Inne orientacje seksualne w komiksach Marvela
W ostatnich miesiącach głośno jest o innych orientacjach seksualnych w komiksach Marvela. Nie jest to jednak nowość, bo zróżnicowania postaci pod tym kątem towarzyszy czytelnikom już od jakiegoś czasu.
W ostatnich miesiącach głośno jest o innych orientacjach seksualnych w komiksach Marvela. Nie jest to jednak nowość, bo zróżnicowania postaci pod tym kątem towarzyszy czytelnikom już od jakiegoś czasu.
Uniwersum Marvela pod wieloma względami przypomina nasz współczesny świat. Bohaterowie żyją na Ziemi znajdującej się w Układzie Słonecznym. Zamieszkują te same państwa (w większości USA) co obywatele naszej Ziemi. Oczywiście zdarzają się różnice, takie jak chociażby europejskie państwo Dr. Dooma, Latveria, czy afrykańska Wakanda, ale w większości jest to nasz świat. Bohaterowie Marvela reprezentują także bardzo liczne wyznania i kultury. Także, podobnie jak w naszym świecie, superbohaterowie różnią się pod względami orientacji seksualnych. I podobnie jak w naszym świecie, jest to tematem wielu sporów i kontrowersji.
Marvel od lat zwiększa różnorodność swoich bohaterów. Dzięki podróżom Iron Fista mogliśmy śledzić kulturę Dalekiego Wschodu, Daredevil czy Nightcrawler zagłębiają się w kwestie chrześcijaństwa, a niedawno młoda muzułmanka Kamala Khan oczarowała czytelników swoimi barwnymi historiami. Podobnie jest w przypadku orientacji seksualnej - Marvel stara się wprowadzać coraz bardziej urozmaiconych bohaterów. To proces o tyle ciekawy, że pozwala nam, przedstawicielom różnych kultur, wyznań i orientacji, poznać świat i perspektywy bohaterów, które mogą być dla nas zupełnie obce, jednocześnie dalej bawiąc opowieściami o superherosach. Śledząc ich losy, odkrywamy, że stają oni przed dylematami i problemami, o których nigdy byśmy nie pomyśleli, a czasem wręcz odwrotnie - nie sądziliśmy, że nasze problemy mogą ich także dotyczyć.
Zaledwie kilka dni temu Marvel ogłosił biseksualnego Herculesa w swoich komiksach. Nie jest to wyjątek. Dla osób zainteresowanych tematem przygotowaliśmy zestawienie kilku ciekawych bohaterów o orientacji innej niż heteroseksualna.
Northstar
Jean-Paul Beaubier to były członek kanadyjskiej grupy superbohaterów/mutanów Alpha Flight. Podobnie jak jego bliźniacza siostra, Aurora, Northstar jest jedną z najszybszych postaci uniwersum Marvela. W połączeniu z możliwością latania czyni go to niesamowicie potężnym superbohaterem. Pomimo faktu, że technicznie nigdy nie zrezygnował z członkostwa w Alpha Flight (które kilkukrotnie już rozpadało się i reformowało), Northstar jest dzisiaj stałym członkiem X-Men i razem z resztą dorosłych mutantów opiekuje się młodym pokoleniem w Instytucie Jean Grey.
Jako pierwszy homoseksualny superbohater nie miał on łatwo. Pomimo faktu, że jego twórca, John Byrne, od początku planował wyraźnie podkreślić orientację Northstara, to niestety lata 80., a przede wszystkim ówczesny szef Marvela nie byli skłonni publikować otwarcie homoseksualnej postaci. Dlatego przez wiele lat pojawiały się jedynie przesłanki co do preferencji Northstara, np. brak zainteresowania kobietami. Dopiero trzynaście lat od powstania postaci inny już pisarz, Scott Lobdell, dostał pozwolenie na włożenie w usta Jean-Paula słów "Jestem gejem". Dwadzieścia lat później Northstar przełamał kolejną barierę, biorąc homoseksualny ślub ze swym narzeczonym, Kyle'em Jinadu.
Mystique
Wielu fanów nie zdaje sobie sprawy, że jedna z najpopularniejszych przeciwniczek drużyny X-Men przez wiele lat wychowywała Rogue razem ze swoją partnerką, Destiny. Przez lata wielokrotnie sugerowano, że związek Raven Darkholme aka Mystique z Destiny był natury romantycznej. Razem nie tylko wychowywały młodą dziewczynę, ale też przejęły dowodzenie nad Braterstwem Złych Mutantów pod nieobecność Magneto. Szczególnie mocno zaakcentowano ich relacje w niedawnej sadze "Wolverines", gdzie Mystique była gotowa poświęcić wszystko i wszystkich, aby przywrócić do życia swą ukochaną.
Co ciekawe, Mystique przez wiele lat żyła u boku bogatego niemieckiego barona Christana Wagnera jako jego małżonka. Jednakże w tym czasie uwiódł ją starożytny demon-mutant o imieniu Azazel. Swemu kochankowi urodziła synka, jednakże przez podejrzenia męża, a także demoniczny wygląd dziecka Raven musiała zbiec z kraju, porzucając niemowlę. Pomimo tragicznego początku młodzian wyrósł na jednego z najpopularniejszych członków X-Men, Nightcrawlera.
Wiccan i Hulkling
Po załamaniu psychicznym Scarlet Witch, które doprowadziło do rozpadu Avengers, w miejsce powstałej pustki pojawiła się kolejna drużyna. Młodzi bohaterowie nazwali się Young Avengers i aby uczcić swych poprzedników, przybrali pseudonimy i kostiumy przypominające oryginalną grupę. Wiccan, czarodziej o dość niestabilnych mocach, nie tylko przypominał Scarlet Witch, ale jak się później okazało, był reinkarnacją jej nieżyjącego (choć było to dużo bardziej skomplikowane) syna. Zaklęcia Wiccana działają w szczególnie ciekawy sposób. Wiccan bez przerwy powtarza swoje życzenie, np. "chciałbymabynastuniebyło", a następnie w jakiejś formie zostaje ono spełnione (w tym przypadku - drużyna się teleportuje). Podobnie jednak jak w przypadku matki, czary te są dość chaotyczne i nieprzewidywalne. Ciekawe jest też jego przeznaczenie. Ma on zostać Demiurgiem, czyli władcą całej magii, który na nowo zdefiniuje jej prawa.
Miłością życia Wiccana jest Teddy Altman aka Hulkling. Chłopak nie miał łatwego życia od momentu, kiedy odkrył swe pochodzenie. Jest on dzieckiem Skrulla i Kree, czyli dwóch ras, które są ze sobą w stanie wojny od setek tysięcy lat. Co więcej, jego rodzice nie byli byle żołnierzami - to księżniczka Skrulli i najsławniejszy bohater Kree, Kapitan Mar-vell. Ze względu na swoje dziedzictwo Hulkling jest uważany przez część Skrulli za zbawcę, który ma poprowadzić ich naród do chwały. Niestety Kree, podobnie jak fanatycy Skrulli, uważają chłopaka za zagrożenie, dlatego wielokrotnie próbowali się go pozbyć. Hulkling posiada zmiennokształtne właściwości Skrulli, jednak korzysta z nich w znacznie rozwiniętej formie, np. tworząc skrzydła czy dodatkowe ręce. Ponadto posiada nadprzyrodzoną siłę, prawdopodobnie odziedziczoną po ojcu.
Ciekawa historia dotycząca pary bohaterów rozegrała się niedawno na łamach "Young Avengers". Pojawił się tam dylemat bardzo przypominający ten znany fanom "Wiedźmina" i opowiadania "Ostatnie Życzenie". Jeśli Wiccan jest co najmniej tak potężny jak jego matka, to czy nie mógł, nawet nieświadomie, wywołać miłości Hulklinga?
Phyla-vell i Moondragon
Zwyczajna ziemska rodzina Douglasów nie miała szczęścia, decydując się na podróż krajoznawczą po Nevadzie. Raczej nikt na ich miejscu nie spodziewałby się spotkać po drodze statku kosmicznego, a co gorsza, wysiadającego z niego szalonego tytana Thanosa. Ten, aby zatrzeć ślady swojej obecności na Ziemi, unicestwił rodzinę. Ojciec Arthur i matka Yvette zginęli na miejscu, jednak córce, Heather, udało się przeżyć wybuch. Została ona następnie zabrana przez ojca Thanosa, zwanego Mentorem, i przeniesiona na księżyc Tytan. Tam pod czujnym okiem Mentora wyrosła na potężną mniszkę-telepatkę i przybrała pseudonim Moondragon. Następnie przez wiele lat podróżowała po kosmosie, walcząc u boku drużyny Infinity Watch, na której czele stał potężny Adam Warlock. Zadaniem Infinity Watch było pilnowanie Kamieni Nieskończoności, a ze względu na potężne moce telepatyczne pod opiekę Moondragon trafił Kamień Umysłu. Co ciekawe, odkryła ona, że inny członek zespołu, Drax Niszczyciel, to reinkarnacja jej zmarłego ojca.
