„Agent Carter” 01×01-02 – odwołania do komiksów
Przyglądamy się odniesieniom do komiksu w 1. i 2. odcinku 1. sezonu serialu "Agent Carter". Uwaga, opisane niżej postacie i wydarzenia wymagają upoważnienia na poziomie siódmym.
Autor: Marek Wasiński
Przyglądamy się odniesieniom do komiksu w 1. i 2. odcinku 1. sezonu serialu "Agent Carter". Uwaga, opisane niżej postacie i wydarzenia wymagają upoważnienia na poziomie siódmym.
Autor: Marek Wasiński
Podczas gdy agenci T.A.R.C.Z.Y. mają wolne (aż do marca), do akcji wkracza agentka Carter - i robi to we wspaniałym stylu, rozszerzając uniwersum Marvela o mniej znane historie z czasów po zakończeniu II wojny światowej. Akcja serialu rozgrywa się po zakończeniu wydarzeń z filmu "Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie" i przed krótkometrażowym "Marvel One-Shot: Agent Carter", więc odświeżmy sobie nieco pamięć przed rozpoczęciem odkrywania tajemnic "Agent Carter".
Rok po zaginięciu Kapitana Ameryki Peggy pracuje w biurze SSR (Strategicznej Rezerwy Naukowej) pod dowództwem kapitana Johna Flynna. W trakcie swojego pierwszego zadania własnoręcznie pokonała wrogich agentów posiadających Zodiak. Bezpośrednio po tym zajściu zostaje ona zrekrutowana przez Howarda Starka i generała Phillipsa do prowadzenia T.A.R.C.Z.Y.
Już w krótkim metrażu wykorzystano komiksowe źródło. W rysunkowym świecie Marvela przedmiot o nazwie Zodiac Key to potężny obiekt nieznanego pochodzenia, który daje jego właścicielowi niezwykłe psioniczne moce. W komiksach często trafiał on w ręce wrogów Nicka Fury'ego, a po raz pierwszy pojawił się już w 1. numerze "Nick Fury, Agent of S.H.I.E.L.D." z 1968 roku.
[video-browser playlist="649912" suggest=""]
Sam odcinek zaczyna się sceną ukazującą lądowanie Kapitana Ameryki w lodowatych wodach Arktyki. Zarazem mamy potwierdzenie tego, że Howard Stark, ojciec późniejszego Iron Mana, jest ścigany pod podejrzeniem zdrady kraju za sprzedaż swojej technologii. Peggy zostaje nam przedstawiona w kolorach bieli, czerwieni i błękitu, co kontrastuje z szarością pracujących kobiet Nowego Jorku, a jednocześnie czyni z niej swego rodzaju następczynię Kapitana Ameryki.
[image-browser playlist="649930" suggest=""]
Peggy pracuje w New York Bell Co. - firmie telekomunikacyjnej - a przynajmniej daje wszystkim w to uwierzyć, gdyż jest to przykrywka dla tajnej bazy SSR. Co ciekawe, drugi sezon "Agentów T.A.R.C.Z.Y." jak do tej pory bardzo mocno sugerował, że siedziba naszych bohaterów – Plac Zabaw (The Playground) – znajduje się w miejscu dawnej bazy agentki Carter. Czyżby siedziba agencji Coulsona rzeczywiście znajdowała się na Manhattanie?
[image-browser playlist="649931" suggest=""]
Następnie zostają nam przedstawieni współpracownicy Peggy, którzy zdają się nie zauważać niezwykłych umiejętności swojej koleżanki. Tak więc mamy agenta Thompsona, weterana walk na Pacyfiku, który nie boi się pobrudzić sobie rąk, oraz jego idiotycznego pomocnika, agenta Raya Krzemińskiego. Szefem placówki jest niejaki Dooley, który - jak większość mężczyzn w serialu - okazuje się być szowinistą, wierzącym, że miejsce kobiet jest w biurze, a nie w terenie. Nawiązania do agenta Thompsona można szukać w postaci Eugene'a Thompsona, lepiej znanego jako Sekretny Mściciel Agent Venom. Z kolei Roger Dooley w świecie komiksów to niewiele znaczący agent T.A.R.C.Z.Y., który pojawił się jedynie w jednej z historii o She-Hulk.
[image-browser playlist="649936" suggest=""]
Jest również raczej sympatyczny agent Daniel Sousa, który stracił nogę podczas wojny. Jego postać przywołuje na myśl Freda Davisa, który w trakcie wojny współpracował z Kapitanem. Po zakończeniu konfliktu służył on przez krótki czas jako Bucky. Rolę Barnesa wypełniał do czasu, gdy sam doznał urazu i jego noga już nigdy nie była w pełni sprawna. W latach 40. służył w organizacjach będących poprzednikami T.A.R.C.Z.Y., pracując z Betty Ross (nie mylić z Elizabeth Ross, córką generała Rossa z "Hulka"), znaną jako Betsy Ross lub Golden Girl, którą śmiało można nazwać komiksowym wcieleniem agentki Carter.
[image-browser playlist="649932" suggest=""]
Wracając jednak do Howarda Starka - zostaje on przesłuchany przez komisję na czele z kongresmenem Websterem, ale sprytnie unika odpowiedzi na pytania polityka (może to nieco przypominać przesłuchanie Tony'ego Starka w filmie "Iron Man 2"). Stark przyznaje za to agentce Carter, że stworzył wiele „złych dzieci” - wynalazków zbyt niebezpiecznych, by ktokolwiek mógł z nich skorzystać, a które zostały skradzione przez nieznanych sprawców. Prosi więc agentkę o odnalezienie sprawców i oczyszczenie jego imienia.
W tym momencie poznajemy kolejną ważną postać w serialu, a dla wielu pewnie i w całym uniwersum Marvela, a mianowicie lokaja zwanego Edwin Jarvis. Fani na pewno kojarzą nazwisko Jarvisa jako sztuczną inteligencję służącą Tony'emu Starkowi w potrzebie. Niemniej Edwin Jarvis pojawił się już w 59. numerze "Tales of Suspense, vol. 1" jako kamerdyner Starka. Pojawiał się on w serialu animowanym z 1966 roku, a nie tak dawno również w filmie animowanym "Ostateczni Mściciele".
[image-browser playlist="649933" suggest=""]
Zgodnie z sugestią Jarvisa Peggy szuka pomocy u jednego z współpracowników Howarda Starka. Jest nim dr Anton Vanko - nie kto inny, ale ojciec Ivana Vanko z "Iron Mana 2". W filmie Vanko twierdzi, że to jego ojcu powinno się przypisywać stworzenie reaktora łukowego, a Howard Stark zrujnował życie Antona. Zobaczymy, czy serial rozwinie ten wątek, ale samo nawiązanie do historii przedstawionej w drugiej części kinowych przygód Iron Mana stanowi niewątpliwie ukłon w stronę wiernych fanów uniwersum Marvela.
[image-browser playlist="649934" suggest=""]
Vanko tłumaczy agentce, że nitroamina została stworzona na podstawie promieniowania vita. To właśnie ono stanowiło kluczowy składnik serum superżołnierza, dzięki któremu narodził się Kapitan Ameryka. Agentka rusza za tropem i trafia do Rafinerii Czerwonego Haka (Red Hook Refinery), należącej do firmy Roxxon Oil. W komiksach Korporacja Energetyczna Roxxon stanowiła często ból głowy dla herosów, a pierwszy raz pojawiła się na łamach 180. numeru "Captain America" z 1974 roku. W kinowym uniwersum neon firmy pojawił się w tle podczas finałowej walki Iron Mana z Iron Mongerem.
[image-browser playlist="649935" suggest=""]
Na miejscu agentka Carter dowiaduje się o istnieniu Leeta Brannisa – osoby, która rzekomo była w posiadaniu skradzionej Starkowi bomby. Brannis, który jest pozbawiony możliwości mówienia i porozumiewa się jedynie przy pomocy specjalnego mikrofonu, stwierdza, że pracuje dla Lewiatana. W komiksach Lewiatan to sowiecki odpowiednik HYDRY, który po raz pierwszy pojawia się na łamach serii "Secret Warriors". I w tym momencie "Agent Carter" symbolicznie łączy się ze swoim starszym rodzeństwem, czyli "Agentami T.A.R.C.Z.Y.". W "Secret Warriors" niejednokrotnie pojawiały się bowiem takie postacie jak Daniel Whitehall (znany tam jako Kraken) i Daisy Johnson (którą w kinowym uniwersum Marvela jest Skye).
