Into the Badlands: Kraina bezprawia: sezon 3, odcinek 16 (finał serialu) – recenzja

To już koniec wędrówki naszych bohaterów przez postapokaliptyczną krainę. Jak sprawdza się finałowy odcinek Into the Badlands: Krainy bezprawia? Oceniam to dla Was.

Ocena recenzenta:
5/10

To już koniec wędrówki naszych bohaterów przez postapokaliptyczną krainę. Jak sprawdza się finałowy odcinek Into the Badlands: Krainy bezprawia? Oceniam to dla Was.

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Into the Badlands: Kraina bezprawia dochodzi do ostatecznej rozgrywki z Pielgrzymem o przyszłość Krainy bezprawia, a może nawet i całego świata. Połączone siły naszych bohaterów i wojsk Czarnego Lotosu stają na przeciw ślepo wiernym akolitom władającym Mrocznym Darem w jednej, ostatniej bitwie.

I prawda jest taka, że gdyby na samej potyczce dobra ze złem się skończyło, ten odcinek byłby godnym zwieńczeniem trwającego 3 sezony serialu, jednak niestety tak nie jest. Samo starcie, a raczej starcia, bowiem rozgrywa się to na kilku płaszczyznach, są zrealizowane na wysokim poziomie, do którego ta produkcja zdążyła nas przyzwyczaić. Wyjątkowo przyjemnie ogląda się popisy w wykonaniu Eugenii Yuan, córki legendarnej aktorki kina kopanego Pei-Pei Cheng, choć reszta obsady bynajmniej od niej nie odstaje. Mamy tu odpowiedni miks umiejętności aktorów z wire-fu, polany wystarczającą ilością posoki.

Tym większa szkoda, że świetne sceny przygotowania do ostatniej bitwy, pełnych emocji rozmów bohaterów i ukazania ich gotowości do zmierzenia się nie tylko z przeciwnikiem, ale i własnym przeznaczeniem w imię lepszych czasów dla Krainy, zostały zaprzepaszczone całkowicie kilkoma durnymi i całkowicie niezrozumiałymi zabiegami twórców. Począwszy od tego, że śmierć w zasadzie przestaje mieć znaczenie, a emocje jakie wywołuje u widza, są tylko chwilowe. To zdecydowanie zbyt bezpieczna zagrywka, której nie spodziewałem się kompletnie, zwłaszcza że pamiętam, jak do tej pory odważnie uśmiercano bądź w inny dosadny sposób pozbywano się ważnych dla fabuły postaci. A tak dostajemy jedynie nic nie znaczące, chwilowe pozbawienie oddechu w miejscu, gdzie mógłby się pojawić autentyczny żal i tęsknota za kimś, komu się kibicowało.

A do tego dochodzi jeszcze zakończenie... Twórcy upierali się, że jest to na pewno ostatni sezon, a nie dość, że zostawiają sobie otwartą furtkę do kontynuacji (może jakiś spin-off, jak to miało miejsce z Fear the Walking Dead?), to jeszcze ostatnia scena jest po prostu głupia. Z jednej strony mamy tutaj powracający mistycyzm i wędrówkę między życiem a śmiercią, a z drugiej strony po chwili jesteśmy z niego całkowicie obdarci przez prezentację nowego "ogromnego, ukrytego dotychczas zagrożenia" pod postacią... wykopanego z ziemi i jakimś cudem wciąż sprawnego rewolweru. Nie, po prostu nie.

Into the Badlands: Kraina bezprawia rozczarowuje. Wielka szkoda, że finałowy odcinek tak bardzo zaprzepaścił dorobek całości w ciągu kilku ostatnich minut. Osobiście polecam zakończyć oglądanie go na scenie pochówku, wtedy spokojnie zyskuje +3 do oceny.

Źródło: Fot. AMC

Into the Badlands: Kraina bezprawia

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

John Turturro

John Turturro

ur. 1957, kończy 63 lat

Ali Larter

Ali Larter

ur. 1976, kończy 44 lat

Robert Sean Leonard

Robert Sean Leonard

ur. 1969, kończy 51 lat

Bernadette Peters

Bernadette Peters

ur. 1948, kończy 72 lat

Wojciech Paszkowski

Wojciech Paszkowski

ur. 1960, kończy 60 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV