Ostatni bastion umysłu - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 10 marca 2021Kto opowie historię rozwoju komputerów i sztucznej inteligencji lepiej od ostatniego szachowego mistrza świata, który z nimi grał?
Kto opowie historię rozwoju komputerów i sztucznej inteligencji lepiej od ostatniego szachowego mistrza świata, który z nimi grał?
Kiedy w 1997 roku świat obiegła informacja, że komputer wygrał w szachy z mistrzem świata, legendarnym Kasparowem, wielu wstrzymało oddech. Jeśli komputer jest w stanie wygrać w tak skomplikowaną i wymagającą grę, to możliwości maszyn wkrótce miały być nieprzebrane. Rzeczywistość okazała się nieco bardziej skomplikowana, jak w swojej książce Ostatni bastion umysłu przekonuje sam Garri Kasparow. Bo inteligencja a umiejętność gry w szachy to dwie różne rzeczy, a wygrana Deep Blue dowiodła czegoś zupełnie innego, niż początkowo zakładano.
Książka w zdecydowanej większości jest zbiorem przemyśleń Kasparowa na temat sztucznej inteligencji, jej rozwoju, możliwości, ograniczeń, a także pewnej obsesji twórców maszyn liczących na wykorzystanie mocy obliczeniowych do gry w szachy. Dogłębnie analizuje, krok po kroku, jak kolejne generacje komputerów były rozwijane i wykorzystywane, jak upowszechnienie się komputerów osobistych, a z czasem internetu, wpłynęło na samą grę w szachy. Wymyśliłeś nowy ruch, który zapewnił ci zwycięstwo? Niestety, możesz go użyć na światowym poziomie tylko raz, bo następnego dnia nie tylko zapis z partii jest dostępny na całym świecie, ale najczęściej opatrzony zostaje analizą i możliwymi sposobami obrony. Ale nie o tym jest ta książka. Bo najważniejsza jest historia, jak doprowadzono do zwycięstwa maszyny nad człowiekiem w grze w szachy.
Kasparow niewątpliwie ma dużo przemyśleń na temat sztucznej inteligencji. Zarówno od strony technicznej, a raczej samych możliwości algorytmów i programów, po efekty społeczne i ekonomiczne. Porównuje rozwój komputerów i wynikającą z tego likwidację kolejnych miejsc pracy do rewolucji przemysłowej, chociaż nie sposób pozbyć się wrażenia, że jego optymizm wynika raczej z własnej pozycji spełnionego człowieka, który nie musi martwić się o zarobek. Ciekawsze są fragmenty, gdy autor porównuje sposób działania programów i ludzkiego mózgu, co powoduje, że łatwiej zbudować komputer, który wygra z arcymistrzem, niż taki, który czasem przegra, dostosowując poziom swojej gry do ludzkiego przeciwnika. Zaś opis samej rozgrywki z 1997 roku uświadamia, że szachy to nie tylko czysta logika, bo psychika ludzka odgrywa równie ważną rolę, szczególnie kiedy gra się o wysoką stawkę, a na dodatek pojawiają się nieprzewidziane okoliczności.
Ostatni bastion umysłu to lektura nie tylko dla fanów szachów, ale też dla pasjonatów rozwoju technik komputerowych i algorytmów, chociaż nie znajdzie się tu ani dokładnie rozpisanych partii, ani głębokich analiz algorytmów. To opowieść człowieka, który wszedł do historii sztucznej inteligencji, choć nigdy się nią zawodowo nie zajmował.
Poznaj recenzenta
Natalia KaminskaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat