Mowa ptaków - o tym filmie będziemy długo debatować. Zobacz zwiastun

W sieci pojawił się zwiastun filmu Mowa ptaków, produkcji, która jeszcze przed swoją premierą wywołała wiele kontrowersji.

W sieci pojawił się zwiastun filmu Mowa ptaków, produkcji, która jeszcze przed swoją premierą wywołała wiele kontrowersji.

Piotr Piskozub
Piotr Piskozub

Mowa ptaków to film, wokół którego jeszcze przed oficjalną premierą powstało wiele kontrowersji. Przypomnijmy, że początkowo zadecydowano o tym, iż nie zostanie on wyświetlony w ramach konkursu głównego Festiwalu w Gdyni - zmiana na tym polu nastąpiła dopiero po protestach ze strony środowiska filmowego. Intryguje również powszechny odbiór produkcji; z pierwszych recenzji możemy wywnioskować, że mamy tu do czynienia z ekranową historią, o której będziemy długo dyskutować. 

Jej reżyser, Xawery Żuławski, zdecydował się bowiem w bezkompromisowy sposób przenieść na ekran scenariusz, który tuż przed swoją śmiercią przekazał mu jego ojciec, Andrzej. Przytoczenie opisu fabuły jest zadaniem niezwykle trudnym, bowiem Mowa ptaków jest tak filmem, jak i oryginalnym doświadczeniem kinowym. Centralną dla niego postacią staje się etyk, polonista i niespełniony pisarz, Marian (Sebastian Fabijański), który po wyrzuceniu ze szkoły postanawia wraz z bratem stworzyć przebój muzyczny - jego unikalna wędrówka doprowadzi go w końcu do domu swojego ojca, Gustawa (Daniel Olbrychski). Reżyser produkcji z jednej więc strony szkicuje pejzaż współczesnej Polski i Polaków, z drugiej zaś stawia pytania o naturę sztuki i formę artystycznej ekspresji.

Zobaczcie zwiastun:

Mowę ptaków w polskich kinach będziecie mogli oglądać od 27 września. 

Źródło: YouTube / zdjęcie główne: Velvet Spoon/Metro Films/Polski Instytut Sztuki Filmowej

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV