W tym roku około 5,3 miliarda telefonów komórkowych stanie się elektrośmieciami
Telefony komórkowe są wszechobecne w większości zakątków świata – jest ich około 16 miliardów. Z których prawie jedna trzecia ma być wycofana z użytku w tym roku, co budzi pewne obawy.
Telefony komórkowe są wszechobecne w większości zakątków świata – jest ich około 16 miliardów. Z których prawie jedna trzecia ma być wycofana z użytku w tym roku, co budzi pewne obawy.
Eksperci przewidują, że w 2022 roku swój żywot zakończy około 5,3 miliarda telefonów komórkowych. Ułożone płasko na sobie (zakładając, że każde urządzenie ma około 9 mm grubości), elektrośmieciowe telefony stworzyłyby wieżę wysoką na 50 000 km, czyli 120 razy wyższą niż orbita Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Szczyt wieży sięgnąłby 1/8 drogi na Księżyc.
Pomimo tego, że zawierają cenne materiały takie jak złoto, srebro, miedź i pallad, eksperci uważają, że większość wycofanych telefonów wyląduje w szufladach lub szafkach ze starociami. Te, które nie zostaną zachomikowane, prawdopodobnie trafią bezpośrednio do koszy na śmieci i skończą na wysypiskach lub w spalarniach.
Co ciekawe, telefony komórkowe znajdują się na czwartym miejscu wśród małych urządzeń elektrycznych i elektronicznych (EEE), które są najczęściej gromadzone przez konsumentów.
Według badań przeprowadzonych między czerwcem a wrześniem 2022 roku w 8 775 europejskich gospodarstwach domowych w sześciu krajach, przeciętne gospodarstwo domowe ma 74 urządzenia elektroniczne i elektryczne, w tym gadżety technologiczne, takie jak telefony i tablety, a także AGD jak toster czy suszarka do włosów. Średnio 13 z nich uważa się za przechowywane bez celu (dziewięć jest nieużywanych, a cztery są zepsute).
Pięć najważniejszych małych produktów EEE w Europie to:
- mały sprzęt elektroniczny i akcesoria (np. słuchawki, piloty)
- drobny sprzęt gospodarstwa domowego (np. zegary, żelazka)
- mały sprzęt informatyczny (np. zewnętrzne dyski twarde, routery, klawiatury, myszy)
- telefony komórkowe i smartfony
- drobny sprzęt kuchenny (np. tostery, roboty kuchenne, grille)
Większość respondentów (46 proc.) stwierdziła, że trzyma urządzenia, ponieważ uważa, że w przyszłości będą one ponownie wykorzystane. Inni (15 procent) powiedzieli, że zamierzają sprzedać lub oddać przechowywane przedmioty, a 13 procent stwierdziło, że mają one wartość sentymentalną lub mogą być coś warte w przyszłości (9 procent). Siedem procent respondentów stwierdziło, że nie wie, jak pozbyć się starych przedmiotów.
Źródło: Opracowanie własne/TechSpot/wee-forum.org
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1998, kończy 26 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 54 lat