Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Simon oraz inni Homo sapiens – recenzja książki

Pierwotnie opublikowana pod tytułem Simon oraz inni homo sapiens. Historia nastolatka uwielbiającego ciasteczka Oreo, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Z okazji filmowej premiery doczekała się kolejnego wydania i nowego tytułu – Twój Simon.

Becky Albertalli z wykształcenia jest psychologiem klinicznym i zajmuje się prowadzeniem terapii dla nastolatków. Przez siedem lat współprowadziła w Waszyngtonie grupę wsparcia dla dzieci wykazujących nonkonformizm seksualny. Na swoim koncie ma kilka powieści: Leah on the Offbeat, The Upside of Unrequited czy What If It’s Us napisaną wspólnie z Adamem Silvera.

Simon oraz inni Homo sapiens to historia, ukrywającego swoją orientację seksualną, Simona Spiera. Jedyną osobą, która o nim wie, jest jego internetowy przyjaciel – Blue. Gdy pewnego razu ich mailowa korespondencja wpada w niepowołane ręce, Simon staje się ofiarą szantażu. Jeżeli nie umówi swojej koleżanki z klasowym błaznem Martinem, wszyscy dowiedzą się, że jest gejem.

Powieść kręci się głównie wokół poznania tożsamości tajemniczego chłopaka, z którym koresponduje Simon, oraz wokół prób zachowania swojego sekretu w tajemnicy. Albertalli poważne tematy porusza w lekki i zabawny sposób. Doskonale udało jej się wejść w świat opisywanych przez siebie nastolatków. To jeden z bardziej realnych obrazów nastolatka w literaturze młodzieżowej ostatnich lat. Albertalli pokazała w swojej powieści życie Simona zarówno w szkole, jak  i poza nią. Relacje łączące go przyjaciółmi, rodziną, a nawet psem o wdzięcznym imieniu Bieber. Poza tym autorka nie ukazuje Simona tylko przez pryzmat jego orientacji. Chociaż ukrywanie swojej tożsamości seksualnej to jeden z głównych wątków, przy okazji mamy również okazję poznać inne problemy czy też radości, które wypełniają życie bohatera.

Twój Simon - okładka
Źródło: Planeta

Zdecydowanym plusem powieści jest właśnie kreacja głównego bohatera – Simona. Albertalli stworzyła postać, której nie da się nie lubić i której kibicuje się od samego początku. Simon to sympatyczny chłopak, dobry przyjaciel i brat. W dodatku obdarzony fantastycznym poczuciem humoru, co sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Tak samo zresztą wypadają wszystkie postaci pojawiające się na kartach powieści. Nawet bohater, który początkowo pełnie rolę antagonisty nie wypada źle. Gdy już poznamy motywy, które nim kierowały, nie czujemy do niego złości, a jedynie litość.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Jedynym minusem jest końcówka, gdyż wydarzenia nabierają prędkości i ma się wrażenie, że niektóre sytuacje pojawiają się zbyt szybko, a niektóre wątki pozostają niezakończone. Chociaż książka jest przewidywalna i mało zaskakująca, to można czerpać przyjemność z lektury. Niejednokrotnie pojawiają się w niej momenty, które mogą rozbawić czytelnika do łez, ale też wzruszyć.

Źródło: fot. Planeta

Poznaj recenzenta

Jagoda Kicka
Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie książkoholiczka, która żadnej lektury się nie boi. Ulubione gatunki to fantasy oraz kryminał. Oprócz książek nałogowo pochłania seriale oraz filmy.

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers 4 – teoria o poświęceniu…

Avengers 4 wciąż wpływa na kreatywność fanów MCU. Do sieci trafiają kolejne spekulacje, analizy i…

Michalina Reda
-

Nagini była kobietą? Poznajcie bohaterkę filmu…

Nagini to wężowy pupil Lorda Voldemorta z serii książek i filmów o Harrym Potterze. Dzisiejszy…

Adam Siennica
-

Wiedźmin Netflixa ma już gotowe scenariusze

Wiedźmin jest coraz bliżej rozpoczęcia prac na planie. Oficjalnie scenariusze wszystkich odcinków serialu Netflixa zostały…

Adam Siennica
-

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda – finałowy…

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda to kolejny film fantasy osadzony w świecie Harry'ego Pottera. Finałowy zwiastun…

Adam Siennica
-

Magnum: sezon 1, odcinek 1 –…

Magnum to nowa wersja popularnego serialu z lat 80., dopasowana do obecnej rzeczywistości. Czy warto…

Ocena recenzenta:
6
Adam Siennica
-

Will Smith – filmy aktora, które…

Will Smith urodził się 25 września 1968 roku i obecnie jest jedną z największych gwiazd…

Co o tym sądzisz?