Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

The 100: sezon 5, odcinek 2 – recenzja

The 100 nabiera wiatru w żagle. 5. sezon pokazuje dużo świeżości i dobry pomysł.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Zaskoczeniem 2. odcinka jest odejście od Clarke i  tego, co widzieliśmy w premierze 5. sezonu The 100. Teraz mamy pełne skupienie na bohaterach znajdujących się w bunkrze, który Clarke próbowała odkopać. Zatem mamy wydarzenia sprzed przeskoku w czasie i nawet równolegle pojawia się sytuacja z młodą bohaterką starającą się dostać do środka. To jednak nie jest nawet istotne, bo Octavia i inni stają przed ciekawszymi wyzwaniami.

Sytuacja w bunkrze z założenia wydaje się groźna i niebezpieczna, bo w końcu zamknięto tam wszystkie klany Ziemian, które nie pałają do siebie sympatią. Konflikty narastają szybko, gwałtownie i są zgubne w skutkach. Jakoś nie jestem zdziwiony, że zalążek walki wychodzi akurat ze strony ludzi ze stacji, którzy wyraźnie uważają, że są lepsi. Same motywacje niby są przekonujące, ale biorąc pod uwagę detale, nie wszystko gra, jak powinno. Czuć uproszczenie sytuacji ze strony prowodyrki, a przez to walka o przetrwanie gdzieś znika w tle. To mogło być ciekawsze i głębsze.

Istotnym wątkiem jest między innymi relacja Abby z Markusem. Twórcy poświęcili temu trochę czasu ekranowego, pozwalając zrozumieć rodzące się pomiędzy nimi napięcie. Na razie jest to raczej motyw dość zwyczajny, ale liczę, że po przeskoku w czasie nabierze znaczenia. Ważny jest też Jaha, który poświęca życie dla uratowania przyszłości. Niestety, ale nie przekonuje mnie to. Jego zranienie i ostateczna śmierć wydają się przekombinowane. Może gdyby wyraźnie ta rana była jakaś bardziej drastyczna, miałoby to większe sens. A tak czuć, że zostało to trochę wymuszone.

Octavia kradnie ten odcinek. Po raz kolejny jestem zaskoczony, jaką przemianę przeszła ta dziewczyna i jaką pracę aktorka w to włożyła. Pamiętam, jak na samym początku była stereotypową nastolatką, a teraz? Charyzmatyczna, twarda, świetna w walce i szalenie w tym przekonująca. Cała scena z „należycie do nas albo jesteście wrogami” potrafiło wywołać ciary na plecach. To wydaje się kluczowe dla rozwoju Octavii, która przemieni się w potężną przywódczynię Ziemian. Coś, co w kontekście konfliktu z przestępcami może mieć znaczenie. Oto niezwykle i kapitalne przedstawione narodziny Czerwonej Królowej, które świetnie obrazuje, jak cała była obryzgana krwią swoich wrogów.

The 100 trzyma poziom, wciąga i wywołuje większe emocje, niż mógłbym oczekiwać. Oby nadal twórcy raczyli nas dobrym pomysłem na rozwój historii.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Poznaj recenzenta

Adam Siennica
Zastępca redaktora naczelnego naEKRANIE,pl. Dziennikarz z zamiłowania. Fan Gwiezdnych Wojen od ponad 20 lat, wychowywał się na chińskim kung fu, kreskówkach i filmach z dużymi potworami. Nie stroni od żadnego gatunku w kinie i telewizji. Choć boi się oglądać horrory. Uwielbia efekciarskie superprodukcje, komedie z mądrym, uniwersalnym humorem i inteligentne kino. Najważniejsze w filmach i serialach są emocje. Prywatnie lubi fotografować i kolekcjonować gadżety ze Star Wars.

Najlepsze z 24h

Wielu autorów
0 -

Seriale słusznie skasowane

W ostatnich dniach w internecie, jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się zestawienia wyszczególniające produkcje…

Adam Siennica
0 -

Nowe seriale – jesień 2018. Zobacz…

Amerykańskie stacje ogłosiły nowe seriale, które zadebiutują w sezonie 2018/2019. W artykule przybliżę Wam poszczególne…

Paweł Krzystyniak
0 -

Pyrkon 2018 – relacja z poznańskiego…

W tym roku odbyła się kolejna, osiemnasta już edycja największej tego typu imprezy w Polsce,…

Adam Siennica
0 -

Pierwszy oficjalny opis fabuły Avengers 4

Nowy numer magazynu Licencing Global opublikował opis fabuły Avengers 4. Oto, czego mamy się spodziewać.

Adam Siennica
0 -

O czym jest nowy Predator? Znamy…

W końcu do sieci trafiają szczegół filmu Predator, który jesienią zadebiutuje w kinach. O czym…

Adam Siennica
0 -

Nowości na czerwiec 2018 w Netflix.…

Netflix rozkręca się z miesiąca na miesiąc, dodając coraz więcej kolejnych nowości do ofert platformy.…

Co o tym sądzisz?