Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
6/10

Green Arrow # 3: Szmaragdowy banita – recenzja komiksu

Poprzedni tom serii Green Arrow w ramach DC Odrodzenia nie pozostawił po sobie dobrego wrażenia, stąd też niewielkie były oczekiwania wobec najnowszej odsłony. Jak zatem wypada Szmaragdowy banita na tle dotychczasowych opowieści o łuczniku z uniwersum DC?

Tym razem dostaliśmy jedną, dłuższą opowieść, w której Olivier Queen po niedawnych, niesamowitych wyczynach powraca do Seattle, by głównie zajmować się codzienną, superbohaterską robotą. Co na jej temat sądzą mieszkańcy miasta dowiadujemy się ze sprawnie rozpisanego początku historii. Zawiązanie akcji obraca sie bowiem wokół reportażu dziennikarki na temat kontrowersyjnej działalności Green Arrowa. Okazuje się, że ilu ludzi, tyle opinii – są tacy, którzy chwalą, są tacy, którzy potępiają, ale z pewnością nikt nie pozostaje obojętny. Olivier dalej robi swoje, dalej jest prawy i szlachetny i dalej swoją działalnością wywołuje nieprzewidziane konsekwencje a przede wszystkim – co najistotniejsze w niniejszym tomie, wyzwala tkwiące w ludziach demony.

Twórcom udało się w tym przypadku przepchnąć klasyczny motyw opowieści superbohaterskich o narodzinach złoczyńcy. Tym razem staje się nim upokorzony przez Green Arrowa, nadużywający władzy policjant. Motyw tej przemiany i późniejszych konfrontacji można było z pewnością pociągnąć dłużej i wnikliwiej, ale w rzeczywistości to tylko jeden z wątków Szmaragdowego banity. Ten główny natomiast nawiązuje do tytułu zbiorku, w którym to Green Arrow staje się nagle wrogiem publicznym numer jeden w mieście, którego miał być obrońcą.

Jak do tego doszło? To właśnie jest najlepsze w najnowszym tomie opowieści o przygodach Oliviera Queena. Pierwszy zeszyt Szmaragdowego banity to jedna z najlepiej zawiązanych fabuł superbohaterskich, jakie miałem okazję czytać ostatnimi czasy. Klasyczny zwrot akcji pod koniec, wzorowe budowanie napięcia i przeplatanie kilku wątków wyszło tu koncertowo i nawet późniejsze popadanie w sztampę przy fabularnych rozwiązaniach nie jest w stanie przysłonić pozytywnego wrażenia. A wszystko dzięki prostocie pomysłów wyjściowych, dzięki którym powstało solidne, miejskie superhero.

Ta  prostota to w zasadzie recykling dobrze znanych motywów. Wspomniałem już ten o przemianie policjanta w złoczyńcę. Drugim jest podszywanie się innego łucznika pod Green Arrowa.  Ponadto autorzy nie zapominają o konsekwencjach działań Dziewiątego Kręgu, na skutek których Olivier pozbawiony jest majątku, wprowadzając postać burmistrza Dominiego, będącego istotnym ogniwem w tej rozgrywce. Przeplatanie się tych wątków wzmacnia jeszcze czytelny, społeczny przekaz wraz z rozważaniami na temat granic władzy. A w centrum tego wszystkiego jest miejscami nieco przytłoczony wydarzeniami nasz bohater.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Na szczęście – od czego są przyjaciele! Cóż, czasami od tego, by popsuć wydźwięk dobrej historii. Wśród kompanów, którymi otacza się Ollie, najlepiej w Szmaragdowym banicie wypada nad wyraz skuteczna w otwartych konfrontacjach Dinah. Natomiast i Diggle i powracająca do Seatle Emiko wywołują nieoczekiwane uczucie zbędności w tej historii – jak na razie twórcy nie mają dobrego pomysłu na te postacie, a ich wspólne poczynania lub pogaduszki na łonie przyrody czasami sięgają poziomu dramy z serialowego Arrowa.

Podsumowując – dostaliśmy jak na razie najlepszy tom przygód szmaragdowego łucznika. To cieszy, szczególnie w porównaniu ze słabym, poprzednim tomem. Jednak to wciąż za mało, by historia Oliviera Queena na dłużej zapadła w pamięć czytelnikom. Nie pomaga w tym też zbytnio szata graficzna – owszem, patrząc na rysunki Schmidta i Ferreyry nie ma się do czego przyczepić, ale z kolei można odnieść wrażenie, że nie do końca korespondują z tonem opowiadanej historii. Sytuację ratuje kilka splashy, w których czujemy autentyczną, graficzną pasję i możemy sobie wyobrażać tę historię inaczej i chyba lepiej narysowaną. Na razie jednak mamy takiego Green Arrowa jakiego mamy, ale nie ma co zbytnio narzekać, skoro jest dużo lepiej, niż ostatnio.

Źródło: fot. Egmont

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.