Sztuczna inteligencja przerobi zdjęcie twarzy na mangowy rysunek

Popularność coslayerów to najlepszy dowód na to, że niektórzy ludzie chcieliby zamienić się w postaci z mangi bądź anime. Nowa sztuczna inteligencja urzeczywistnia to marzenie.

Popularność coslayerów to najlepszy dowód na to, że niektórzy ludzie chcieliby zamienić się w postaci z mangi bądź anime. Nowa sztuczna inteligencja urzeczywistnia to marzenie.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski

W dobie dynamicznego rozwoju technologii sztucznej inteligencji kwestią czasu było powstanie oprogramowania, które zamieni nas w mangowych bohaterów. Skoro napisano już aplikacje do postarzania ludzi czy generowania twarzy od zera, przerobienie fotografii tak, aby przypominała japońską sztukę rysunku, nie powinno być zbyt trudne.

Realizacji tego zadania podjęła się grupa południowokoreańskich inżynierów z firmy NCSoft. Zaprojektowana przez nich sztuczna inteligencja wykorzystuje technologię generatywnych sieci kontradyktoryjnych , aby przerobić selfie na mangowy wizerunek. W ramach prac badawczych opracowano algorytm U-GAT-IT, który ma za zadanie niejako przetłumaczyć fotografię na nowy język artystycznego wyrazu. Tym, co wyróżnia to oprogramowanie na tle konkurencyjnych rozwiązań jest fakt, że skupia się przede wszystkim na tym, aby jak najwierniej odwzorować kluczowe elementy finalnego obrazu. Algorytm analizuje przede wszystkim wygląd oczu oraz uszu, na dalszy plan odsuwając pozostałe elementy twarzy.

nullZdjęcie: NCsoft, arxiv.org

Końcowe rezultaty działania algorytmu od NCSoft widać w drugiej kolumnie zdjęcia. Skupienie się głównie na przetworzeniu najważniejszych elementów zdjęcia źródłowego pozwoliło lepiej odwzorować owal twarzy oraz prawidłowo uchwycić jej proporcje. Konkurencyjne algorytmy, które próbowały precyzyjnie przetworzyć każdy element zdjęcia, często generowały artefakty zniekształcające końcowy obraz.

Choć nowy algorytm nie działa perfekcyjnie, rezultaty jego pracy są więcej niż zadowalające. Potrafi nie tylko dość wiernie przetłumaczyć zdjęcie na mangowy język artystyczny, jest także w stanie symulować kilka stylów graficznych. Jeśli narzędzia tego typu upowszechnią się, w przyszłości mogą zostać wykorzystane m.in. w branży growej, z której wywodzi się NCSoft, twórcy takich produkcji jak Aion, Lineage II czy Guild Wars 2. Deweloperzy mogliby wykorzystywać taką sztuczną inteligencję do błyskawicznego generowania wizerunków nowych bohaterów.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: NCsoft, arxiv.org

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV