Lekarze na głodzie. O uzależnieniach w filmach i serialach

Seriale i filmy medyczne od lat cieszą się niezmienną popularnością. Prywatne życie lekarzy i pielęgniarek połączone z ciężką pracą i ciekawymi przypadkami medycznymi stanowią stałe i stabilne źródło rozrywki. Lekarze nie są jednak superbohaterami bez skazy. Co więcej, ich słabości i potknięcia ogląda się czasem lepiej niż ich medyczne cuda.

Praca w szpitalu jest wymagającym i stresującym zajęciem. Wielogodzinne dyżury, nieustanny stres, ekstremalne przypadki albo wręcz przeciwnie – tysięczny wyrostek robaczkowy do wycięcia, sprawiają, że życie lekarzy nie jest sielanką, jaką można sobie wyobrażać. A ponieważ personel medyczny składa się ze zwykłych ludzi, mają oni swoje słabostki, nawyki i przypadłości. Życie serialowe również ich nie oszczędza, podkładając im nie tylko skomplikowane przypadki w gabinetach lekarskich, ale traktując ich praktycznie każdą z możliwych katastrof w życiu prywatnym. Śluby, rozwody, narodziny, śmierć, wypadki, ataki, niedowłady, permanentne bóle, paraliże ciała itd. Jedno jest pewne – jeśli jesteś lekarzem w serialu, to czeka cię niebezpieczeństwo, z którego ledwo ujdziesz życiem. Nic więc dziwnego, że nasi ulubieńcy w kitlach sięgają po różne środki by się zrelaksować i odprężyć. Niektórzy z nich jednak nie potrafią postawić sobie wyraźnej granicy, której nie powinni przekraczać. Przyjrzyjmy się bliżej tym postaciom, które zagubiły się gdzieś po drodze i zamiast sobie pomóc, wpadły w sidła uzależnień.

Dr Gregory House – Dr House (2004 – 2012)

Jeśli myślimy o uzależnionym lekarzu, to dr House jest naszym pierwszym typem. Dr House to fenomen telewizyjny, który jest ciężko wytłumaczyć. Zgryźliwy, zgorzkniały, ironiczny lekarz, dla którego narcyzm to chleb powszedni. Ku uciesze pacjentów jest fenomenalnym diagnostykiem i mimo swojej aspołecznej postawy, spektakularnie ratuje życie swoim pacjentom. Na naszą listę trafia za sprawą Vicodinu – tabletek, które pomagają mu znieść nieustanny ból nogi. Lwia część serialu skupia się właśnie na nim, zażywającym tabletki. Ostatecznie stwierdza jasno, że jest od nich uzależniony, choć tłumaczy sobie, że te leki pozwalają mu pracować i normalnie funkcjonować.

Dr John Carter – Ostry dyżur (1994 – 2009)

Dalej pozostajemy w temacie środków przeciwbólowych. Dr Carter jest jednym z najpopularniejszych lekarzy serialu i jednym z najdłużej występujących tam postaci. To właśnie on był ofiarą ataku nożownika, który nie tylko omalże nie zniszczył jego kariery chirurga, ale zabił też jego bliską przyjaciółkę, Lucy. W efekcie tych traumatycznych przeżyć i nieustannego bólu pleców, dr Carter zaczął nadużywać leków przeciwbólowych, a wkrótce potem nie mógł bez nich przeżyć jednego dnia. Jego uzależnienie skutkowało poważnymi błędami w pracy lekarza, które mogły kosztować życie jego pacjentów. Na szczęście odwyk okazał się być w jego przypadku skuteczny, choć konsekwencje jego uzależnienia ciągnęły się za nim jeszcze przez długi czas.

Siostra Jackie Peyton – Siostra Jackie ( 2009 – )

Serial nie tyle o lekarzu w roli głównej, ale o pielęgniarce. I to nie byle jakiej. Siostra Jackie jest uzależniona od narkotyków i tajemnic pielęgniarką, która z tylko sobie znanym wdziękiem, balansuje pomiędzy obowiązkami i rodzinnym życiem. Serial z gatunku czarnej komedii wywleka na światło dzienne nieco inne oblicze szpitalnego poletka. Główna bohaterka jest w stanie zrobić praktycznie wszystko by jej tajemnica nie wyszła na jaw, a jej rodzina dalej postrzegała ją jako idealną żonę i matkę. Serial wzbudza kontrowersje, głównie w środowisku pielęgniarek, choć trzeba przyznać, że ogląda się go dobrze i jest z czego zarówno się pośmiać jak i popłakać.

ć.

Dr Abby Lockhart – Ostry dyżur ( 1994 – 2009)

Jedna z ciekawszych postaci Ostrego dyżuru. Dr Lockhart nie miała łatwego życia, a jej droga by zostać lekarzem była usłana wyboistymi kamieniami. Nieszczęśliwe małżeństwo, aborcja i chora psychicznie matka prawdopodobnie doprowadziły ją do nadużywania alkoholu. Jej zmagania z piętnem alkoholika przewijały się nieustannie przez jej serialowe życie, wpływając na jej karierę i osobiste relacje z innymi lekarzami. Zaproponowany wątek był jednym z bardziej interesujących w tamtych czasach i wywoływał sympatię wobec bohaterki niż piętnowanie jej uzależnienia

Dr Amelia Shepherd – Prywatna praktyka (2007 – 2013)

Dr Shepherd, znana z Prywatnej Praktyki, choć teraz głównie występująca w Chirurgach, od samego początku była prezentowana jako młodsza siostra słynnego dr Dereka Shepherda. I tak jak starszy brat, została doskonałym neurochirurgiem. Ma za sobą jednak bardzo ciężką przeszłość, wypełnioną bólem, cierpieniem i błędami młodości. Razem ze swoim bratem była świadkiem morderstwa swojego ojca i to traumatyczne doświadczenie pozostawiło głębokie piętno w jej psychice. Ratunkiem okazały się najpierw silne leki, następnie alkohol i narkotyki. Późniejsza, ale tragiczna w skutkach ciąża również przyczyniła się do pogłębienia jej uzależnień. Sceny, dotyczące alkoholu i narkotyków z jej udziałem są sugestywne, mocne i bardzo dobrze odzwierciedlone przez Caterinę Scorsone. I mimo, że jej postać osiągnęła teraz względny stan równowagi, to dawne nawyki czają się cieniem tuż za jej plecami i chuchają odorem alkoholu po jej karku. Amelia nie jest silną emocjonalnie postacią i jej problemy mogą w każdej chwili wrócić.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Michał Kujawiński
0 -

A gdyby tak bohaterowie Disneya zostali…

Bohaterowie Disneya posiadają różne charaktery i osobowości. Czy sprawdziliby się jako współcześni celebryci? Zobaczcie galerię.

0 -

Są tak złe, że aż dobre.…

W latach 80. i 90. afrykańscy artyści mieli za zadanie przerobienie plakatów filmowych produkcji z…

Aleksander Mazanek
PS4
0 -

God of War – recenzja gry

Bóg Wojny powraca po 5 latach. I nie jest sam! Jak sprawdzają się przygody Kratosa…

Ocena recenzenta:
10
Adam Siennica
0 -

Avengers: Wojna bez granic to jeden…

Wall Street Journal opublikował informację o budżecie filmu Avengers: Wojna bez granic. Ile wynosi koszt…

Adam Siennica
0 -

Emilia Clarke oprowadza po planie 8.…

HBO wraz z firmą Omaze przygotowała wyjątkową akcję charytatywną. W niej też można wygrać wycieczkę…

Adam Siennica
0 -

Kapitan Tsubasa powraca do polskiej telewizji.…

Kultowy serial Kapitan Tsubasa był emitowany w Polsce w latach 90. na kanale Polonia 1…

Co o tym sądzisz?

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]
 
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]