Lekarze na głodzie. O uzależnieniach w filmach i serialach
Seriale i filmy medyczne od lat cieszą się niezmienną popularnością. Prywatne życie lekarzy i pielęgniarek połączone z ciężką pracą i ciekawymi przypadkami medycznymi stanowią stałe i stabilne źródło rozrywki. Lekarze nie są jednak superbohaterami bez skazy. Co więcej, ich słabości i potknięcia ogląda się czasem lepiej niż ich medyczne cuda.
Seriale i filmy medyczne od lat cieszą się niezmienną popularnością. Prywatne życie lekarzy i pielęgniarek połączone z ciężką pracą i ciekawymi przypadkami medycznymi stanowią stałe i stabilne źródło rozrywki. Lekarze nie są jednak superbohaterami bez skazy. Co więcej, ich słabości i potknięcia ogląda się czasem lepiej niż ich medyczne cuda.
Dr Vladimir Bomgard - A Young Doctor's Notebook (2012 - 2013)
Miniserial powstały na bazie opowieści Michaiła Bułhakowa. Brytyjska, czarna komedia przedstawia historię lekarza pracującego na rosyjskiej prowincji, który wspomina lata swojej młodości. To właśnie ta część serialu - skupiona wokół młodego dr Bomgarda (w tej roli Daniel Radcliffe) jest w dużej mierze oparta o jego uzależnienie od morfiny. Narkotyki stają się jego ucieczką od nieustannego bólu brzucha, ale również od emocjonalnego poczucia wyobcowania i osamotnienia w małej, wiejskiej społeczności. Przez dwa sezony jesteśmy świadkami, m. in. jego narkotykowych zmagań i halucynacji, by ostatecznie usłyszeć, jak sam dr Bomgard przyznaje się, że jest uzależniony bez nadziei na poprawę i wyleczenie.
Dr John Thackery - The Knick (2014 - )
Dr Thackery (w tej roli wspaniały Clive Owen) jest uzdolnionym lekarzem, który zdecydowanie urodził się w nie swojej epoce. Wraz z nim, zagłębiamy się w podróż po mrocznych czasach medycyny XX wieku, gdzie o dzisiejszych metodach leczenia nie śniło się jeszcze nikomu. Brutalne zabiegi, eksperymenty i szalone innowacje, by tylko uratować ludzkie życie stanowią centrum każdego odcinka. Dr Thackery przypomina nieco wspomnianego wcześniej dr House'a, zwłaszcza dzięki swojemu aspołecznemu nastawieniu i arogancji, choć to jedyne podobieństwo jakie można między nimi odnaleźć. Jest pionierem w swojej dziedzinie, indywidualistą, który nie ma sobie równych. Jest też człowiekiem złamanym przez nałóg, wstrzykuje sobie bowiem spore dawki kokainy. Geniusz, którego samotność popycha do balansowania na granicy życia i śmierci. The Knick jest jedną z ciekawszych i kompleksowych kreacji postaci lekarzy, zdecydowanie wartych obejrzenia.
Dr Jan Stanisławski - Na dobre i na złe ( 1999 - )
Uzależnienie w świecie lekarzy to nie tylko leki, do których jest nadzwyczaj łatwy dostęp w szpitalu. Na naszym polskim podwórku zaproponowano nam nieco inne uzależnienie - hazard. Jeden z młodszych lekarzy, dr Stanisławski wpada w sidła niestety tego coraz bardziej popularnego nałogu. Początki są niewinne, jest rodzaj zabawy, rozrywki, sposobu na szybką kasę. Z czasem jednak dr Stanisławski traci kontrolę nad swoimi finansami, a koło zadłużenia i zobowiązań zacieśnia się coraz bardziej. Ciekawy pomysł, nieco inny niż dotychczas i jak najbardziej trafiony w polskie realia.
Profesor Zbigniew Religa - Bogowie (2014)
Kolejny polski lekarz, który trafił na naszą listę za sprawą swojego uzależnienia. Bogowie to film o prof. Relidze, utalentowanym lekarzu, który wierzy, że jest w stanie dokonać skutecznego przeszczepu serca i tym samym dać nowe życie skazanym na śmierć pacjentom. Jego upór, charyzma i autorytet uczyniły go ikoną polskiej medycyny i przyniosły mu sławę i uznanie. Został zapamiętany również dzięki swojemu nałogowi - papierosom, które palił namiętnie i w ilościach ponadprzeciętnych. Tomasz Kot, wcielający się w jego postać, przyznał że w trakcie zdjęć do filmu, że odzwierciedlenie tego nawyku było niezwykle istotne dla oddania jego postaci. Dzięki temu w samym filmie jest niewiele scen, bez zwyczajowego dla prof. Religii papierosa.
MASH ( 1970)
Klasyk kina medycznego film na bazie, którego powstał w późniejszych latach serial o tym samym tytule. Grupa lekarzy polowych, którzy ratują żołnierzy na froncie podczas wojny koreańskiej. Gorzki komediodramat, który poprzez pryzmat śmiechu uzmysławia wszelkie obrzydlistwa wojny. Znajduje się na naszej liście, nie dlatego, że pojedynczy bohaterowie posiadają indywidualną historię z używkami na swoim koncie. Ta grupa wojskowych lekarzy nie stroni ani od papierosów, ani od alkoholu, które stają się dla nich swoistego rodzaju odskocznią latających nad głowami pociskami. Czy jest to uzależnienie, rozumienie w dzisiejszych kategoriach? Trudno ocenić. Ale czy można wyobrazić sobie MASH bez szklanek i dymu papierosowego i przesiąkniętych sarkazmem rozmów w ich towarzystwie? Zdecydowanie nie.
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat