Europejskie Nagrody Filmowe także dla seriali. Oto pierwszy zwycięzca

Europejskie Nagrody Filmowe zyskały nową kategorię - będzie ona przyznawana twórcom seriali. Poznaliśmy już laureata tegorocznej edycji.

Europejskie Nagrody Filmowe zyskały nową kategorię - będzie ona przyznawana twórcom seriali. Poznaliśmy już laureata tegorocznej edycji.

Całkiem niedawno Europejska Akademia Filmowa (EFA) ogłosiła listę tytułów, które będą ubiegać się o Europejskie Nagrody Filmowe 2019 - o statuetki zawalczą więc m.in. polskie Kler, Obywatel Jones i Wilkołak, a z pełnym zestawieniem zapoznacie się w tym miejscu. Akademicy najwyraźniej postanowili pójść z duchem czasu i wprowadzić zupełnie nową kategorię za Najlepsze Europejskie Osiągnięcie w Serialu Fabularnym. Przewodnicząca zarządu EFA Agnieszka Holland tak tłumaczy taki obrót spraw:

Dla młodszych pokoleń seriale są dużo bardziej popularnym formatem niż filmy wyświetlane w kinach, więc jeśli chcemy pozostać istotni dla naszych odbiorców, EFA potrzebuje to odzwierciedlić. 

W odróżnieniu od pozostałych kategorii ta związana z serialami nie ma nominacji - pierwszymi laureatami zostali twórcy niemieckiej produkcji Babylon Berlin. Uhonorowano ich za "pasjonujące kinowe widowisko" i "precyzyjne oddanie społecznych i politycznych realiów Berlina lat 20.". 

Statuetkę w czasie zaplanowanej na 7 grudnia ceremonii wręczenia tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych odbiorą Achim von Borries, Henk Handloegten i Tom Tykwer

Źródło: europeanfilmawards.eu / zdjęcie główne: Sky1

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV