Repertuar kin Nowość Program TV

Loki – wizerunki boga w popkulturze

Nordycki bóg kłamstwa, Loki, zadziwiająco dobrze przyjął się we współczesnej kulturze masowej. Twórcy filmów, komiksów, powieści i gier chętnie sięgają po tę postać. Ciekawe dlaczego...

Loki – gość, który nie potrafi mówić przez minutę i w tym czasie nie skłamać. Oszukał, kogo się dało spośród wszystkich nordyckich bogów, i oszukuje dalej. No, kto by się oparł takiej postaci? Wszak aż się prosi, by wpleść go, gdzie się da. A co ważne – mówimy o fajnej, ale jednak raczej martwej religii. Mitologii, która niczym grecka odeszła i już nie budzi większych emocji. Wplatanie w popkulturę postaci z religii wciąż popularnych bywa bardziej problematyczne – im ważniejsza postać, tym rzadziej się po nią sięga w obawie przed protestami wiernych. Ale mitologia nordycka? No przecież. Bierzemy Lokiego i robimy sobie z nim, co chcemy. Któż więc wziął i po co? Oto dziesięć fajnych przykładów:

Komiksy i filmy Marvela

Oczywiście od tego należy zacząć. To najpopularniejszy dziś na świecie wizerunek Lokiego. Ba, biorąc pod uwagę to, że oryginalnie była to jednak lokalna religia, to chyba właściwszym sformułowaniem będzie, że to najpopularniejszy wizerunek Lokiego wszech czasów. Wszystko zaczęło się od tego, że Stan Lee wymyślił sobie, by do swej menażerii superbohaterów dopisać autentycznego boga. Wybrał Thora, no a skoro pojawił się Thor, to naturalną konsekwencją było wprowadzenie w komiksach też jego mitologicznego przeciwnika (a z czasem całej reszty nordyckiej mitologii). Loki w tej wersji po raz pierwszy pojawił się ponad pół wieku temu w 85 numerze serii „Journey into Mystery” (1962 rok), a potem m.in. w historycznym pierwszym numerze „Avengers”. I w setkach innych komiksów Marvela. A potem zginął. A potem znowu ożył – jak to bóg.

W filmach wciela się w niego Tom Hiddleston. Po raz pierwszy pojawił się w „Thorze”, a potem w kinowych „Avengers” i drugim „Thorze”. Oczywiście będzie także w części trzeciej za dwa lata. A tak wyglądał w pierwszej:

Cykl powieści „Kłamca” Jakuba Ćwieka

To teraz przeskoczmy na nasze rodzime poletko. Tu już od ładnych kilku lat Loki to przede wszystkim bohater prozy Kuby. Zadebiutował równo 10 lat temu i doczekał się dotąd sześciu książek (poniżej okładka najnowszej), spektaklu teatralnego, komiksu, gry karcianej i pewnie to jeszcze nie koniec. Ten Loki to łowca innych bogów i istot nadprzyrodzonych ze wszelkich możliwych religii, który pracuje (bez większej przyjemności) na rzecz Boga i aniołów. Przynajmniej taki mamy punkt wyjścia. Polecam.

Źródło: SQN
Źródło: SQN

Dogma” Kevina Smitha

Wróćmy do kina. Tu Loki jest aniołem śmierci i gra go sam Matt Damon. W komedii teologicznej Kevina Smitha grupka postaci musi za wszelką cenę powstrzymać Lokiego i jego kumpla, Barthlebiego, przed zniszczeniem świata, a to skomplikowane zadanie. A Loki… Trzeba przyznać, że jak rozłoży swe anielskie pióra, to jest naprawdę piękny, ale i tak najlepsza jest scena z kichnięciem – musicie to zobaczyć:

Gwiezdne wrota

Przejdźmy do seriali, a dokładniej do jednego z ulubionych seriali czytelników naEKRANIE. Pamiętacie Lokiego z „Gwiezdnych wrót”? Oczywiście i tu był jednym z Asgardczyków, i to tym, który cwaniakuje na boku oraz potrafi mocno namieszać. Adekwatny fragment na YouTube oczywiście znalazłem, ale Loki znowu namieszał i jest w dziwnym języku:

Amerykańscy bogowie

Czas na słynną powieść Neila Gaimana – historię różnych bóstw, które opuściły Stary Świat i osiedliły się w Ameryce. W tej opowieści Loki odgrywa absolutnie kluczową rolę, ale dokładne tego wyjaśnienie byłoby sporym spojlerem. Lepiej przeczytajcie, tym bardziej że serial na podstawie tej książki jest coraz bliżej.

Źródło: MAG
Źródło: MAG

 


 

ewangelia wedlug lokiego - okładkaEwangelia według Lokiego” Joanne M. Harris jest już dostępna w polskich księgarniach.

 

 

 

 

 

Strony: 12

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

MCU – plakaty wszystkich filmów Kinowego…

Kinowe Uniwersum Marvela rokrocznie tylko się rozrasta, a wraz z kolejnymi filmami i serialami światło…

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Shang-Chi – kto zagra azjatyckiego herosa?…

Shang-Chi to kolejny bohater z komiksów Marvela, który doczeka się solowego filmu. Nie wiadomo jeszcze,…

Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Anton Volkov z popularnego portalu Trailer Track odnalazł nowe informacje na temat Avengers: Koniec gry.…

Michalina Reda
-

Gra o tron – Sophie Turner…

Sophie Turner jakiś czas temu sama przyznała się, że jest kiepska w zachowywaniu tajemnicy. Teraz…

Michalina Reda
-

Terry Gilliam uważa, że filmy superbohaterskie…

Terry Gilliam odniósł się do kina superbohaterskiego i przedstawił swoje zdanie - to po prostu…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.