Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

Ocena recenzenta:
10/10

Orły nad Europą – recenzja książki

O dzielności i polskich lotników w czasie II wojny światowej słyszał chyba każdy. Orły nad Europą to książka o polskich lotnikach walczących u boku Anglików podczas II wojny światowej. Jedna z wielu, ale bez wątpienia warto po nią sięgnąć.

W Polsce najbardziej znana jest powieść Dywizjon 303 Arkadego Fiedlera, która doczekała się ostatnimi czasy aż dwóch ekranizacji. Orły nad Europą to monografia autorstwa uznanego w Brytanii historyka Adama Zamoyskiego. Jest to pozycja rzetelnie przedstawiająca losy polskich pilotów. Publikacji na ten temat nie brakuje. Pod względem faktografii książka Zamoyskiego niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale zawiera w sobie mnóstwo ciekawostek i smaczków, które przyciągną uwagę wielbicieli historii lotnictwa.

Orły nad Europą na wstępie zawiera garść informacji dotyczących początków polskiego lotnictwa, potem opisuje walki polskich pilotów na frontach na Bałkanach i we Francji. Oczywiście, rzecz jasna najwięcej miejsca poświęcono walkom dla Anglików.

Zamoyski opisuje losy nie tylko samego dywizjonu, ale też, co jest bardzo wartościowe, losy poszczególnych jednostek. Poznamy losy zarówno pilotów, jak i mechaników. Książka pokazuje nam fakty, ale nie zabrakło w niej rozmów i wspomnień. Ten zabieg bardzo ocieplił samą monografię i przyciąga uwagę czytelnika. Co więcej, książka najeżona jest zdjęciami z epoki, co stanowi miłe urozmaicenie historycznej treści.

Orły nad Europą - okładka
Źródło: Wyd. Literackie

Jeśli chodzi o samych bohaterów… Zamoyski skupił się na przedstawieniu osobowości i prób odnalezienia się polskich pilotów w nowej rzeczywistości na obcej ziemi.  Duży nacisk został położony na stosunek do nich lokalnej ludności, władz miejscowych, a wreszcie samych przełożonych. Zamoyski nie waha się pisać o wrogości miejscowych wobec obcych.  Nie brak oczywiście dowodów przyjaźni i akceptacji. Jeden wielki kontrast.

Kolejna rzecz, która wyróżnia książkę Zamoyskiego na tle literatury poświęconej tej tematyce, to to, że historyk przedstawia losy polskich pilotów po wojnie. Opisuje dramatyczne dylematy żołnierzy rozerwanych między powrotem do kraju a pozostaniem na wyspach na emigracji. Nie przemilczał także tego, jak próbowano ich skazać na zapomnienie…

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Zamoyski wykonał imponującą pracę historyczną. Musiał przestudiować imponujący materiał źródłowy. W swojej książce wykorzystał nie tylko akta i dokumenty, ale analizował także wspomnienia, pamiętniki, wywiady przeprowadzone z lotnikami. Wszystko to stanowi o niewątpliwej wysokiej wartości historycznej tej książki.

Podczas lektury będą się najlepiej bawić wielbiciele lotnictwa i tematyki II wojny światowej, jednakże książka napisana jest tak, że będzie w stanie zainteresować laika.

Źródło: fot. Wydawnictwo Literackie

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
spoilery
-

Elseworlds – co przegapiliście w crossoverze…

Chcemy Wam przedstawić listę easter eggów, które zostały pokazane w tegorocznym crossoverze Arrowverse, Elseworlds.

Piotr Piskozub
-

Najlepszy film Gwiezdnych wojen? Ostatni Jedi…

W sieci pojawiła się galeria zakulisowych zdjęć z planu produkcji Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi.

Michalina Reda
-

Filmy i seriale 2018 roku –…

Jak co roku Google przygotowało listę podsumowującą 2018 rok. Wbrew pozorom, najczęściej wyszukiwanym filmem w…

Dawid Muszyński
-

Mary Poppins powraca – recenzja filmu

Legendarna opiekunka powraca, tylko czy jest ku temu powód? Zapraszamy do lektury naszej recenzji.

Ocena recenzenta:
5
Adam Siennica
Plotka
-

Daredevil i inni Defenders w Disney+?…

Daredevil, Luke Cage i Iron Fist to seriale niedawno skasowane, czyli nie powrócą z kolejnymi…

Michalina Reda
-

Nie z tego świata – Jeffrey…

Nie z tego świata to serial, który jest w trakcie emisji 14. sezonu. Zgodnie z…

Co o tym sądzisz?