SKAM: przeczytaj fragment oryginalnego scenariusza serialu

Już w przyszłym tygodniu ukaże się pierwsza książka z oryginalnymi scenariuszami do serialu SKAM. Mamy dla was do przeczytania jej fragment.

Już w przyszłym tygodniu ukaże się pierwsza książka z oryginalnymi scenariuszami do serialu SKAM. Mamy dla was do przeczytania jej fragment.

Tymoteusz Wronka
Tymoteusz Wronka

Książka SKAM Sezon 1: Eva trafi do sprzedaży w najbliższy wtorek, czyli 4 czerwca. Książka Julie Andem zawiera scenariusze pierwszego sezonu SKAM w formie, w jakiej zostały napisane latem i jesienią 2015 roku.

Dom Wydawniczy Rebis planuje w tym roku wydać scenariusze do czterech sezonów serialu. Poniżej możecie przeczytać fragment zapowiedzianej książki w tłumaczeniu Karoliny Drozdowskiej.

Odcinek 1 tydzień 39

wtorek 22 września godz. 14.32       film       tytuł: nasza wina

SCENA 1

LOKACJA: PLENER SZKOLNE PODWÓRKO

WYSTĘPUJĄ: Eva i Jonas, Isak, Sara, Ingrid, Vilde, Chris, załoga Ładnych Dziewczyn

REKWIZYTY: Plecaki, wypracowanie Jonasa, wypracowanie Isaka

JONAS czyta (Z OFFU):

Globalna mentalność coraz mocniej skręca w stronę wolnego handlu i liberalizmu rynkowego –

MONTAŻ FILMÓW KRĘCONYCH KOMÓRKĄ (głos Jonasa w tle):

Następujące jeden po drugim fragmenty filmów kręconych komórką przedstawiające SARĘ, INGRID i EVĘ, które wdzięczą się do aparatu, wygłupiają i dobrze bawią. Następujące jeden po drugim obrazy idylli. Drzewa, trawa, smoothie, kwiat –

JONAS czyta (Z OFFU):

Jego apostołowie walczą o swobodny przepływ towarów, równe prawa, dobrobyt i bogactwo. Świat pełen możliwości, świat, w którym spełnić się może każde marzenie. Brzmi to fantastycznie. I jest fantastyczne, ale dla bardzo małego odsetka wszystkich z nas. Bo dla wielkiej ubogiej większości, dla więcej niż połowy ludności tego świata, system kapitalistyczny oznacza tylko jedno: śmierć i cierpienie.

MONTAŻ FILMÓW KRĘCONYCH KOMÓRKĄ (przyspiesza coraz bardziej aż do planszy z tytułem):

– Młodzież, która tańczy, twerkuje, pozuje do aparatu, zdjęcia z insta jedno po drugim, niewyraźne filmy kręcone komórką przedstawiające imprezujących nastolatków, zmieniające się urywki przesyconego seksem teledysku, młodzież, która śpiewa, screeny z Facebooka, pijani młodzi ludzie na ulicach, wrzaski, pijaństwo.

JONAS czyta (Z OFFU):

Na co dzień żyjemy w beztrosce, marnotrawiąc dobra użytkowe i pochłaniając fast foody, co wpędza nas w otyłość i inne choroby, tymczasem ubodzy mieszkańcy tej ziemi harują w fabrykach przypominających kolonie karne. Ich wynagrodzenie obniżane jest do minimum, godziny pracy – rozciągane w nieskończoność. Związki zawodowe nie mogą działać, a warunki pracy są nie do wytrzymania.

Więc zanim zaczniemy wznosić wiwaty na cześć wolności, bogactwa i festiwalu konsumpcji, pomyślmy o jednym: Że nasze patologicznie konsumpcyjne społeczeństwo stoi na barkach wycieńczonych uprawiaczy kawy z Peru, ubieramy się w pot i łzy importowane z Chin, pochłaniamy tanie jedzenie wyprodukowane w Indiach przez pracujące za grosze dzieci.

PLANSZA Z TYTUŁEM: SKAM

ODGŁOS Z OFFU: EVA klaszcze.

EVA i JONAS siedzą na ławce/schodach na szkolnym podwórzu. Jonas trzyma w rękach wypracowanie, które napisał. Tytuł: „Nasza wina”.

EVA: Świetne!

JONAS zadowolony: Myślisz, że powinienem raczej napisać „warunki pracy są nieludzkie”?

EVA: Nie, myślę, że jest dobrze tak, jak jest.

JONAS próbując wymusić więcej komplementów: Masz może jakieś inne sugestie?

EVA nie chce wyjść na głupią, więc próbuje coś wymyślić.

EVA: Może zmień to z pochłanianiem fast foodów. Bo piszesz o tym dwa razy z rzędu.

JONAS zerka zdezorientowany na swój tekst i zaczyna go czytać po cichu.

JONAS nie chcąc przyjąć krytyki: Nie, najpierw piszę, że marnotrawimy dobra użytkowe, a potem, że pochłaniamy fast foody. Zresztą o to przecież chodzi, używam powtórzenia jako zabiegu estetycznego, dla podkreślenia moich argumentów.

Na podwórze wychodzi grupa dziewczyn, w tym SARA, INGRID, VILDE i CHRIS.

EVA: Ok.

EVA dostrzega dziewczyny i ogarnia ją stres, ale próbuje się zachowywać jak gdyby nigdy nic.

JONAS: – Ale tak poza tym to co myślisz o całości?

EVA rozkojarzona: Bardzo dobre, mądre.

JONAS zauważa, że EVA jest skupiona na czym innym i odwraca się, by sprawdzić, co to takiego. Dostrzega mijającą ich grupkę dziewczyn. EVA za nimi spogląda. JONAS patrzy na nią z troską. Poprawia jej włosy i chce ją pocałować, ale w tej samej chwili podchodzi do nich od tyłu ISAK i wsuwa między ich twarze arkusz z wypracowaniem lub w inny sposób przeszkadza w pocałunku. IMPRO REAKCJA

ISAK siada obok EVY i macha arkuszem.

ISAK z dumą: 5!

JONAS pokazuje mu swoje wypracowanie z oceną 5+.

ISAK: Eva, a ty co dostałaś?

EVA: Nie chcę o tym rozmawiać.

IMPRO: ISAK próbuje to z niej wyciągnąć. EVA w końcu przyznaje, że dostała 4–. Chłopcy się z tego śmieją. JONAS próbuje ją pocieszyć, flirtuje, mówi, że dziewczyna ma wiele innych mocnych stron. Przecież z tyloma rzeczami doskonale sobie radzi. Zaczyna je wymieniać, mówiąc, że EVA doskonale potrafi myć sama zęby, doskonale potrafi sama się ubrać itd. EVA się śmieje, całuje go, wydają się zakochani. ISAK zaczyna się niecierpliwić

ISAK: Spadamy?

JONAS zaczyna wstawać: Tak.

EVA zdezorientowana: Gdzie idziecie?

JONAS: Do Eliasa. Później do ciebie zadzwonię.

JONAS kilka razy całuje EVĘ, ISAK czeka na niego niecierpliwie.

JONAS i ISAK oddalają się, EVA zostaje sama, spoglądając za chłopcami w szerokim, pustym kadrze. Wstaje i odchodzi w inną stronę.

Strony:

Źródło: Rebis / fot. Rebis

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV