iPadOS - iPad doczekał się własnego systemu operacyjnego

Inżynierowie Apple w końcu przestali udawać, że iPady to tylko większe iPhone’y. Najnowsza aktualizacja znacząco zwiększa funkcjonalność tych urządzeń.

Inżynierowie Apple w końcu przestali udawać, że iPady to tylko większe iPhone’y. Najnowsza aktualizacja znacząco zwiększa funkcjonalność tych urządzeń.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  iPadOS 

iPady nie bez powodu uważane są za jedne z najlepszych tabletów na świecie. Działają niezwykle szybko, dają dostęp do szeregu najpotrzebniejszych aplikacji i doskonale sprawdzają się w rękach profesjonalistów. Przynajmniej tych, którzy do pełni szczęścia potrzebują jedynie rysika i dotykowego ekranu.

Nie da się ukryć, że tablety od Apple dotychczas nie były aż tak otwarte na użytkownika jak sprzęty z Windowsem bądź Androidem na pokładzie. Na szczęście podczas konferencji WWDC 2019 firma w końcu przyznała, że popełniono błąd ograniczając pewne funkcjonalności tych urządzeń. Nie powiedziano tego oczywiście wprost, ale prezentacja tabletowego systemu operacyjnego zbudowanego w oparciu o klasycznego iOS-a pośrednio o tym świadczy. Mimo iż iPadOS nie wprowadza żadnych rewolucyjnych funkcji w skali całego rynku, to przeprowadzi totalną rewolucję w ekosystemie Apple.

Zacznijmy od tego, że wraz z aktualizacją iOS 13 dla iPada użytkownicy będą mogli skorzystać z myszki w ramach AssistiveTouch. Tak, po latach ignorowania tych peryferiów inżynierowie Apple w końcu przyznali, że wsparcie dla komputerowych gryzoni może ułatwić korzystanie z iPadów. A to nie jedyne sprzęty, z którymi wkrótce polubią się tablety z Cupertino.

W niedalekiej przyszłości iPady pozwolą w pełni zarządzać przechowywanymi plikami. Oznacza to, że będziemy mogli wykorzystać przestrzeń dyskową tak, jak chcemy. Pliki pobierane z Safari zapiszemy już nie tylko na iCloud Drive, lecz także w folderach w pamięci urządzenia. Dokładnie tak, jak od dziesiątek lat robimy to na klasycznych komputerach. Co więcej, sprzęt dogada się również z klasycznymi pamięciami USB.

Na tym nie kończą się jednak innowacje od Apple. Firma wprowadzi też nowy, ciemny motyw kolorystycznych, ułatwi zarządzanie aplikacjami działającymi w tle, doda pływającą klawiaturę i pozwoli instalować dodatkowe fonty. Wisienką na torcie będzie zaś znaczna poprawa responsywności rysika – opóźnienie Pencila w nowym systemie skróci się z 20 do 9 ms.

Niestety, na te zmiany przyjdzie nam jeszcze chwile poczekać. iPadOS w pierwszej kolejności trafi do deweloperów, a publiczne betatesty rozpoczną się pod koniec miesiąca. Wersja finalna zadebiutuje na jesieni, czyli prawdopodobnie podczas konferencji, na której poznamy nowe iPhone’y.

Źródło: Apple

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV