Przeczytaj w weekend

Avengers: Endgame - fani przemontowali film. Wycięli feministyczne wątki

Avengers: Endgame to najpopularniejszy film roku. Fanowskie montaże są ostatnio coraz popularniejsze i to dotyczy też tej superprodukcji.

Avengers: Endgame to najpopularniejszy film roku. Fanowskie montaże są ostatnio coraz popularniejsze i to dotyczy też tej superprodukcji.

Adam Siennica
Adam Siennica
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Avengers: Endgame osiągnął niesamowity sukces i zebrał bardzo dobre opinie widzów oraz krytyków. Nie wszyscy jednak byli zachwyceni i są grupy odbiorców, którzy krytykowali niektóre wątki. To właśnie jeden z takich widzów odpowiada za nowy fanowski montaż.

Jak donosi portal NPR, autor tegoż montażu wyciął jego zdaniem wszystkie wątki feministyczne, czyli całą rolę Kapitan Marvel, interakcje Hawkeye'a z córką z początku filmu, scenę z superbohaterkami podczas bitwy oraz wszelkie przypadki, gdy mężczyźni się przytulają. Nie zapomniano też o Czarnej Panterze, którego rola została zminimalizowana, bo zdaniem autora, on nie jest tak ważny.

A dlaczego usunięto coś tak istotnego jak córka Hawkeye'a, która była ważna dla tego bohatera i jego motywacji? Autor tak to tłumaczy: Młode kobiety powinny uczyć się umiejętności zostania dobrymi żonami i matkami, a walkę pozostawić mężczyznom.

Suzanne Scott, profesor z uniwersytetu w Teksasie zajmująca się analizą filmu i mediów twierdzi w rozmowie z NPR, że to najnowszy przykład pewnego trendu. Podobny montaż powstał przy filmie Ostatni Jedi, gdzie również usunięto wątki kobiet.

- To jest skrajnie niezrozumiałe. By to zrobić, trzeba wyciąć spory kawałek historii, który sprawia, że narracja jest spójna - wyjaśnia profesor.

Źródło: NPR.org / zdjęcie główne; materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV