„Almost Human” kontra klasyka SF
W serialu z Karlem Urbanem w roli głównej nie brakuje odwołań do klasyki kina science fiction. Pierwszy odcinek Almost Human będzie można zobaczyć dziś w AXN o 22:00.
W serialu z Karlem Urbanem w roli głównej nie brakuje odwołań do klasyki kina science fiction. Pierwszy odcinek Almost Human będzie można zobaczyć dziś w AXN o 22:00.
W niedalekiej przyszłości przestępczość rośnie. By stawić jej czoła, służby policyjne sięgają po nowy sposób walki – każdemu funkcjonariuszowi zostaje przydzielony partner w postaci androida. Almost Human, serial wyprodukowany przez amerykańską stację FOX, choć nie jest remakiem i nie wykorzystuje znanego już wcześniej konceptu, mocno czerpie z dziedzictwa kina. By John Kennex i Dorian mogli pojawić się ekranie, najpierw kilka innych produkcji musiało przetrzeć szlaki.
Czytaj więcej: Recenzja pierwszych dwóch odcinków "Almost Human"
Każdy miłośnik X muzy na hasło "android" reaguje. myśląc o filmie Blade Runner. W przypadku Almost Human jest to założenie podwójnie słuszne, bo nie tylko mamy do czynienia z humanoidalnymi robotami, ale twórcy wyraźnie się na produkcji Ridleya Scotta wzorowali. Zresztą sami nigdy tego specjalnie nie ukrywali. Jeszcze przed światową premierą serialu J.H. Wyman swój projekt opisywał dziennikarzom następująco: "Wyobraźcie sobie, że w »Łowcy androidów« Rutger Hauer i Harrison Ford byli partnerami, wtedy zrozumiecie zamysł serialu".
[image-browser playlist="582080" suggest=""]
Replikanci z filmu Scotta do złudzenia przypominają androidy klasy DRN. Zarówno jedni, jak i drudzy posiadają uczucia, dzięki czemu zachowują się niemal jak ludzie. Gdyby więc Dorian znalazł się w Los Angeles przyszłości, stałby się kolejnym po Royu Battym celem Ricka Deckarda.
Choć estetycznie Almost Human bliżej do cyberpunku niż do neo-noir, nie sposób też nie zauważyć wizualnych odniesień do Łowcy androidów.
[image-browser playlist="582081" suggest=""]
Skąpana w deszczu i pełna neonów slumsowa dzielnica Koln Avenue District przypomina Miasto Aniołów z roku 2019.
[image-browser playlist="582082" suggest=""]
Znajomo wyglądają też serialowe parasole. Ich podświetlenie wygląda bardzo podobnie do tego, jakie widzieliśmy w filmie z 1982 roku.
[image-browser playlist="582083" suggest=""]
W 2. odcinku, zatytułowanym "Skin", twórcy ponownie mrugają okiem w stronę widza. Sebastian Jones i Charlene spotykają się bowiem w Deckard Gardens Hotel. Jones, słynny naukowiec i założyciel Orillian Sapients, firmy zajmującej się seksrobotami, nie otrzymał od scenarzystów swojego imienia przypadkowo. To rzecz jasna odniesienie do J.F. Sebastiana, specjalisty od genetyki, który w produkcji Scotta przygarnia Pris. Dworzec CityRail, który nieraz odwiedzają bohaterowie, mieści się zaś przy Pris Avenue.
W centrum miasta można w jednym z odcinków dostrzec potężny billboard i widniejącą na nim Azjatkę. Podobna reklama pojawiła się w filmie Scotta.
[image-browser playlist="582084" suggest=""]
W świecie Almost Human przewija się też korporacja Shaw IRC oraz stojący na jej czele Lorenzo Shaw. I znów, wybór nazwiska nie wydaje się być dziełem przypadku. Jednym z producentów Łowcy androidów był słynny biznesmen z Hongkongu, Run Run Shaw.
[image-browser playlist="582085" suggest=""]
Wreszcie za odwołanie można uznać także pierwsze sekundy premierowego odcinka. Widzimy tam napisy wprowadzające widza w świat, który za chwilę zobaczy. Choć rzecz jasna nie jest to coś, co wymyślił i pioniersko zastosował Scott, napisy opisujące rzeczywistość z Łowcy androidów są jednymi z najbardziej znanych w historii kina.
[image-browser playlist="582086" suggest=""]
Trwa akcja policyjna. Funkcjonariusze wpadają w zasadzkę przygotowaną przez przestępców. Detektyw, który jest głównym bohaterem, zostaje poważnie ranny w wyniku wybuchu. Brzmi znajomo? Tak zaczyna się nie tylko Almost Human, ale także stary, dobry RoboCop.
Oczywiście Kennex nie zostaje pół człowiekiem, pół maszyną, a otrzymuje jedynie bioniczną nogę. Na tym podobieństwa do RoboCopa się kończą… a do Ja, robot zaczynają. Detektyw z Chicago o twarzy Willa Smitha również musiał sobie radzić ze sztuczną kończyną – w jego wypadku była to jednak ręka.
[image-browser playlist="582087" suggest=""]
W pilocie Kennex próbuje sobie przypomnieć przebieg zakończonej porażką akcji, będąc jednocześnie podłączony do maszyny. Jest w tym trochę Pamięci absolutnej.
[image-browser playlist="582088" suggest=""]
"Boring conversation anyway" (ang. "To i tak nie była ciekawa rozmowa") – takie zdanie możemy usłyszeć z ust Kennexa, kiedy ten kończy rozmowę z kapitan Maldonado. Podobnych słów użył już kiedyś Harrison Ford, choć nie jako Rick Decker, ale Han Solo.
Seria robotów, z której pochodzi Dorian, określona została jako DRN. Tę samą nazwę kodową noszą przeciwnicy tytułowego bohatera w kultowej serii gier "Mega Man". Nie trzeba dodawać, że wszyscy są robotami.
[image-browser playlist="582089" suggest=""]
W świecie Almost Human wyraźnie widać też różnice między ludźmi a androidami. Ci pierwsi mają bardziej naturalny wygląd - ich włosy zdarzają się być w nieładzie, a na twarzy często pojawia się pot i kurz. Z kolei ci drudzy zawsze prezentują się perfekcyjnie, co ma potęgować ich sztuczność. To rozwiązanie zastosował wcześniej Steven Spielberg w filmie A.I. Sztuczna Inteligencja (tam jednak charakteryzacja podkreślająca nienaturalność androidów osiąga ekstremum).
[image-browser playlist="582090" suggest=""]
Pięknem imponuje też grupa ludzi znana jako Chromes, czyli osoby genetycznie "podrasowane". Są oni zmodyfikowani od urodzenia, by mieć atrakcyjny wygląd, wysoką inteligencję i wysoką odporność na choroby. Skąd ten pomysł? Źródeł można szukać w produkcji Gattaca z Ethanem Hawke i Umą Thurman w rolach głównych, przedstawiającej świat, w którym manipulacje genetyczne są już na porządku dziennym.
[image-browser playlist="582091" suggest=""]
Nie sposób pominąć też charakterystycznych kolorowych przebłysków i flar znanych ze Star Treka. Ich obecność to oczywiście sprawka pełniącego obowiązki producenta wykonawczego J.J. Abramsa. Tego odwołania w Almost Human można było być pewnym na długo przed premierą.
[image-browser playlist="582092" suggest=""]
Almost Human dziś o 22:00 w AXN.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat