawny, a równocześnie mądry i trochę smutny program. Jak wszystkie Gervaisa.
[video-browser playlist="658156" suggest=""]
Bolivar Trask („X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”, 2014)
Peter Dinklage
Idąc za ciosem, Dinklage stał się już też częścią wielkiej aktorskiej rodziny grającej w filmowych wersjach komiksów Marvela. Pięknie wystylizowany na wąsacza z lat 70. był jako Bolivar Trask jedną z kluczowych postaci ostatniej odsłony przygód X-Men. Ciekawe, czy znajdzie się z czasem dla niego też jakaś rola w głównym kinowym uniwersum Marvela.
[video-browser playlist="658162" suggest=""]
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1950, kończy 74 lat
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1935, kończy 89 lat
ur. 1985, kończy 39 lat
ur. 1983, kończy 41 lat