Odkryto najjaśniejszą egzoplanetę. Jest jak kosmiczne lustro i nie powinna istnieć
Egzoplaneta LTT9779 b to najjaśniejszy ze wszystkich znanych ludzkości obiektów tego typu. Według naukowców nigdy nie powinna powstać.
Egzoplaneta LTT9779 b to najjaśniejszy ze wszystkich znanych ludzkości obiektów tego typu. Według naukowców nigdy nie powinna powstać.
W 2020 roku dzięki danym zebranym przez należący do NASA teleskop kosmiczny TESS i funkcjonujący pod nadzorem Europejskiego Obserwatorium Południowego spektrometr HARPS znaleziono oddaloną od Ziemi o 264 lata świetlne egzoplanetę LTT9779 b. W ostatnim czasie przyglądała się jej sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie Cheops, która dokonała przełomowych odkryć związanych z analizowanym obiektem. Okazuje się bowiem, że jest on najjaśniejszą egzoplanetą w historii badań astronomicznych; jej atmosfera działa jak swoiste lustro.
Metaliczne chmury i krople deszczu z tytanu
LTT9779 b okrąża macierzystą gwiazdę w czasie zaledwie 19 godzin - zwrócona w jej stronę część powierzchni egzoplanety nagrzewa się do niebotycznej temperatury 2 tys. stopni Celsjusza. W tych iście piekielnych warunkach nie powinny powstać ani chmury złożone z wody, ani te zbudowane z jakichkolwiek metali. A jednak badany obiekt absolutnie zdumiał naukowców, gdy okazało się, że w jego atmosferze znajdują się metaliczne chmury - ich podstawowym budulcem są silikaty, te same, które widzimy w piasku czy szkle, jak również mieszanka metali z tytanem na czele.
To właśnie ten fakt sprawia, że atmosfera LTT9779 b zamieniła się w kosmiczne zwierciadło, odbijające rekordowe 80% światła padające na jej powierzchnię. Dla porównania: Wenus odbija ok. 75% światła słonecznego, Ziemia - 30%. Z pomocą w wyobrażeniu sobie tego świata przychodzi nam James Jenkins z chilijskiego Uniwersytetu Diego Portalesa:
Jeszcze bardziej pomoże nam przygotowana przez ESA animacja:
Egzoplaneta LTT9779 b - wizualizacja
Planeta, która nigdy nie powinna powstać
Na tym jednak nie koniec niespodzianek związanych z LTT9779 b. Jej rozmiar i temperatura sprawiły, że obiekt ten zaklasyfikowano do nowo utworzonej kategorii tzw. ultragorących Neptunów - jego masa jest 1,7 razy większa niż w przypadku lodowego olbrzyma z Układu Słonecznego, promień natomiast 1,2 razy większy. Naukowcy jeszcze nigdy nie znaleźli planety tej wielkości, która krążyłaby tak blisko swojej gwiazdy; jak do tej pory byli to wyłącznie przedstawiciele tzw. gorących Jowiszów bądź skaliste egzoplanety mniejsze niż dwa promienie Ziemi. Vivien Parmentier z francuskiego Obserwatorium w Côte d’Azur stwierdza dosadnie:
Wszystko wskazuje na to, że w przetrwaniu atmosfery LTT9779 b pomogły właśnie krążące w niej metaliczne chmury, które sprawiły, iż planeta i sama jej atmosfera stały się ciężkie i trudne do zniszczenia.
Cheops to pierwsza z trzech sond ESA, które skupią się na badaniu egzoplanet. W 2026 roku dołączy do niej Plato, mający docelowo analizować obiekty znajdujące się w ekosferach gwiazd, natomiast 3 lata później przeznaczony do badania atmosfer Ariel.
Źródło: ESA
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1974, kończy 50 lat