Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Paszporty Polityki 2016 przyznane

Wczoraj odbyła się gala nagród kulturalnych przyznawanych przez tygodnik Polityka. Paszporty Polityki są obecnie przyznawane w 7 kategoriach, a sama nagroda istnieje od 1993 roku.

Gala odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Paszporty Polityki zostały przyznane po raz 23.  W 2016 roku otrzymali je następujący twórcy:

W kategorii Film wyróżniony został Magnus von Horn (szwedzki reżyser mieszkający w Polsce i absolwent łódzkiej Filmówki) za obraz Intruz, najlepszy debiut ostatnich sezonów. Ponadto nominowali byli Karolina Bielawska i Kuba Czekaj.

Ewelina Marciniak została wyróżniona w kategorii Teatr. W uzasadnieniu wymieniono pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru, a także przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru. Paszport otrzymała przede wszystkim za rolę w Morfinie z Teatru Śląskiego w Katowicach – brawurowej adaptacji powieści Szczepana Twardocha, z graną na żywo muzyką stylizowaną na kabarety międzywojnia. Nominowani byli także Dominika Knapik i Justyna Wasilewska.

Za Sztuki Wizualne Paszport Polityki otrzymał warszawski malarz i artysta Tymek Borowski – za nieustanne poszukiwanie nowych, oryginalnych sposobów komunikowania się z widzem oraz błyskotliwe prace mądrze wpisujące się w społeczny i kulturowy dyskurs. Nominowani byli Piotr Łakomy i Honorata Martin.

W kategorii Muzyka Poważna nagrodę otrzymał Marcin Świątkiewicz – klawesynista, obecnie wykładowca na katowickiej Akademii Muzycznej. Doceniono jego wrażliwość i muzyczną erudycję, błyskotliwe interpretacje i wszechstronność, która pozwala mu zarówno być wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie. Nominowani byli także Krzysztof Książek i Barbara Kinga Majewska.

Kuba Ziołek otrzymał wyróżnienie w kategorii Muzyka Popularna za wyjątkowe, autorskie i zawsze rozpoznawalne podejście do muzyki z kręgu rocka, folku czy elektroniki oraz niebywałą pracowitość, konsekwencję i talent w łączeniu różnych muzycznych środowisk. Szczególnie doceniono jego album Zamknęły się oczy ziemi. O Paszport Polityki ubiegali się w tym roku także Błażej Król i Raphael Rogiński.

W kategorii Literatura laur zagarnął Łukasz Orbitowski (autor kilkunastu powieści, głównie z pogranicza prozy obyczajowej, fantastyki i horroru) za książkę Inna dusza będącą doskonałym połączeniem powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej. To także precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła. Nominowani byli także Weronika Murek i Andrzej Muszyński.

Ponadto za Kreatora Kultury w 2016 r. uznany został Zespół studia CD Projekt RED, przede wszystkim za twórcze wykorzystanie bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego i stworzenie z Wiedźmina wielkiej marki w świecie gier.

Źródło: polityka.pl

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Poznaj najdroższe seriale telewizyjne w historii.…

Chcemy przedstawić Wam listę najdroższych seriali telewizyjnych w historii - w zestawieniu nie brakuje zaskoczeń.

Adam Siennica
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – oficjalne plakaty…

Avengers: Koniec gry rozkręca swoją promocję. Widowisko MCU doczekało się oficjalnych plakatów superbohaterów.

Piotr Piskozub
-

Czekając na Avengers: Koniec gry –…

Fani MCU zastanawiają się, jak w filmie Avengers: Koniec gry swoją obecność zaznaczy Hulk. To…

Adam Siennica
-

Templariusze: sezon 2, odcinek 1 –…

Templariusze kontynuują opowiadaną historię w 2. sezonie. Oceniam, jak odcinek wprowadza do nowej serii.

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Wszystko wskazuje na to, że aktualny czas trwania został już ustalony przez Disneya i Marvela.…

-

Właściciele serwisu Kinomaniak.tv otrzymali wyroki w…

Na portalu Wyborcza.pl pojawiły się informacje dotyczące wyroku, który otrzymali twórcy serwisu z pirackimi treściami,…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.