Szczegóły lipcowej ramówki National Geographic Channel
Tajemnice Egiptu, historia Pokolenia X, powiązania między kolekcjonerami sztuki i ISIS - to tylko niektóre programowe propozycje National Geographic Channel na lipiec.
Tajemnice Egiptu, historia Pokolenia X, powiązania między kolekcjonerami sztuki i ISIS - to tylko niektóre programowe propozycje National Geographic Channel na lipiec.
Pokolenie X: świat to za mało (X: The Generation That Changed The World)
Premiery w każdą niedzielę, od 31 lipca, o godz. 21:30.
(6x60 min.)
Czas ponownie odpalić wehikuł czasu! Tym razem prześledzimy wszystkie najważniejsze wydarzenia, jakie miały wpływ na ukształtowanie się pokolenia X – ludzi urodzonych w latach 1961-1981. Każdy z epizodów poświęcony będzie określonemu aspektowi życia, przedstawi również największe osiągnięcia tej grupy. Dowiemy się, w jaki sposób rozwój technologii – począwszy od kieszonkowego kalkulatora aż po narodziny Google’a - przewroty społeczne i polityczne czy powstanie kultury masowej, zmieniły ich codzienność. W jaki sposób na nowo zdefiniowali pojęcie rodziny, a także sposób postrzegania osób odmiennej rasy czy podejście do praw kobiet. W programie zobaczymy wywiady z przedstawicielami pokolenia X, wśród których warto wymienić choćby Courtney Love, Sarę Palin, Kevina Smitha czy Juliana Assange’a.
Explorer: Zabytki we krwi (Explorer: Looting aka Blood Antiquities)
Premiera w poniedziałek, 4 lipca, o godz. 22:00.
(1x60 min.)
Egipskie grobowce, antyki z Angkoru, ruiny miast Majów, a nawet relikty z okresu II wojny światowej często stają się obiektami grabieży. Szabrownictwo nie jest niczym nowym - istnieje tak długo, jak sama sztuka. Rabusiami są zazwyczaj pojedynczy ludzie lub grupy, które próbują szybko się wzbogacić albo organizacje reżimowe poszukujące źródeł finansowania. Nabywcy są bardzo różni - począwszy od bogatych kolekcjonerów sztuki, poprzez znane domy aukcyjne - aż po muzea. ISIS poszło o krok dalej i wyznacza nowe reguły tej gry. Grabieże syryjskich zabytków zaczynają stawać się jednym z głównych źródeł finansowania ich działalności i podstawą propagandy. Aktywności te przyczyniają się do gwałtownego niszczenia dziedzictwa narodowego Syrii, i co ważniejsze, zaczynają przenikać do publicznej świadomości bez napiętnowania. Kupcy z Europy i Ameryki pomagają finansować najbardziej niebezpieczną i okrutną organizację terrorystyczną naszych czasów. Dokument Explorer: Zabytki we krwi odsłoni newralgiczne miejsca świata sztuki, w którym złupione kosztowności niejednokrotnie stawały się źródłem finansowania grup przestępczych i aktów terroryzmu.
Egipt - strażnicy skarbów (Egypt's Treasure Guardians aka Guardians of Ancient Egypt)
Premiera w poniedziałek, 11 lipca, o godz. 22:00.
(1x60 min.)
Egipt jest miejscem kryjącym najcenniejsze skarby archeologiczne na Ziemi. Historia tego kraju budzi jednak nie tylko zachwyt, ale również napawa lękiem. Bogactwa krainy faraonów stały się przyczyną rozwoju „przemysłu” archeologicznego na ogromną skalę. Tysiące badaczy z różnych zakątków świata przyjeżdżało tu w poszukiwaniu nowych zdobyczy, dziesiątki tysięcy rekrutów zaciągało się do służb mundurowych i porządkowych celem zachowania oraz ochrony starożytnych artefaktów i monumentów. Egipt, w czasach swojej świetności, przyciągał miliony turystów z całego świata, spragnionych widoku potężnych piramid, grobowców i monumentalnych świątyń. W 2011 roku wszystko się zmieniło... Rewolucja narodowa pogrążyła Egipt w chaosie. Turyści zniknęli, szabrownicy zrabowali drogocenne przedmioty, a państwu zaczęło brakować pieniędzy na ochronę liczącego tysiące lat dziedzictwa. Na horyzoncie pojawiło się jednak światełko nadziei na lepsze jutro. Egiptolog, Tarek Tawfik, stanął na czele projektu mającego na celu budowę największego światowego muzeum, które stałoby się kolejnym ważnym symbolem Egiptu. Wraz z grupą badaczy chce przywrócić dawną świetność tej kulturze i tchnąć w nią nowe życie.
Explorer: Bitwa o Wirungę (Explorer: Battle for Virunga)
Premiera w poniedziałek, 25 lipca, o godz. 22:00.
(1x60 min.)
Park Narodowy Wirunga, założony w 1925 roku, jest najstarszym tego typu obszarem w Afryce. Położony we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, jest domem dla wielu rzadkich gatunków zwierząt, takich jak goryle górskie czy słonie leśne. Rozległy teren parku obejmuje ośnieżone góry, wulkany, mokradła, a także Jezioro Edwarda. Pomimo tego, że Park Narodowy Wirunga został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO w 1979 roku, cały czas trwa walka o zachowanie jego naturalnych bogactw. Nieustanny konflikt między jego obrońcami a tymi, którzy chcą go eksploatować m.in. kłusownikami czy handlarzami węglem drzewnym, zagraża nie tylko bezpieczeństwu ludzi i zwierząt, ale ma również wpływ na jego dalsze przetrwanie.
Życie pierwotnych (The Great Human Race)
Premiery w każdą niedzielę, od 31 lipca, o godz. 17:00
(10x60 min.)
Miliony lat temu nasi przodkowie zasiedlili surowe i niedostępne wcześniej obszary Ziemi. Przez kolejne millennia opierali się suszom i zlodowaceniom, nie tylko po to, by przetrwać, ale po to, by stać się dominującym gatunkiem na naszej planecie. Czy możemy dokonać tego ponownie? Archeolog Bill Schindler oraz ekspertka survivalowa Cat Bigney, postanowili podjąć wyzwanie i żyć tak, jak najbardziej prymitywni przedstawiciele rodzaju ludzkiego. Podążając wzdłuż globu, stawiają czoła tym samym wyzwaniom i ograniczeniom, z którymi niegdyś musieli sobie poradzić nasi praprzodkowie. Próbują przetrwać, wykorzystując narzędzia dostępne ludziom w danym okresie historii. Wszystko po to, by znaleźć odpowiedź na pytanie, czy współczesny człowiek nadal posiada wszystkie te cechy oraz umiejętności, które były potrzebne, by rodzaj ludzki mógł przetrwać i zdominować glob?
Źródło: informacja prasowa / fot. główne Darlow Smithson Produtions
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat