Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "

 

Advertisement
 

Ocena recenzenta:
5/10

Na głęboką wodę – recenzja filmu

Dramat z Colinem Firthem w roli głównej zapowiadał się bardzo obiecująco, ponieważ tego typu prawdziwe historie zazwyczaj dobrze wybrzmiewają w kinie. Ostatecznie jednak nie do końca udało się przepłynąć przez ten film bez szwanku.

Historia filmu skupia się na żeglarzu amatorze, który z powodu problemów finansowych, decyduje się wziąć udział w samotnym rejsie dookoła świata, gdzie przyznawana jest nagroda pieniężna. Do tej pory Donald Crowhurst zajmował się tworzeniem wynalazków, które miały ułatwiać życie pływającym na morzu, teraz sam będzie musiał postawić się w ich sytuacji i dokonać rzeczy niezwykłej. Kłopot jednak w tym, że Donald nie ma zawodowego doświadczenia i dość szybko odkrywa, że samotna przeprawa przez morza i oceany jest trudniejsza, niż mógł podejrzewać. Jest to prawdziwa historia, która rozegrała się w roku 1968.

Opowiedzenie tych wydarzeń za pomocą filmu jest o tyle intrygujące, że nie znamy dokładnego przebiegu wydarzeń. Codzienność żeglarza przedstawiona została w filmie w oparciu o jego notatki. Twórcy mogli sobie zatem pozwolić na nieco więcej dopowiedzeń, ale widać, że w pewnych momentach brakuje wizji i dobrego poprowadzenia kolejnych wydarzeń. Zwłaszcza w pierwszej fazie filmu, gdzie nie do końca udaje się zarysowanie postaci Donalda, w którą wcielił się Colin Firth. Widzimy kochającego ojca i męża, który popadł w tarapaty finansowe i za wszelką cenę chce uratować sytuację swojej rodziny. Jest to jednak niewystarczająco dobrze zarysowana motywacja człowieka, który decyduje się na taki krok, którym jest samotne przepłynięcie świata. Często musimy sobie więc dopowiadać, że jest to gonitwa za marzeniami, próba zachowania dumy i sprostanie zadaniu, jakim jest bycie głową rodziny.

Te wskazówki często wypływają z dialogów, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że pierwsza faza filmu przebiega bardzo szybko, przez co te ważne kwestie motywacji i potrzeb zostały zepchnięte na drugi plan. Kiedy więc nasz wynalazca projektuje statek i wreszcie wypływa w rejs, wydawać by się mogło, że będzie tylko lepiej. Problem jednak w tym, że ciekawie robi się dopiero pod koniec filmu. Przez jego dwie fazy nie dzieje się tak naprawdę nic interesującego. Ani wyprawa bohatera nie jest ujmująca, ani też zgłębianie się w psychologię postaci. Jest to niestety film w większości wydarty z emocji.

Twórcy mogli sprawić, aby wydarzenia przedstawione na ekranie były bardziej angażujące, ale wybrali niestety najgorszą drogę. Dostajemy wspomnienia głównego bohatera i jego rozterki połączone z ludzkimi reakcjami na samotność. Często powracamy też na powierzchnię, a tam bywa jeszcze nudniej. W narracji brakuje czegoś, co mogłoby bardziej wyraziście zobrazować drogę bohatera i jego motywacje. Dąży do marzeń, czy tak naprawdę powodem podejmowania wyzwań jest miłość? Może Donald pragnął jedynie osiągnąć wyraźny sukces po ostatnich porażkach? Nie dostajemy niestety odpowiedzi na te pytania.

Nie można natomiast przyczepić się do aktorów wcielających się w główne role. Przekonująco w postać Donalda wcielił się Colin Firth, a jego żonę przekonująco zagrała Rachel Weisz. Relacje pomiędzy nimi i sceny, w których występują razem są często pełne emocji i skrywanej namiętności. Technicznie film również jest w stanie się obronić, a dobrze wyglądają zwłaszcza sekwencje z najtrudniejszymi chwilami Donalda na morzu. Film jest bardzo poprawny, ale twórcy wyraźnie bali się podjąć ryzyko i nie chcieli, aby postać Donalda została źle odebrana przez widzów.

Historia jest niezwykle ciekawa, ale w Głębokiej wodzie nie do końca udaje się przedstawić ją w taki sposób, aby przez prawie dwugodzinny film była angażująca. Dużą część filmu poświęcono mniej interesującym aspektom, przez co psychologia niezwykle ciekawej postaci została zaniedbana. W głowie bohatera dzieje się tak wiele ciekawych rzeczy, ale nie wybrzmiewają one na ekranie. W tej powolnej narracji i wybieraniu prostych ścieżek skrywa się znacznie lepszy film niż ostatecznie powstał. Tym większa szkoda, że nie podjęto większego ryzyka.

Źródło: Zdjęcie główne: materiały prasowe
 

 

Na głęboką wodę

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Adam Siennica
-

Shallow po polsku. Zobacz covery piosenki…

Shallow po polsku - naprawdę stworzono covery z tekstem przetłumaczonym na język polski. Czy brzmią…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]