Kryzys na Nieskończonych Ziemiach, czyli komiksowy rodowód crossoveru Arrowverse

Wielkimi krokami zbliża się serialowa wersja Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach, którą zobaczymy w crossoverze Arrowverse. W tym artykule jednak przybliżę Wam komiksowy oryginał (oczywiście osobom, które go nie znają), na podstawie którego The CW postanowiło stworzyć to wielkie serialowe wydarzenie. Do dzieła.

Wielkimi krokami zbliża się serialowa wersja Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach, którą zobaczymy w crossoverze Arrowverse. W tym artykule jednak przybliżę Wam komiksowy oryginał (oczywiście osobom, które go nie znają), na podstawie którego The CW postanowiło stworzyć to wielkie serialowe wydarzenie. Do dzieła.

Kryzys na Nieskończonych Ziemiach to jedna z najsłynniejszych serii komiksowych, która powstała w historii wydawnictwa DC i zrewolucjonizowała świat takich bohaterów jak Flash, Superman czy Batman. Cykl został zredagowany po raz pierwszy jako 12-częściowa limitowana seria, która ukazywała się od kwietnia 1985 roku do marca 1986 roku. Do dzisiaj Kryzys został już kilka razy przedrukowany w różnych wydaniach. Twórcami serii są scenarzysta Marv Wolfman oraz ilustrator George Perez. Pierwszy z nich chciał porzucenia przez DC Multiwersum, które według niego było nieprzyjazne dla czytelników, tworzyło chaos, który wprowadzał odbiorcę w zagubienie. Zamiast tego pragnął, aby jego miejsce zajęło jedno zunifikowane uniwersum, w którym będą poruszać się bohaterowie opowiadań DC. Na początku to nie Perez miał być głównym ilustratorem serii, jednak był tak podekscytowany, gdy dowiedział się o tym pomyśle, że wkrótce to on dołączył do projektu. Była to dla niego również okazja do osobistej zemsty na Marvelu, który zablokował crossover JLA/Avengers, nad którym Perez miał pracować. Po latach powiedział, że Kryzys był jedną z najlepszych rzeczy, jaką zrobił w swojej karierze.

Fundamentem dla serii była postać Monitora, kosmicznego bytu, który pojawił się po raz pierwszy w komiksie The New Teen Titans z lipca 1982 roku, autorstwa Wolfmana i Pereza. Kryzys ukazał wszechświat, który został podzielony na wiele alternatywnych wszechświatów istniejących w różnych wymiarach. Dlatego w całej historii mieliśmy kilka wersji różnych superbohaterów jak Superman. Punktem wyjścia dla fabuły Kryzysu było wydostanie się Anty-Monitora z własnego uniwersum. To kosmiczny superzłoczyńca pochodzący z alternatywnej rzeczywistości, całkowicie odmiennej od innych, bo złożonej z antymaterii. Po podbiciu własnego uniwersum Anty-Monitor postanowił nie zachowywać się koleżeńsko i zostawić inne światy w spokoju, a za swój cel obrał sobie zniszczenie innych alternatywnych rzeczywistości. Tutaj do gry wkracza Monitor, który, aby uratować całe multiwersum, musi zebrać drużynę herosów do walki ze złoczyńcą. 

Zrekrutowani bohaterowie z różnych rzeczywistości mają za zadanie wznieść pięć wież, które pomogą scalić multiwersum w jedno, co ma na celu jego wzmocnienie. Niestety Monitor zostaje wkrótce zamordowany przez swojego protegowanego, Harbingera, opętanego przez jednego z demonów Anty-Monitora. Jednak jego śmierć uwalnia wystarczającą ilość energii, aby rzucić pięć ostatnich równoległych Ziem w otchłań ochronną. Wówczas Anty-Monitor rekrutuje Psycho-Pirata, który ma mu pomóc w jego działaniach. Złoczyńca oddaje mu część swojej mocy, aby ten mógł manipulować postaciami z Ziemi-4, Ziemi-S i Ziemi-X przeciwko innym. Jednak ten plan spala na panewce. Po tym wydarzeniu Harbinger rekrutuje herosów z pozostałych Ziem, aby ci przeprowadzili zamach na Anty-Monitora w wszechświecie antymaterii. W tym celu mają wykorzystać moce Aleksandra Luthora Jr, aby otworzyć portal do świata Anty-Monitora. W czasie akcji udaje się zranić złoczyńcę, jednak umiera Supergirl.

Po tym starciu złoczyńcy  świata DC łączą się pod przywództwem Brainiaca, który rekrutuje Lexa Luthora z Ziemi-1, aby podbić pozostałem Ziemie. W tym czasie Anty-Monitor znajduje sobie nowe ciało i próbuje użyć działa antymaterii, aby zniszczyć częściowo ze sobą scalone pięć Ziem. Barry Allen ginie, udaremniając ten plan złoczyńcy. Flash przyspiesza w czasie do tego stopnia, że ​​szybko starzeje się i rozpada się w pył, doświadczając swojej przeszłości. Co ciekawe Wolfman nie chciał, aby Barry zginął w tej serii, jednak wydawcy z DC uznali, że będzie to dobry wybór, ponieważ uważali tę postać za nudną. Po tej superbohaterskiej ofierze wściekły Anty-Monitor cofa się w czasie, aby zapobiec stworzeniu multiwersum. Wówczas Spectre jednoczy bohaterów i złoczyńców w walce przeciwko Anty-Monitorowi. Spectre to alter ego Jima Corrigana, policjanta zamordowanego przez bandytów, który powraca na Ziemię jako duch zemsty, aby zwalczać zło. Bohaterowie cofają się w czasie, aby zmierzyć się z Anty-Monitorem, a złoczyńcy trafiają na starożytną planetę Oa, aby uniemożliwić szalonemu naukowcowi Kronie stworzenie technologii potrzebnej dla powodzenia planu Anty-Monitora. Niestety ten plan się nie udaje i Krona kontynuuje swój eksperyment.

Ostatecznie plan złoczyńcy powstrzymuje Spectre, który dzięki swojej mocy roztrzaskuje czas i przestrzeń. Pięć Ziem łączy się w jeden wspólny wszechświat, a superbohaterowie powracają do teraźniejszości; tylko ci obecni przy wydarzeniu pamiętają oryginalne rzeczywistości. Natomiast Anty-Monitor ginie z ręki Supermana z Ziemi-1. Seria spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem wśród krytyków i fanów komiksów, na zawsze rewolucjonizując świat DC tworząc wspólne, jedno uniwersum. Jedyną kontrowersją do tej pory w Kryzysie jest śmierć wielu bohaterów, w tym wspomnianych Kary Zor-El, czyli oryginalnej Supergirl oraz Barry'ego Allena. 

Teraz w końcu po to komiksowe wydarzenie sięgnęli twórcy telewizyjni, oferując je w crossoverze seriali wchodzących w skład Arrowverse. Monitor pojawił się już w poprzednim crossoverze tych produkcji, zwiastując nadchodzący Kryzys, wobec tego bohaterowie bardzo dobrze o nim wiedzieli i mogli, a raczej musieli się na niego przygotować. Barry Allen przygotowuje swoich bliskich na świat bez Flasha, ponieważ jest przekonany, że zginie w czasie tej wojny, podobnie jak Oliver Queen aka Green Arrow. Z resztą cały sezon Arrow kręci się wokół Kryzysu, a nasz główny bohater i jego przyjaciele są ciągani po różnych miejscach, aby zdobyć składniki do broni mającej powstrzymać Anty-Monitora. Tą bronią ostatecznie okazuje się Lyla Michaels, która stała się znanym z komiksowej serii Harbingerem. Natomiast o samym złoczyńcy, czyli Anty-Monitorze wiadomo niewiele, jest tylko wspominany jako zło, które ma dosięgnąć multiwersum. Pozostaje czekać jak rozwinie się ta sytuacja w crossoverze. Według zapowiedzi producenta wydarzenie ma rozpocząć się podobnie jak graficzny pierwowzór od zniszczenia wielu alternatywnych światów. 

 

Źródło: zdjęcie główne: DC

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

David F. Sandberg

David F. Sandberg

ur. 1981, kończy 39 lat

Jeremy Shada

Jeremy Shada

ur. 1997, kończy 23 lat

Svetlana Khodchenkova

Svetlana Khodchenkova

ur. 1983, kończy 37 lat

Izabella Miko

Izabella Miko

ur. 1981, kończy 39 lat

Luke Grimes

Luke Grimes

ur. 1984, kończy 36 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV