Bunt maszyn na ekranie – najciekawsze filmy
Kino science fiction często prezentowało futurystyczne wizje, w których maszyny buntują się przeciwko ludzkości, nabierając samoświadomości.
Kino science fiction często prezentowało futurystyczne wizje, w których maszyny buntują się przeciwko ludzkości, nabierając samoświadomości.
Resident Evil
Nie da się ukryć, że najwięcej buntujących się maszyn w kinie to właśnie superkomputery, które nabierały świadomości i kreowały rzeczywistość. Podobna rzecz ma się z Czerwoną Królową, która wizualnie wyglądała jak hologram małej dziewczynki. W rzeczywistości w pierwszym filmie serii doprowadzała do zabijania ludzi wbrew temu, do czego została stworzona.
Ex Machina
Ava, w którą brawurowo wciela się Alicia Vikander, jest androidem. Wygląda to mniej więcej tak, że stopniowo dojrzewała, nabierała świadomości tego, kim jest, i zaczęła podejmować decyzje zgubne dla ludzi. Ostateczny bunt Avy pokazuje, że przekracza granice pomiędzy byciem zniewoloną maszyną a istotą, która chce wolności. Oszukuje ludzi i wygrywa. Dobre kino, które zadaje wiele interesujących pytań.
2001: A Space Odyssey
Film, który po raz pierwszy pokazał działanie maszyny będącej komputerem na niespotykaną skalę. Mowa tutaj o postaci Hala. Miał on za zadanie nadzorować i pomagać ludziom podczas wyprawy na Jowisza. Koniec końców doszło do buntu, w którym stawka była wysoka.
Westworld
Kultowy film Michaela Crichtona, na podstawie którego HBO stworzyło serial pod tym samym tytułem. Fabuła rozgrywa się w futurystycznym parku udającym Dziki Zachód, w którym "pracują" androidy. Dochodzi do usterki doprowadzającej do buntu maszyn, które zaczynają zabijać ludzi. To dość ogólny opis tego, co się dzieje, bo sama historia jest opowiedziana w sposób ciekawy i nieoczywisty. Warto poznać, by potem móc porównać z serialem.
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat