Zimowe igrzyska olimpijskie w filmach. Co warto obejrzeć?
Z uwagi na trwające właśnie XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie przypomnijmy sobie kilka filmów, które w mniejszy lub większy sposób nawiązują do tego konkretnego wydarzenia. Co warto obejrzeć?
Z uwagi na trwające właśnie XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie przypomnijmy sobie kilka filmów, które w mniejszy lub większy sposób nawiązują do tego konkretnego wydarzenia. Co warto obejrzeć?
Szaleńczy zjazd David (Rober Redford) jest próżnym i niezdyscyplinowanym narciarzem z Idaho Springs w Kolorado. Wraz z drużyną Stanów Zjednoczonych wylatuje na zawody do Europy. Kiedy odnosi pierwsze zwycięstwo, zwraca na siebie... Czytaj więcej Szaleńczy zjazd
O filmie
W latach 60. powstał znany dramat sportowy z Robertem Redfordem i Gene'em Hackmanem, który opowiada o dumnym narciarzu. Produkcja porusza nie tylko tematykę rywalizacji i umiejętności godzenia się z porażkami, ale także miłości, za sprawą umiejętnie wprowadzonego wątku romantycznego. Film jest doceniany przede wszystkim za grę aktorską, nieco mniej za samą akcję, która momentami bardzo spowalnia. Niemniej, jeśli szukacie nietypowego romansu z domieszką sportowej rzeczywistości, będzie jak znalazł. Dla spostrzegawczych - poszukajcie w tle Sylvestra Stallone, dla którego był to debiut na wielkim ekranie.
The Crash Reel
The Crash Reel
O filmie
Piętnaście lat materiału filmowego pokazuje rywalizację pomiędzy legendami sportów ekstremalnych, Shaunem White i Kevinem Pearce. Dwaj najlepsi na świecie snowboardziści cały czas mobilizowali się do podwyższania poprzeczki, wykonywania coraz bardziej... Czytaj więcej
Świetnie oceniany film dokumentalny, który skupia się na snowboardzistach. Ekstremalne wyczyny sportowców zostały utrwalone na taśmie w naprawdę widowiskowych scenach, toteż film jest tak naprawdę prawdziwą ucztą dla oka każdego miłośnika zachwycających krajobrazów. Głównymi bohaterami są Shaun White i Kevin Pearce, którzy przez lata ćwiczyli najbardziej ryzykowne popisy, mając na celu właśnie igrzyska olimpijskie. Bardzo dobre kino, które prowokuje do przemyśleń. Pokazuje nie tylko drogę do sukcesu, ale (może przede wszystkim) właśnie porażki. Reżyseruje Lucy Walker.
Red Army Film dokumentalny o Związku Radzieckim i najbardziej utytułowanej, w historii sportu, drużynie hokejowej. Historia opowiadana z perspektywy kapitana drużyny, Slawa Fetisov, który przechodzi przemianę z narodowego bohatera w politycznego wroga.... Czytaj więcej Red Army
O filmie
Kolejny film dokumentalny, który tym razem skupia się na sowieckich hokeistach. Choć produkcja powstała w roku 2014, opowiada o wydarzeniach z lat 1950-1990, gdy święciła ona triumfy na wszystkich taflach lodu. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Gabe Polsky, który został nominowany do nagrody przez Amerykańską Gildię Scenarzystów. Sam film natomiast ma na koncie ważną nominację do statuetki Satelity. W filmie świat sportu przenika się ze światem polityki, co zapewnia inteligentny seans wszystkim miłośnikom tych gatunków. Świetne oceny krytyków tylko zachęcają.
To Russia with Love Dokument dotyczący Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku, kiedy to uczestnicy zawodów oraz działacze LGBT zbuntowali się przeciwko rosyjskim regulacjom o charakterze antyhomoseksualnym. W filmie występują sławy takie jak... Czytaj więcej To Russia with Love
O filmie
Tutaj również mamy do czynienia ze środowiskiem rosyjskim, w którym sport i polityka wzajemnie się przenikają - niestety w sposób nieakceptowalny dla zawodników, którzy czują się dyskwalifikowani przez swoją orientację seksualną. Mamy zatem niezwykłą możliwość zerknięcia za kulisy tak dużego przedsięwzięcia, jakim są Igrzyska, a cała historia okazuje się bardzo emocjonalna i aktualna. Na ekranie pojawiają się znane gwiazdy sportu, w tym Billie Jean King, Martina Navratilova czy Johnny Weir.
Wielka ekstaza sycerza Steinera
Wielka ekstaza snycerza Steinera
O filmie
Psychologiczne studium mistrza skoków narciarskich, który na co dzień zajmuje się stolarstwem. Czytaj więcej
Werner Herzog ponownie w swoim ulubionym gatunku, jakim jest kino dokumentalne. Tym razem twórca filmowy spotyka się z panem Steinerem, który przed laty był jednym z najlepszych zawodników na skoczni. Sentymentalna opowieść o przeszłości budzi wiele emocji i pozwala dokładnie poznać głównego bohatera - wraz z jego marzeniami czy najgłębiej skrywanymi lękami. To film bardzo poetycki i skłaniający do przemyśleń. Spodoba się tym, którzy cenią nutkę nostalgii.
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1960, kończy 64 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1967, kończy 57 lat