Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
9/10

Transmetropolitan, tom 1 – recenzja komiksu

Pierwszy tom Transmetropolitan to jazda po bandzie bez trzymanki i wizja świata, w którym nie chcielibyśmy żyć… ale być może właśnie ku niemu zmierzamy.

Seria Transmetropolitan oryginalnie nie powstała na potrzeby inprintu Vertigo, ale idealnie wpasowuje się założenia serii, czyli prezentowanie bardziej złożonych, chciałoby się wręcz powiedzieć „dorosłych” serii. Losy Pająka Jeruzalema, niepokornego dziennikarza, idealnie wpasowują się w ten nurt, zarazem tworząc intrygującą (ale i przerażającą) wizję przyszłości, jak i oferując niepokojący komentarz do naszej rzeczywistości.

Gatunkowo można określić Transmetropolitan jako cyberpunk, z tradycyjną dla tego nurtu korporacyjno-układową, z technologizowaną i odhumanizowaną wizją przyszłości, w której większość z nas nie chciałaby się obudzić. I tu wkracza bohater, dziennikarz chłonący rzeczywistość wszystkimi zmysłami (także przy pomocy różnych substancji), poniekąd społecznego degenerata, a jednocześnie posiadającego mocne zasady i wizję jak powinno wyglądać społeczeństwo.

Poznajemy go jako zarośniętego samotnika w górach, ale gdy ponownie wraca do Miasta, wraca do niego życie – a my, wraz z nim, wręcz namacalnie czujemy wynaturzoną naturę miasta przyszłości. To świetny przewodnik, ale trzeba uważać, by nie podążyć za daleko za jego szaleństwem. Świetnie wykreowana postać, pełna kontrastów, a przez to jeszcze bardziej żywa i wiarygodna.

Oczami Pająka poznajemy świat przyszłości. Od zatłoczonych ulic po sektę modyfikującą się poprzez obce DNA, od skorumpowanych polityków po doświadczanie papki, jaką robi z naszych mózgów telewizja, od konwentu religijnego do wizytacji w strefach odtwarzających starożytne cywilizacje. W każdym z tych miejsc Pająk obnaża hipokryzję, pokazuje sprzeczności, głośno komentuje rzeczywistość… co oczywiście nie podoba się różnego rodzaju „władzom”.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

To bezkompromisowy komiks, dosadny, a miejscami wręcz wulgarny. A jednocześnie zaskakująco prawdziwy, poprzez pokazanie wynaturzonego świata przyszłości świetnie pokazujący co w otaczającej nas rzeczywistości jest nie tak i w jakim kierunku zmierza – i pamiętajmy przy tym, że powstał on 20 lat temu. O ile dalej zaszliśmy w drodze do szaleństwa, skoro już wtedy Warren Ellis dostrzegał jego symptomy?

W moim prywatnym rankingu spośród wydawanych właśnie przez Egmont serii z Vertigo Transmetropolitan plasuje się na czele, na równi z Kaznodzieją. To chyba wystarczająca wskazówka – czy jako rekomendacja, czy jako ostrzeżenie. To już musicie ocenić sami.

 

 

Poznaj recenzenta

Tymoteusz Wronka
Piszę o popkulturze, a przede wszystkim książkach i komiksach, już kilkanaście lat. Wyrosłem na fantastyce, ale obecnie chętnie sięgam po inne gatunki. Cenię przede wszystkim oryginalność, dobrze skonstruowanych bohaterów i wizję. Lubię dobrą rozrywkę, ale nie pogardzę też poważniejszymi produkcjami.

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

50 zwiastunów do obejrzenia w ten…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Norbert Zaskórski
-

Rozczarowani we Wrocławiu. Tak Netflix promuje…

W stolicy województwa dolnośląskiego pojawił się pewien, ciekawy rekwizyt promujący nowy serial platformy Netflix od…

Michalina Reda
-

Rosamund Pike odmówiła rozebrania się na…

Rosamund Pike wspomina swoje doświadczenie z castingu do roli w filmie o Jamesie Bondzie, gdzie…

Norbert Zaskórski
-

Serial Watchmen oficjalnie otrzymuje pełny sezon

Stacja HBO zamówiła pełny sezon nowej produkcji opartej na kultowym komiksie Alana Moore'a i Dave'a…

Michalina Reda
-

To 2 – James McAvoy kontuzjowany…

James McAvoy zmierzył się z Pennywise'em i... poległ. Aktor doznał kontuzji podczas kręcenia jednej ze…

Michalina Reda
-

Scenarzysta Fantastycznej Czwórki przeprasza za film

Po zawstydzonym reżyserze przyszedł czas na zawstydzonego scenarzystę. Jeremy Slater przeprasza fanów Marvela za film…

Co o tym sądzisz?