Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
10/10

Orły nad Europą – recenzja książki

O dzielności i polskich lotników w czasie II wojny światowej słyszał chyba każdy. Orły nad Europą to książka o polskich lotnikach walczących u boku Anglików podczas II wojny światowej. Jedna z wielu, ale bez wątpienia warto po nią sięgnąć.

W Polsce najbardziej znana jest powieść Dywizjon 303 Arkadego Fiedlera, która doczekała się ostatnimi czasy aż dwóch ekranizacji. Orły nad Europą to monografia autorstwa uznanego w Brytanii historyka Adama Zamoyskiego. Jest to pozycja rzetelnie przedstawiająca losy polskich pilotów. Publikacji na ten temat nie brakuje. Pod względem faktografii książka Zamoyskiego niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale zawiera w sobie mnóstwo ciekawostek i smaczków, które przyciągną uwagę wielbicieli historii lotnictwa.

Orły nad Europą na wstępie zawiera garść informacji dotyczących początków polskiego lotnictwa, potem opisuje walki polskich pilotów na frontach na Bałkanach i we Francji. Oczywiście, rzecz jasna najwięcej miejsca poświęcono walkom dla Anglików.

Zamoyski opisuje losy nie tylko samego dywizjonu, ale też, co jest bardzo wartościowe, losy poszczególnych jednostek. Poznamy losy zarówno pilotów, jak i mechaników. Książka pokazuje nam fakty, ale nie zabrakło w niej rozmów i wspomnień. Ten zabieg bardzo ocieplił samą monografię i przyciąga uwagę czytelnika. Co więcej, książka najeżona jest zdjęciami z epoki, co stanowi miłe urozmaicenie historycznej treści.

Orły nad Europą - okładka
Źródło: Wyd. Literackie

Jeśli chodzi o samych bohaterów… Zamoyski skupił się na przedstawieniu osobowości i prób odnalezienia się polskich pilotów w nowej rzeczywistości na obcej ziemi.  Duży nacisk został położony na stosunek do nich lokalnej ludności, władz miejscowych, a wreszcie samych przełożonych. Zamoyski nie waha się pisać o wrogości miejscowych wobec obcych.  Nie brak oczywiście dowodów przyjaźni i akceptacji. Jeden wielki kontrast.

Kolejna rzecz, która wyróżnia książkę Zamoyskiego na tle literatury poświęconej tej tematyce, to to, że historyk przedstawia losy polskich pilotów po wojnie. Opisuje dramatyczne dylematy żołnierzy rozerwanych między powrotem do kraju a pozostaniem na wyspach na emigracji. Nie przemilczał także tego, jak próbowano ich skazać na zapomnienie…

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Zamoyski wykonał imponującą pracę historyczną. Musiał przestudiować imponujący materiał źródłowy. W swojej książce wykorzystał nie tylko akta i dokumenty, ale analizował także wspomnienia, pamiętniki, wywiady przeprowadzone z lotnikami. Wszystko to stanowi o niewątpliwej wysokiej wartości historycznej tej książki.

Podczas lektury będą się najlepiej bawić wielbiciele lotnictwa i tematyki II wojny światowej, jednakże książka napisana jest tak, że będzie w stanie zainteresować laika.

Źródło: fot. Wydawnictwo Literackie

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.