Phyla-vell to córka legendarnego kosmicznego herosa o imieniu Mar-vell aka Kapitan Marvel. Całe życie Phyli opierało się na próbie wyjścia spod ogromnego cienia ojca. Nie jest to łatwa sprawa, kiedy tamten mógł poszczycić się pokonaniem samego Thanosa. Po jego śmierci (a także jego syna, brata Phyli) odziedziczyła ona potężne Nega-obręcze i przybrała pseudonim ojca. Niestety na każdym kroku odkrywała, że nie potrafi pójść w jego ślady. Próbując znaleźć swoje miejsce, pomogła Peterowi Quillowi, znanemu jak Star-Lord, utworzyć drużynę Strażników Galaktyki. Podczas walk u ich boku występowała pod pseudonimem Quasar, dzierżąc kwantowe obręcze należące do zmarłego bohatera o tym samym przydomku.
Moondragon i Phyla to wyjątkowo ciekawa i zarazem tragiczna para. Ich związek wielokrotnie był pokazany jako coś większego i głębszego, przewyższającego cielesny świat. Zdecydowanie ułatwiała to telepatia Heather, ale nie zmienia to faktu, że kiedy zmieniła się ona w ogromnego smoka (wydawałoby się permanentnie), Phyli nawet przez myśl nie przeszło zostawienie partnerki. Niestety, złowieszczy Ultron uśmiercił smoczą formę Moondragon. Co prawda Phyla znalazła sposób, aby przywrócić ukochaną do życia, ale niestety nie mogła się długo nacieszyć jej obecnością, ponieważ córka Mar-vella polegała wkrótce przy spotkaniu z Thanosem.
Karolina Dean aka Lucy in the Sky
Lucy in the Sky to członek jednej z najbardziej lubianych niszowych grup superbohaterów Marvela. Mowa tu oczywiście o Runnaways, grupie małolatów, uciekinierów. Karolina Dean wychowywała się w dostatku u jednej z bogatszych rodzin Los Angeles. Co roku urządzali oni spotkania z innymi bogatymi rodzinami, które przyjeżdżały wraz ze swymi dziećmi, w większości rówieśnikami Karoliny. Niestety na jednym z takich spotkań dzieciaki odkrywają, że rodzice składają niewinną dziewczynę w ofierze morskim gigantom, Gibborimom. Długo nie myśląc, postanawiają uciec z domu, a następnie przeciwstawić się swym złym rodzicom. Karolina odkrywa przy okazji, że jej rodzina pochodzi z innej planety oraz że posiada moc latania oraz tworzenia kolorowych barier.
Niedługo później młoda drużyna zostaje odwiedzona przez przedstawiciela rasy Skrulli o imieniu Xavin. Jak się okazuje, chłopak jest księciem, którego rodzice razem z rodzicami Karoliny zaaranżowali im małżeństwo. Tu pojawia się jednak problem, ponieważ młoda Karolina jest lesbijką. Na szczęście Skrulle to w całości rasa zmiennokształtnych i - jak mówi Xavin - "zmiana płci jest dla nich jak zmiana ubrań dla Ziemian", dlatego bez najmniejszego problemu dostosowuje się do potrzeb swojej narzeczonej. U boku Runnaways przeżywają oni wiele przygód, niestety kiedy rasa Karoliny przylatuje, aby się o nią upomnieć, Xavin poświęca się dla ukochanej i przybiera jej postać, aby ta mogła pozostać na Ziemi.
Ciekawostką jest sam przydomek Karoliny, Lucy in the Sky. Kiedy była jeszcze niczego nieświadomą młodą dziewczyną, jej ojciec nagrał składankę z jego ulubionymi ziemskimi utworami. Dziewczynie najbardziej przypadła do gustu piosenka The Beatles "Lucy in the Sky with Diamonds". Młodociani bohaterowie po ucieczce od rodziców zaczęli wymyślać sobie dość komiczne pseudonimy, takie jak Sister Grimm, Princess Powerful, Talkback czy Arsenic. Nie chcąc się wyróżniać, Karolina nazwała się tytułem swojej ulubionej piosenki.
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1954, kończy 71 lat
ur. 1992, kończy 33 lat
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1966, kończy 59 lat
ur. 1972, kończy 53 lat