Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Ocena recenzenta:
7/10

Simon oraz inni Homo sapiens – recenzja książki

Pierwotnie opublikowana pod tytułem Simon oraz inni homo sapiens. Historia nastolatka uwielbiającego ciasteczka Oreo, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Z okazji filmowej premiery doczekała się kolejnego wydania i nowego tytułu – Twój Simon.

Becky Albertalli z wykształcenia jest psychologiem klinicznym i zajmuje się prowadzeniem terapii dla nastolatków. Przez siedem lat współprowadziła w Waszyngtonie grupę wsparcia dla dzieci wykazujących nonkonformizm seksualny. Na swoim koncie ma kilka powieści: Leah on the Offbeat, The Upside of Unrequited czy What If It’s Us napisaną wspólnie z Adamem Silvera.

Simon oraz inni Homo sapiens to historia, ukrywającego swoją orientację seksualną, Simona Spiera. Jedyną osobą, która o nim wie, jest jego internetowy przyjaciel – Blue. Gdy pewnego razu ich mailowa korespondencja wpada w niepowołane ręce, Simon staje się ofiarą szantażu. Jeżeli nie umówi swojej koleżanki z klasowym błaznem Martinem, wszyscy dowiedzą się, że jest gejem.

Powieść kręci się głównie wokół poznania tożsamości tajemniczego chłopaka, z którym koresponduje Simon, oraz wokół prób zachowania swojego sekretu w tajemnicy. Albertalli poważne tematy porusza w lekki i zabawny sposób. Doskonale udało jej się wejść w świat opisywanych przez siebie nastolatków. To jeden z bardziej realnych obrazów nastolatka w literaturze młodzieżowej ostatnich lat. Albertalli pokazała w swojej powieści życie Simona zarówno w szkole, jak  i poza nią. Relacje łączące go przyjaciółmi, rodziną, a nawet psem o wdzięcznym imieniu Bieber. Poza tym autorka nie ukazuje Simona tylko przez pryzmat jego orientacji. Chociaż ukrywanie swojej tożsamości seksualnej to jeden z głównych wątków, przy okazji mamy również okazję poznać inne problemy czy też radości, które wypełniają życie bohatera.

Twój Simon - okładka
Źródło: Planeta

Zdecydowanym plusem powieści jest właśnie kreacja głównego bohatera – Simona. Albertalli stworzyła postać, której nie da się nie lubić i której kibicuje się od samego początku. Simon to sympatyczny chłopak, dobry przyjaciel i brat. W dodatku obdarzony fantastycznym poczuciem humoru, co sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Tak samo zresztą wypadają wszystkie postaci pojawiające się na kartach powieści. Nawet bohater, który początkowo pełnie rolę antagonisty nie wypada źle. Gdy już poznamy motywy, które nim kierowały, nie czujemy do niego złości, a jedynie litość.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Jedynym minusem jest końcówka, gdyż wydarzenia nabierają prędkości i ma się wrażenie, że niektóre sytuacje pojawiają się zbyt szybko, a niektóre wątki pozostają niezakończone. Chociaż książka jest przewidywalna i mało zaskakująca, to można czerpać przyjemność z lektury. Niejednokrotnie pojawiają się w niej momenty, które mogą rozbawić czytelnika do łez, ale też wzruszyć.

Źródło: fot. Planeta
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.