Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "  

Advertisement

 

Ocena recenzenta:
7/10

Królestwo kanciarzy – recenzja książki

Królestwo kanciarzy autorstwa Leigh Bardugo powiela niektóre mankamenty Szóstki wron, ale pod pewnymi względami zapewnia lepszą rozrywkę.

Leigh Bardugo kontynuuje losy bohaterów, którzy wykonali bardzo trudne zadanie, lecz zostali oszukani przez swojego zleceniodawcę. Przywódca ekipy, Kaz Brekker, planuje zemstę oraz zdobycie należącej się im nagrody. Nie będzie to łatwe, ponieważ wróg jest świadomy zagrożenia, a co najważniejsze, nadal nie dostał tego, czego chce od Kaza.

Fabuła Królestwa kanciarzy to gra, w której zwycięży gracz bardziej przebiegły i lepiej przewidujący ruchy swojego przeciwnika. Zanim dojdzie do ostatecznego rozstrzygnięcia, bohaterowie znajdą się blisko zarówno sukcesu, jak i dotkliwej porażki. Szybkie tempo wydarzeń i zwroty akcji robią pozytywne wrażenie – a drugi tom przecież liczy więcej stron niż pierwszy. Autorka ciekawiej opisuje walkę na ulicach Ketterdamu, mającą duże znaczenie dla świata, toczącą się na ulicach i w umysłach postaci, niż pojedynczy skok na niezdobytą twierdzę w Szóstce wron.

Do sukcesu przyczyniają się wrogowie, którzy zaskakują swoim sprytem – zdecydowanie nie są bierni na poczynania bohaterów, próbując zawczasu pokrzyżować ich plany. A co do planów – nie wyjdzie jeden, trzeba przygotować drugi – bardziej skomplikowany, zdumiewający i trudniejszy do realizacji. Wracając jednak do antagonistów, chociaż nacisk zostaje położony na Van Ecka, to tych przeciwników tak naprawdę jest więcej. Już na początku można się przekonać, że sprawą zainteresowały się także inne siły, co uatrakcyjnia akcję. Dzięki wpływowym i licznym wrogom historia budzi większe zainteresowanie. Leigh Bardugo zdawała sobie sprawę, że z takiej sytuacji może wyjść tylko geniusz, ale nawet on poniesie jakieś straty, czemu dała wyraz w powieści.

Królestwo kanciarzy - okładka książki
fot. MAG

Mimo że książka jest chwilami mało wiarygodna, to udaje się zmniejszyć znaczenie tego mankamentu. Tylko kreacje postaci dają się we znaki, nie przekonują i trochę zniechęcają do lektury. Mamy tu powtórkę z rozrywki – wciąż śledzimy rozwój wątków miłosnych. Chociaż ekipa Kaza powinna być bandą niebezpiecznych drani, okazuje się bandą niebezpiecznych i zakochanych nastolatków, którzy często ze sobą flirtują. Przed, po, a nawet podczas wykonywania misji ich myśli wędrują w kierunku ukochanych. Królestwo kanciarzy to więc powieść pisana pod młodzież, która oczekuje romantycznych kwestii w fantasy, nawet jeśli te z powodzeniem wkracza w mroczne rejony (Kaz bywa okrutny i brutalny). Jednak osoby mniej tym zachwycone powinny dać radę przejść przez miłosne momenty i cieszyć się przygodową, awanturniczą akcją.

Ponownie nie zabrakło retrospekcji pojawiających się we właściwych momentach. Nigdy ich czytaniu nie towarzyszy wrażenie, że są zbędne i odciągają nas od bardziej zajmującej teraźniejszości, bowiem rzucają dużo światła na bohaterów i ich aktualne położenie. Trochę więcej dowiadujemy się też o wrogach, między innymi o Van Ecku, który rośnie w naszych oczach – przed lekturą nie myślałem, że uda się go pokazać jako tak złego człowieka. Z drugiej strony w jego przypadku można mówić także o rozczarowaniu, ponieważ nie do końca zostały ukazane przesłanki, które pchnęły go do pewnego bardzo istotnego czynu.

Królestwo kanciarzy kończy wątki zapoczątkowane w Szóstce wron. To już raczej zamknięcie serii, aczkolwiek Leigh Bardugo pozostawiła sobie pole do kolejnych książek – jeśli nie o Kazie i jego drużynie, to przynajmniej do historii osadzonych właśnie w ich świecie. Zakończenie zadowala, ponieważ niespodziewanie ma gorzki posmak.

Po Królestwo kanciarzy niewątpliwie warto sięgnąć, jeśli czytało się Szóstkę wron i było się nią zachwyconym. W przeciwnym razie trzeba mieć na uwadze, że choć zakończenie dylogii jest na dobrym poziomie i oferuje przyjemną rozrywkę, to boryka się z podobnymi problemami co poprzedni tom i pozostaje powieścią fantasy pisaną bardziej dla młodzieży niż dorosłych.

Źródło: fot. MAG
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Dawid Muszyński
-

Odwróceni. Ojcowie i Córki: odcinek 1…

Po 12 latach Odwróceni wracają. Czy jest to powrót na miarę pierwszego sezonu? Przeczytajcie naszą…

Ocena recenzenta:
8

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.