Paszporty Polityki 2016 przyznane

Wczoraj odbyła się gala nagród kulturalnych przyznawanych przez tygodnik Polityka. Paszporty Polityki są obecnie przyznawane w 7 kategoriach, a sama nagroda istnieje od 1993 roku.

Wczoraj odbyła się gala nagród kulturalnych przyznawanych przez tygodnik Polityka. Paszporty Polityki są obecnie przyznawane w 7 kategoriach, a sama nagroda istnieje od 1993 roku.

Gala odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Paszporty Polityki zostały przyznane po raz 23.  W 2016 roku otrzymali je następujący twórcy:

W kategorii Film wyróżniony został Magnus von Horn (szwedzki reżyser mieszkający w Polsce i absolwent łódzkiej Filmówki) za obraz Efterskalv, najlepszy debiut ostatnich sezonów. Ponadto nominowali byli Karolina Bielawska i Kuba Czekaj.

Ewelina Marciniak została wyróżniona w kategorii Teatr. W uzasadnieniu wymieniono pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru, a także przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru. Paszport otrzymała przede wszystkim za rolę w Morfinie z Teatru Śląskiego w Katowicach – brawurowej adaptacji Morfina Szczepana Twardocha, z graną na żywo muzyką stylizowaną na kabarety międzywojnia. Nominowani byli także Dominika Knapik i Justyna Wasilewska.

Za Sztuki Wizualne Paszport Polityki otrzymał warszawski malarz i artysta Tymek Borowski - za nieustanne poszukiwanie nowych, oryginalnych sposobów komunikowania się z widzem oraz błyskotliwe prace mądrze wpisujące się w społeczny i kulturowy dyskurs. Nominowani byli Piotr Łakomy i Honorata Martin.

W kategorii Muzyka Poważna nagrodę otrzymał Marcin Świątkiewicz - klawesynista, obecnie wykładowca na katowickiej Akademii Muzycznej. Doceniono jego wrażliwość i muzyczną erudycję, błyskotliwe interpretacje i wszechstronność, która pozwala mu zarówno być wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie. Nominowani byli także Krzysztof Książek i Barbara Kinga Majewska.

Kuba Ziołek otrzymał wyróżnienie w kategorii Muzyka Popularna za wyjątkowe, autorskie i zawsze rozpoznawalne podejście do muzyki z kręgu rocka, folku czy elektroniki oraz niebywałą pracowitość, konsekwencję i talent w łączeniu różnych muzycznych środowisk. Szczególnie doceniono jego album Zamknęły się oczy ziemi. O Paszport Polityki ubiegali się w tym roku także Błażej Król i Raphael Rogiński.

W kategorii Literatura laur zagarnął Łukasz Orbitowski (autor kilkunastu powieści, głównie z pogranicza prozy obyczajowej, fantastyki i horroru) za książkę Inna dusza będącą doskonałym połączeniem powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej. To także precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła. Nominowani byli także Weronika Murek i Andrzej Muszyński.

Ponadto za Kreatora Kultury w 2016 r. uznany został Zespół studia CD Projekt RED, przede wszystkim za twórcze wykorzystanie bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego i stworzenie z The Witcher wielkiej marki w świecie gier.

Źródło: polityka.pl

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV