Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
7/10

Mój piękny syn – recenzja książki

Nastoletni bunt i sięganie po środki odurzające to temat już nie raz poruszany w literaturze. Jednakże teraz, dzięki powieści Mój piękny syn mamy okazję zobaczyć, jak kwestia uzależnienia wygląda z perspektywy rodzica.

David Sheff to amerykański dziennikarz i pisarz. Na swoim koncie ma kilka poczytnych w USA powieści, w tym Chiński świt. Swoje teksty publikował na łamach The New York Times, Rolling Stone Magazine,  Playboya, Wired magazine i Fortune. Mój piękny syn to powieść autobiograficzna, która opowiada o tym jak Sheff radził sobie z uzależnieniem syna. Książka ta w 2008 roku została wybrana przez sieć Starbucks jako „featured book”.

W latach 90. Sheff odkrył, że jego syn Nic, wówczas dwunastolatek, zaczął sięgać po alkohol i narkotyki. Chociaż był tym zaniepokojony, zrzucił to na karb młodzieńczego buntu. Jako, że Nic był zawsze nad wyraz odpowiedzialny David nie spodziewał się, że od „jednego zapalonego jointa” pojawią się później eksperymenty i problemy z tzw. ciężkimi narkotykami.

Autor w swojej książce przedstawiając życie syna cofa się aż do jego narodzin. Na czynniki pierwsze rozbija poszczególne okresy dorastania Nica, pokazuje jak zależnie od wieku zmieniały się jego fascynacje muzyczne, literackie czy filmowe. Później przekłada się to na opisy używek, które zażywał. Począwszy od marihuany, a skończywszy na metamfetaminie.

Mój piękny syn - okładka
Źródło: Poradnia K

David na łamach powieści nieustannie zastanawia się jak mogło dojść do sytuacji, w której jego syn, któremu niczego w życiu nie brakowało, który wychowywał się w „normalnej” rodzinie zaczął sięgać po narkotyki. Mój piękny syn to portret ojca walczącego nie tylko z nałogiem dziecka, ale również z własną bezsilnością. Autor nie starał się pokazać siebie jako rodzica doskonałego. Niejednokrotnie pisze również o błędach wychowawczych, które popełnił, czy też o oczekiwaniach, które miał wobec Nica, a ten ich nie spełnił.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Chociaż Mój piękny syn to dobra książka, poruszająca trudne tematy, to czytelnik momentami może być zmęczony nadmierną szczegółowością autora. Sheff niezwykle skrupulatnie opisuje poszczególne wydarzenia, ale przy tym poświęca wiele miejsca opisom otoczenia. Praktycznie na samym początku historii kilkanaście stron zajmuje charakterystyka miasteczka, w którym mieszkają bohaterowie – łącznie z dokładną liczbą mieszkańców, ulic, sklepów. Opisy te momentami wybijają czytelnika z rytmu.

Mój piękny syn to historia, która pokazuje, że rodzice nie zawsze mają wpływ na to, co dzieje się z ich dziećmi. Sheff na swoim przykładzie pokazuje także, jak odbierają tego typu problemy i jak mogą sobie z nimi radzić. A jeżeli ktoś jest ciekawy jak sytuacja wygląda z perspektywy uzależnionego, powinien sięgnąć po książkę autorstwa Nica Sheffa – Na głodzie.

Źródło: fot. Poradnia K.

Najlepsze z 24h

Michał Kujawiński
-

Kapitan Marvel – Iron Man i…

Odbyły się w Stanach Zjednoczonych pierwsze pokazy prasowe filmu Kapitan Marvel. Ile jest scen po…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – [SPOILER] rozwiąże…

W sieci pojawiła się teoria związana z filmem Avengers: Koniec gry i MCU, która pokazuje,…

Michał Kujawiński
-

Gotham – co dalej w 5.…

Do sieci trafiły zdjęcia z kolejnego odcinka serialu Gotham zatytułowanego Nothing’s Shocking. Zobaczcie sami.

Michalina Reda
-

HBO – nowości na marzec 2019.…

HBO zaprasza na kolejny miesiąc – prezentujemy Wam pełną listę filmów i seriali, które będą…

Michalina Reda
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 2…

2. odcinek Doom Patrol nosi tytuł Donkey Patrol i zadebiutuje jeszcze w tym tygodniu. Co…

Adam Siennica
-

Wędrująca Ziemia trafi do Netflixa. Platforma…

Wędrująca Ziemia to drugi najbardziej dochodowy chiński film w historii ich kinematografii. Netflix kupił prawa…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.