Największe studia filmowe pozwane za zbyt częsty recykling muzyki
Amerykańska Federacja Muzyków pozywa hollywoodzkie wytwórnie filmowe za recykling znanych motywów muzycznych.
Amerykańska Federacja Muzyków pozywa hollywoodzkie wytwórnie filmowe za recykling znanych motywów muzycznych.
Doskonale wiemy, że muzyka z filmu czy serialu jest niezwykle istotnym elementem danej produkcji, a często zdarza się, że jakiś motyw muzyczny jest tak chwytliwy i popularny, że w różnych celach (np. parodii czy oddania hołdu) używa się go w innych projektach. Amerykańska Federacja Muzyków uważa, że wytwórnie pozwalają sobie w ostatnich latach na takie zabiegi zbyt często i łamią warunki umowy zawarte ze związkiem zawodowym reprezentującym profesjonalnych muzyków w USA i Kanadzie.
Największe studia - Sony, Paramount Pictures, Twentieth Century Fox, Universal, Disney i Warner Bros. - zostały pozwane przez AFM za zbyt częsty recykling istniejącej wcześniej muzyki. Federacja twierdzi, że dany soundtrack jest stworzony pod konkretny tekst kultury (film czy serial) i używanie go w innych przypadkach powinno być zabronione.
Czytaj także: Kinowe Uniwersum Transformers – będzie prequel na Cybertronie?
Organizacja zawarła w pozwie szereg opisanych powyżej działań wytwórni. Na przykład w filmie "This Means War" wykorzystano 1 minutę i 10 sekund muzyki z "Titanic", a 47 sekund muzyki z filmu "Die Hard" i 30 sekund z "The Bourne Identity" pojawiło się w jednym z odcinków serialu "The Office (US)". 18 sekund z kultowej produkcji "Jaws" usłyszeliśmy natomiast w komedii "Little Fockers", 33 sekundy muzyki z "Cast Away" użyto w "Bridesmaids", a 35 sekund z "Battle for Planet of the Apes" wykorzystano w "Argo".
Ważną kwestią jest tutaj też pewien kruczek prawny, który zezwala studiom na wykorzystanie klipów z istniejącej muzyki filmowej nie przekraczających 2 minut, o ile zostaną wniesione odpowiednie opłaty. Te reguły nie są jednak zbyt klarowne i giganci mogą wykorzystać je na swoją korzyść. Pozew ma raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości. Przed Amerykańską Federacją Muzyków trudna sądowa batalia (o ile do niej dojdzie), a w przypadku powodzenia, może dojść do niemałych zawirowań w świecie muzyki filmowej.
Źródło: THR.com / cinemablend.com / zdjęcie: mat. prasowe
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat