Ocena recenzenta:
6/10

Hrabstwo Harrow #02: Siostry – recenzja komiksu

Hrabstwo Harrow to komiksowa opowieść grozy dziejąca się na dalekiej amerykańskiej prowincji. Sprawdzamy, jak wypada drugi tom tej historii.

W pierwszym tomie Hrabstwa Harrow poznaliśmy Emmy, nastolatkę wkraczającą w dorosłość, która odkrywa, że otaczający ją świat pełen jest potworów, mieszkający w pobliżu ludzie wcale nie są tym, na kogo wyglądają, a ona sama ma tajemniczą i nadnaturalną przeszłość. Ta mieszanka dała Cullenowi Bunnowi sposobność do opowiedzenia nietuzinkowej, oryginalnej historii grozy.

Niestety drugi tom serii, zatytułowany Siostry, nie robi na czytelniku już tak mocnego wrażenia. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze świat przedstawiony zdążył się już opatrzeć (choć nadal strona graficzna stoi na wysokim poziomie), a scenariusz nie wprowadza do niego nowych elementów; Bunn żongluje tymi samymi elementami, acz tym razem już pozbawionych otoczki tajemnicy.

Druga kwestia związana jest z samą fabułą, która wykorzystuje popularny motyw złej siostry bliźniaczki. Otóż do Hrabstwa Harrow przyjeżdża – co zostało już zapowiedziane w Niezliczonych duchach – nieznana siostra bliźniaczka głównej bohaterki, oczywiście obarczona tym samym dziedzictwem. Z zewnątrz podobne jak dwie krople wody (choć widoczna jest różnica między życiem na wsi i w wielkim mieście), w środku nie mogą się bardziej od siebie różnić. Tam, gdzie Emmy jest pomocna, przyjazna i stroniąca od czarnej magii, Kammi jest egoistyczna, fałszywa i pragnąca wykorzystać dziedzictwo do mrocznych celów. Dalszy przebieg tej opowieści jest łatwy do przewidzenia – nieznany jest tylko przebieg konfrontacji pomiędzy bliźniaczkami.

Nieodmiennie na wysokim poziomie stoją grafiki Tylera Crooka, choć zapewne jego akwarelowe dzieła nie każdemu przypadną do gustu. Jednakże nie można im odmówić klimatu, jaki wprowadzają do całej opowieści. Właśnie dzięki nim Hrabstwo Harrow wyróżnia się na tle innych, nie tylko komiksowych horrorów. Ciepłe i łagodne barwy kontrastują z opowieścią grozy, w której co prawda krew nie leje się strumieniami, ale niesamowitości i wszelakich potworów jest aż nadto. Interesującym uzupełnieniem albumu jest zamieszczony na ostatnich stronach szkicownik, gdzie można przyjrzeć się jak grafik tworzył poszczególne sceny i przymierzał się do stworzenia postaci, które potem ożywił na kartach komiksu.

Hrabstwo Harrow 2. Siostry - okładka
Źródło: Mucha Comics

Siostry są więc nadal przyjemną i nastrojową historią utrzymaną w konwencji grozy, ale całości zabrakło błysku i oryginalności, które cechowały pierwszy tom. Scenarzyście nie udało się także sprawić, by czytelnik nawiązał więź emocjonalną z bohaterką, przejął się przedstawianymi wydarzeniami – w efekcie opowieść brakuje mocy, która by sprawiła, że można by było ją uznać za więcej niż tylko dobrą.

Źródło: fot. Mucha Comics

Poznaj recenzenta

Tymoteusz Wronka
Piszę o popkulturze, a przede wszystkim książkach i komiksach, już kilkanaście lat. Wyrosłem na fantastyce, ale obecnie chętnie sięgam po inne gatunki. Cenię przede wszystkim oryginalność, dobrze skonstruowanych bohaterów i wizję. Lubię dobrą rozrywkę, ale nie pogardzę też poważniejszymi produkcjami.

Najlepsze z 24h

Norbert Zaskórski
0 -

Herosi kontra Thanos. Zobacz nowy zwiastun…

Marvel Studios zaprezentowało nowy zwiastun nadchodzącego wielkimi krokami widowiska o losach największych bohaterów MCU. Premiera…

Norbert Zaskórski
0 -

Dlaczego Avengers: Wojna bez granic i…

Duet reżyserski, który stanął za kamerą nadchodzącego widowiska Marvel Studios wypowiedział się na temat powiązań…

Michalina Reda
spoilery
0 -

Avengers: Wojna bez granic – czy…

W sieci pojawiły się zdjęcia nowej zabawki przedstawiającej Thora. Spekulujący fani dopatrzyli się w niej…

Michalina Reda
0 -

Avengers: Wojna bez granic – ruchomy…

Przy okazji debiutu drugiego zwiastuna filmu Avengers: Wojna bez granic, w sieci pojawiły się również…

Michalina Reda
0 -

Oto nowe zdjęcia z 2. sezonu…

W sieci pojawiły się nowe zdjęcia z nadchodzącej odsłony Westworld. Zobaczcie, jak prezentują się bohaterowie…

Adam Siennica
0 -

Serial Władca Pierścieni ma rekordowy budżet.…

Amazon traktuje bardzo poważnie stworzenie serialu osadzonego w świecie Władcy Pierścieni. Budżet będzie wyższy niż…

Co o tym sądzisz?