Dziś urodziny Lary Croft. Przegląd gier z serii Tomb Raider
14 lutego to nie tylko Walentynki, to również urodziny Lary Croft, jednej z najpopularniejszych bohaterek w historii gier wideo. Słynna pani archeolog, zgodnie z pierwszą częścią serii, miała urodzić się w 1968 roku, jednak późniejszy reboot serii zdecydowanie odmłodził tę postać, zmieniając jej rok urodzin na 1992.
14 lutego to nie tylko Walentynki, to również urodziny Lary Croft, jednej z najpopularniejszych bohaterek w historii gier wideo. Słynna pani archeolog, zgodnie z pierwszą częścią serii, miała urodzić się w 1968 roku, jednak późniejszy reboot serii zdecydowanie odmłodził tę postać, zmieniając jej rok urodzin na 1992.
Tomb Raider: Legend (2006)
Wydane w 2006 roku Tomb Raider: Legend to kolejna duża rewolucja w serii, a zarazem jej pierwszy reboot. Rolę deweloperów przejęło studio Crystal Dynamics (wcześniejsze odsłony tworzyło studio Core Design). Uwspółcześniona oprawa audiowizualna i sterowanie sprawiają, że nawet dziś w tytuł ten można grać z przyjemnością. Na uwagę zasługują też bardzo zróżnicowane lokacje – trafiamy tutaj między innymi do Peru i Japonii, gdzie mierzymy się z kolejnymi wyzwaniami – zarówno logicznymi, zręcznościowymi, jak i scenami akcji. Doceniono również oprawę dźwiękową, za którą kompozytor Troels Folmann otrzymał nagrodę BAFTA.
Tomb Raider: Anniversary (2007)
Rok 2007 nie przyniósł bezpośredniej kontynuacji Legend. Zamiast tego na rynek trafia gra z podtytułem Anniversary będąca remakiem pierwszej części przygód Lary Croft, przygotowanym od kompletnych podstaw. Produkcja oferowała ładniejszą oprawę audiowizualną, a także współczesne sterowanie bazujące na tym z Legend. Nie zabrakło tu również dodatkowej zawartości, której zabrakło w oryginale – m.in. dodatkowych lokacji, zagadek czy strojów.
Tomb Raider: Underworld (2008)
Underworld to nie tylko kolejna zmiana klimatu – główna bohaterka poszukuje artefaktów związanych z mitologią nordycką – ale również sporo zmian w zakresie samej rozgrywki, w tym rewolucyjny system „dual target”, pozwalający na celowanie do dwóch przeciwników jednocześnie. Znacznie rozbudowano też mechanikę walki wręcz, a także wprowadzenie linki z hakiem, która służyła do różnych zadań. Ta odsłona była również pierwszym poważnym krokiem w stronę mniej liniowej rozgrywki, oferując zdecydowanie większą swobodę niż poprzedniczki.
Tomb Raider (2013)
Po 5 latach przerwy Lara Croft powróciła w kolejnym reboocie serii, tym razem wprowadzającym jeszcze większe zmiany. Główna bohaterka nie jest tutaj pewną siebie panią archeolog, ale młodą dziewczyną, która dopiero marzy o wielkiej karierze i odkryciach. Los sprawia, że w wyniku katastrofy morskiej trafia ona na wyspę, która skrywa mroczne tajemnice i niebezpieczny kult. Mamy tutaj więc do czynienia z typowym origin story, dzięki czemu mamy szansę zaobserwować jak zmienia się młoda Brytyjka. Rozgrywka uległa ogromnym zmianom – gra oferuje duże, otwarte lokacje i większy nacisk na sekwencje zręcznościowe oraz walkę. Nie zabrakło tu jednak również zagadek (ich ilość jest jednak nieporównywalnie mniejsza niż wcześniej) oraz ukrytych notatek i przedmiotów, które pozwalają lepiej zrozumieć przedstawioną w grze historię.
Rise of the Tomb Raider (2015)
Dwa lata później na konsole i pecety trafia Rise of the Tomb Raider , bezpośrednia kontynuacja gry z 2013 roku, w której tym razem trafiamy na Syberię, a także stajemy do walki z tajemniczą organizacją o nazwie Trójca. Rozwinięto tutaj pewne elementy rozgrywki, w tym system wytwarzania przedmiotów i ulepszania broni. Gra spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem przez graczy, chociaż nie obyło się bez pewnych kontrowersji związanych z czasową wyłącznością tej produkcji dla konsoli Xbox One. Rise of the Tomb Raider pojawiło się na PlayStation 4 niemal rok po premierze wersji na urządzenie Microsoftu.
Spin-offy i gry mobilne
Podstawowa, główna seria to nie wszystko, co czeka na miłośników cyklu Tomb Raider. W latach 2000, 2001 i 2002 na konsolach GameBoy Color, a następnie GameBoy Advance pojawiły się trzy gry mobilne, oferujące uproszczoną rozgrywkę, ale nadal zbliżoną do odsłon z większych urządzeń. Również tutaj rozwiązywaliśmy zagadki i mierzyliśmy się ze zręcznościowymi wyzwaniami.
W roku 2010 ukazała się nastawiona przede wszystkim na kooperację (zarówno lokalną, jak i przez sieć) gra Lara Croft and the Guardian of Light, w której akcję prezentowano w rzucie izometrycznym. Cztery lata później na rynek trafiła kontynuacja – Lara Croft and the Temple of Osiris, która w największym skrócie oferowała jeszcze więcej tego samego.
Ogromna popularność serii przyczyniła się również do powstania dwóch gier na platformy mobilne. W maju 2015 roku na urządzenia z systemami Android i iOS trafiło Tomb Raider: Relic Run, łączące kultowa bohaterkę oraz formułę endless runner – Lara Croft sama biegnie naprzód, zaś naszym zadaniem jest unikanie pułapek i różnego rodzaju zagrożeń znajdujących się na trasie i dotarcie jak najdalej. W sierpniu tego samego roku pojawiło się również Lara Croft GO – będące nietypowym połączeniem gry turowej i logicznej, w którym naszym zadaniem jest przeprowadzanie bohaterki pomiędzy kolejnymi etapami, unikając niebezpieczeństw.
- 1
- 2 (current)
Źródło: fot. Square Enix
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat