Zwyczaje i różnice kulturowe
Po solidnej akcji kończącej pilota, w drugim odcinku Defiance zwalnia tempa i przybliża nam kilka postaci, zwyczajów oraz różnic kulturowych wśród mieszkańców miasteczka.
Po solidnej akcji kończącej pilota, w drugim odcinku Defiance zwalnia tempa i przybliża nam kilka postaci, zwyczajów oraz różnic kulturowych wśród mieszkańców miasteczka.
"Down in the Ground Where the Dead Men Go" rozpoczyna się od złapania jednego z Castitian imieniem Elah Bandik (Robert Clarke), który uciekł ze strachu z pola walki podczas bitwy z rasą Volge. Podczas rytuału swego rodzaju "oczyszczenia", który przypomina średniowieczne łamanie kołem, Nolan postanawia interweniować, jednak z uwagi na konieczność uszanowania tradycji poszczególnych ras Votanów, pani burmistrz Amanda zezwala na kontynuowanie.
Poruszony jest tym samym dość istotny i uniwersalny problem – czy należy szanować zwyczaje różnych kultur, czy też lepsza jest asymilacja? O ile serial nie daje jednoznacznej odpowiedzi (przynajmniej na razie), to widać, że scenarzyści postanowili podejść do tematu z różnych stron. Castitianie pragną oczywiście kultywować swoje tradycje. Amanda ma wątpliwości, ale chce uniknąć niepotrzebnych napięć i konfliktu, który mógłby doprowadzić do powtórzenia się historii z Irathienami. Irisa w pewnym momencie nie wytrzymuje i interweniuje, tłumacząc się tym, że nie lubi więzów. Czyżby miała jakieś niemiłe wspomnienia z nimi związane? Nolan stara się stać trochę pomiędzy (w końcu musi słuchać się pani burmistrz), ale mimo wszystko cała sytuacja też mu się nie podoba i uważa, że jego przybrana córka postąpiła słusznie. Finał sprawy pokazuje jednak, że Castitianie z Datakiem Tarrem na czele nie mają zamiaru stosować półśrodków.
[image-browser playlist="591890" suggest=""]
©2013 Syfy
W drugim dużym wątku, zza grobu powraca Ben, który w pilocie wysadził osłonę. Do życia przywraca go za pomocą jakiegoś środka pan Birch. Z uwagi na przegranie bitwy przez Volge, postacie postanawiają przejść do planu zapasowego, który ma związek z kopalniami. Indogene kradnie pokaźną ilość materiałów wybuchowych i schodzi pod ziemię, gdzie – jak się okazuje – wciąż znajduje się niemal nietknięte miasto St. Louis, które podczas procesów terraformowania nie zostało zniszczone, lecz "przykryte". Do akcji wkracza właściciel kopalni Rafe McCawley ze swoją ekipą, a towarzyszy im nasz nowy stróż prawa.
Trochę dziwi w tym momencie obecność słynnego Gateway Arch na powierzchni, ale może akurat łuk podniósł się razem z ziemią, więc nie ma co drążyć tematu. Poznajemy natomiast historię Rafe’a i jego marzeń, które niestety nie miały okazji się ziścić. Wątpliwościom nie podlega jego podejście do kosmitów, których obarcza winą za utratę wszystkiego.
Dwa powyższe wątki niejako splata w tym odcinku trzeci – związku Christie McCawley i Alaka Tarra. Zamiary Castitian są jasne – knują ile mogą, aby przejąć władzę. Dziewczyna jest jednak zaślepiona szczerym uczuciem i na ostre uwagi ojca odpowiada agresją oraz klasycznym "fochem". Wszelakie szczątki wątpliwości znikają w niej jednak po rozmowie ze Stahmą Tarr, która po cichu potrafi dyrygować najwyraźniej nie tylko swoim mężem. Jaime Murray świetnie wypada w roli zdeterminowanej manipulantki, która konsekwentnie próbuje owijać sobie wokół palca osoby, co do których ma plany.
[image-browser playlist="591891" suggest=""]
©2013 Syfy
Masy efektów specjalnych tym razem nie mieliśmy okazji obserwować, bo i okazji ku temu za wielu nie było. "Panorama" starego St. Louis wyglądało jednak całkiem przyzwoicie, więc tu należy się plus. Ponownie świetnie wyglądała scena w łaźni Tarrów. W tej białej tonacji jest coś takiego, co niezwykle nakręca i potęguje spiskowy nastrój castitiańskiej rodziny.
Defiance w drugim odcinku postawiło na wątki raczej obyczajowe i bliższe przedstawienie nam najważniejszych postaci. Tarrowie knują, McCawleya dowiaduje się ciekawych rzeczy o zmarłym Luke’u, Nolan z Irisą powoli przestają myśleć o Antarktydzie, zamiary Bircha oraz Nicky wciąż są niejasne, a w centrum wszystkiego znajduje się zagubiona Amanda. Co dalej? Dowiemy się z kolejnych odcinków.
Poznaj recenzenta
Janusz WyczołekDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1998, kończy 26 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 54 lat