Druga część premiery przygód agentki Carter przynosi nam mniej nawiązań do świata Marvela niż pierwsza, ale fani Domu Pomysłów wciąż będą zadowoleni. Postać grana przez Hayley Atwell nigdy nie miała swojej komiksowej serii, a lata 40. były znacznie mniej eksplorowane niż teraźniejszość. Niemniej scenarzyści w pełni korzystają z rysunkowego pierwowzoru kreowanego przez siebie uniwersum.
W "Agent Carter" niejednokrotnie słyszymy radiowy program o przygodach Kapitana Ameryki. Audycja sponsorowana jest przez przedsiębiorstwo Roxxon. W latach 40. ubiegłego wieku w świecie Marvela rzeczywiście istniały audycje radiowe poświęcone Kapitanowi Ameryce, które w swobodny sposób korzystały ze źródła, przedstawiając przygody Kapitana. Program przedstawia fikcyjne perypetie Kapitana Ameryki i Oddziału Wyjących Komandosów, którzy ciągle ratują przed nazistami pielęgniarkę Betty Carver.
[video-browser playlist="649943" suggest=""]
Po wszystkim agentka wprowadza się do Hotelu Griffith, w którym dzieli dach nad głową z zaprzyjaźnioną kelnerką Angie, dziewczyną o imieniu Sarah, piosenkarką Evelyn oraz Mary, sekretarką pracującą w firmie Goodman, Kurtzberg & Holliway. Najbardziej zapaleni fani świata Marvela zapewne stanęli na baczność po usłyszeniu nazwy firmy prawniczej. Goodman, Lieber, Kurtzberg & Holliway to firma, w której przez jakiś czas pracowała She-Hulk, a trzech członków nosi nazwiska ojców założycieli Marvela: Martina Goodmana, Stanleya "Stana Lee" Liebera, Jacoba "Jacka Kirby'ego" Kurtzberga.
Jaka przyszłość czeka tytułową agentkę Carter? Dwa premierowe odcinki pokazały zaledwie kilka dni czy tygodni z jej życia. Jako że serial osadzony jest w większym uniwersum (w którym akcja dodatkowo toczy się 70 lat później), już teraz wiemy co nieco o przyszłości Peggy. To zaś sprawia, że czekamy na rzeczy, które prędzej czy później będą musiały się wydarzyć.
Wbrew przypuszczeniom niektórych premiera serialu nie zakończyła się wydarzeniami znanymi z krótkometrażowej "Agent Carter". Peggy wykonuje co prawda tajne misje, ale jej pracodawcą wciąż jest SSR, nie T.A.R.C.Z.A., a to właśnie do tej ostatniej organizacji bohaterka awansowała w finale wspomnianego Marvel One Shot. Akcja serialu ABC toczy się więc jeszcze przed nim lub też - jak twierdzą sami twórcy - w jego trakcie. Na to ostatnie może wskazywać użycie w jednej ze scen ujęcia Peggy wykopującej mężczyznę przez okno pochodzące właśnie z "Agent Carter". Z drugiej strony umieszczenie finałowej walki z krótkometrażówki przed wydarzeniami z pierwszych dwóch odcinków serialu tworzy więcej problemów, niż ich rozwiązuje. Lepiej uznać to chyba za niedopatrzenie twórców i czekać na wyraźniejsze powiązanie dwóch produkcji.
[video-browser playlist="649914" suggest=""]
Z kolei w filmie "Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz" widzimy scenę, w której agentka Carter zidentyfikowana jako agentka SSR opowiada o tym, jak Kapitan uratował podczas wojny człowieka, który później został jej mężem. Będący w muzeum poświęconemu jego własnej osobie Kapitan odkrywa, że Peggy miała co najmniej dwójkę dzieci i była założycielką T.A.R.C.Z.Y. Marvel będzie musiał zatem połączyć serial nie tylko z wydarzeniami z krótkometrażowego "Agent Carter", ale także sequela "Kapitana Ameryki". Pytanie brzmi, czy stanie się to już w kolejnych 6 odcinkach.
W dwugodzinnej premierze nie brakowało odniesień do komiksów, co jedynie zaostrza apetyt fanów na kolejne odsłony. Fakt, że będzie ich tak niewiele, to wrażenie zaś potęguje. Którą jeszcze znaną z komiksów twarz zobaczymy? Kim lub czym okaże się tajemniczy Lewiatan? Na razie pozostaje czekać na kolejny odcinek i - jak po każdym z nich - szukać rozwiązań przedstawionych w serialu tajemnic.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1952, kończy 72 lat